Před izraelským parlamentem protestují stovky etiopských Židů

Jeruzalém - Před izraelským parlamentem demonstrují stovky etiopských židovských imigrantů. Požadují, aby vláda dodržela svůj slib a přesunula zbývajících 8000 etiopských Židů do Izraele.

Přidejte svůj názor

Izrael

Informovala o tom agentura AP. K rychlému leteckému přesunu etiopských Židů do Izraele došlo v roce 1991, když v Etiopii zuřila občanská válka. Tehdy se touto cestou dostalo do Izraele přes 14.000 Židů. Migrace pokračovala i v dalších letech.

Izraelská vláda se v roce 2015 zavázala, že zbývajícím etiopským Židům zařídí přesun do Izraele, dosud ale neschválila jeho financování.

Většina Židů žijících v Etiopii má v Izraeli příbuzné. Navzdory židovským kořenům je ale Izrael nepovažuje za Židy a k imigraci tak potřebují vládní souhlas. Etiopští Židé postup izraelských úřadů označují za diskriminaci a obávají se, že přesun zmíněných 8000 lidí nebude zahrnut do rozpočtu pro příští rok.

Izraelský imigrační zákon známý jako Zákon o návratu, který byl schválen v roce 1950, zaručuje každému člověku s židovskými kořeny a členům jeho rodiny právo přijít do Izraele a automaticky získat státní občanství. Zákon se vztahuje jak na osoby, které mají aspoň jednoho židovského rodiče či prarodiče, tak na manžele či manželky těchto osob. Rovněž se týká židovských konvertitů, kteří už nevyznávají jiné náboženství.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Egypt rozjede propagační kampaň, bude mířit i na turisty z Česka

23.03.2018 07:29 Káhira - Egyptská ekonomika je závislá na cestovním ruchu, země proto chystá další investice do…

Začala první evakuace povstalců z východní Ghúty

22.03.2018 21:51 Aktualizováno Damašek - V syrské oblasti východní Ghúta dnes začala s několikahodinovým zpožděním první evakuace…

Turecko se mění v KLDR? Prošel přísný zákon o blokování internetu

22.03.2018 15:59 Ankara - V Turecku podle opozice hrozí cenzura internetu. Tamní parlament dnes přijal zákon, který…

Atentátník na palestinského premiéra zemřel po přestřelce při zatýkání

22.03.2018 13:53 Aktualizováno Gaza - Muž podezřelý z nedávného pokusu zabít palestinského premiéra Ramího Hamdalláha byl dnes…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama