V syrské Ghútě pokračuje evakuace. Boje neutichají, Asad hrozí Západu

Damašek - Boje ve východní Ghútě u Damašku pokračují, při náletu zemřelo v úterý večer 12 radikálů ze skupiny Fajlak ar-Rahman. Ruský generál Jurij Jevtušenko řekl, dnes z oblasti odešlo dalších 49 lidí. Znamená to, že od otevření evakuačního koridoru se již evakuovalo 350 lidí.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Bašár Asad

Exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR), která informace získává od svých lidí v terénu, tvrdí, že za úterním náletem je Rusko, které je spojencem syrské vlády. Šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán řekl, že mezi 12 mrtvými radikály jsou dva velitelé Fajlak ar-Rahman.

Vladimir Zolotuchin z ruského centra po smíření znesvářených stran ráno sdělil, že od otevření humanitárních koridorů z východní Ghúty odešlo asi 300 lidí. Jevtušenko po několika hodinách řekl, že možnosti evakuace využilo dalších 49 osob.

Zástupce povstalecké skupiny Džajš al-Islám potvrdil, že odcházejí osoby, které potřebují lékařskou péči. Dnes podle něj Ghútu opustilo 25 takových lidí. Syrská státní televize informovala o průchodu civilistů evakuačním koridorem bez toho, zda šlo o pacienty, nebo o zdravé osoby.

zdroj: YouTube

Rada bezpečnosti OSN 24. února přijala rezoluci o 30denním příměří, které mělo umožnit zásobit východní Ghútu a pomoci evakuovat civilisty. Boje ale neustaly a Rusko krátce potom ohlásilo částečné příměří, které má platit vždy pět hodin denně. Rusko a syrská armáda otevřely trasu, kudy mají civilisté odcházet. První větší skupina, v níž bylo vidět i nemocné a zraněné, odešla v úterý.

Syrský prezident Bašár Asad dnes řekl, že hodlá čelit tomu, co nazval západními plány na rozbití jednoty Sýrie. "Náš boj proti terorismu neskončí, dokud zde bude i jediný terorista. Postavíme se scénářům Západu, které útočí na jednotu a svébytnost naší země," sdělil Asad.

Zajd Msalátí, který působí jako poradce syrského Červeného půlměsíce, agentuře Reuters řekl, že do Dúmy směřuje 25 nákladních aut s potravinami a léky. Vjet by tam měly ve čtvrtek.

Syrská armáda se snaží získat kontrolu nad východní Ghútou, z níž povstalci střílejí na Damašek. Nedávno ji rozdělila na dvě oblasti a město Harasta s 20.000 obyvateli se ocitlo v izolaci.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Egypt rozjede propagační kampaň, bude mířit i na turisty z Česka

23.03.2018 07:29 Káhira - Egyptská ekonomika je závislá na cestovním ruchu, země proto chystá další investice do…

Začala první evakuace povstalců z východní Ghúty

22.03.2018 21:51 Aktualizováno Damašek - V syrské oblasti východní Ghúta dnes začala s několikahodinovým zpožděním první evakuace…

Turecko se mění v KLDR? Prošel přísný zákon o blokování internetu

22.03.2018 15:59 Ankara - V Turecku podle opozice hrozí cenzura internetu. Tamní parlament dnes přijal zákon, který…

Atentátník na palestinského premiéra zemřel po přestřelce při zatýkání

22.03.2018 13:53 Aktualizováno Gaza - Muž podezřelý z nedávného pokusu zabít palestinského premiéra Ramího Hamdalláha byl dnes…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama