Ze svých domovů v Sýrii prchají tisíce civilistů, bojuje se v Afrínu i Ghútě

Damašek - Kvůli bojům mezi Kurdy a tureckou armádu uprchlo ze severosyrského Afrínu od středy 150.000 lidí. Evakuace civilistů pokračuje ve východní Ghútě u Damašku. Ruská armáda dnes oznámila, že v minulých hodinách odtud odešlo na 11.000 lidí. Na obou místech dnes pokračovaly střety a o život při nich přišlo přes 40 lidí.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Turecká armáda (Turkish Army)

Při náletech tureckého letectva v Afrínu přišlo o život nejméně 11 lidí. Civilistům zůstala z města jediná ústupová trasa směrem na jih. "Je tam děsivá situace. Na severním okraji města Afrín se celou noc bojovalo, turecká armáda a její spojenci se snaží dostat do města," sdělil Ramí Abdar Rahmán z exilové organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR).

Generál Vladimir Zolotuchin z ruského centra po smíření znesvářených stran sdělil, že dnes odchází z východní Ghúty každou hodinu na 3000 osob. Využívají humanitární koridor, který zřídila syrská vláda a jehož bezpečnost zajišťuje ruská armáda.

Boje o východní Ghútu, což je poslední oblast ovládaná povstalci v blízkosti Damašku, od února připravily o život na 1300 civilistů včetně 270 dětí. Podle agentury Reuters bylo zraněno 5000 lidí. V pátek při náletech v Sýrii zahynulo na 100 lidí, dnes SOHR hlásí, že zemřelo dalších 30 civilistů. Asadova armáda má pod kontrolou 70 procent východní Ghúty. Od čtvrtka z ní odešlo 40.000 osob.

SOHR tvrdí, že v pátečních bojích zemřelo nejvíc lidí v Kafr Batně a Sakbě, což jsou města ve východní Ghútě. Organizace uvádí, že za nálety je ruské letectvo, což ale ruské ministerstvo obrany popřelo. Celou Kafr Batnu a část Sakby dnes podle SOHR dobyly vládní jednotky. Povstalci tak podle agentury AP utrpěli velkou porážku, neboť tato města patřila k jejich největším baštám. Rebelové tak už ovládají jen cíp východní Ghúty, uvedla AP.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Syrská armáda začala ničit tunely pod jižním Damaškem

24.04.2018 14:16 Damašek - Syrská armáda zahájila novou operaci na jižním okraji Damašku. Cílem je zlikvidovat…

Bojkot Wagnerovy hudby? V Izraeli se uskuteční velmi neobvyklá dražba

24.04.2018 13:44 Aktualizováno Jeruzalém - V Izraeli se bude příští týden dražit dopis skladatele Richarda Wagnera, jehož dílo si…

V Íránu našli mumii, možná tělo zakladatele dynastie Pahlaví

24.04.2018 12:54 Teherán - Při stavebních pracích v Šahre Rej na severu Íránu byla nalezena mumie, která by mohla…

Írán opět pohrozil USA kvůli jaderné dohodě, ve hře je překvapivý krok

24.04.2018 12:12 Teherán - Íránský prezident Hasan Rúhání pohrozil Spojeným státům vážnými důsledky, pokud se jejich…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama