Irák kvůli vazbám na IS vězní tisíce lidí, tempo poprav strmě roste

Bagdád - Irácké úřady zadržely nebo uvěznily nejméně 19.000 lidí obviněných z vazeb na Islámský stát (IS) nebo jiných trestných činů souvisejících s terorismem. Na 3000 z nich dostalo trest smrt.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Islámský stát (IS), ilustrační fotografie

Údaj 19.000 podle analýzy agentury AP zahrnuje přes 8000 vězňů odsouzených od roku 2013 za teroristické činy, většinou s vazbami na IS, a asi 11.000 lidí, které zadržel zpravodajský odbor ministerstva vnitra a které jsou vyslýchány nebo čekají na proces. Tisíce dalších podezřelých patrně zadržují jiné orgány, například federální policie.

"(Věznice) jsou opravdu přeplněné. Irák potřebuje hodně vyšetřovatelů a soudců, aby tento problém vyřešil," řekl šéf irácké komise pro lidská práva Fádhil Gharvarí. Mnoho procesů podle něj kvůli nedostatku příslušného personálu nabralo zpoždění.

Human Rights Watch (HRW) už v listopadu varovala, že široké využívání protiteroristického zákona znamená, že trestnímu stíhání čelí jak osoby s minimálními vazbami na IS, tak ty, které se dopustily těch nejhorších zločinů.

Irácký premiér Hajdar Abádí opakovaně vyzývá k rychlejšímu udělování trestů smrti osobám obviněným z terorismu. Analýza seznamu vězňů podle AP ukázala, že od roku 2013 dostalo nejvyšší trest 3130 vězňů. Od roku 2014 bylo popraveno 250 odsouzených, řekl AP zdroj z iráckých bezpečnostních složek. Z toho 100 lidí bylo podle tohoto zdroje popraveno loni, což naznačuje, že tempo poprav se skutečně zvyšuje.

OSN ale varovala, že rychlé udělování trestů smrti může vést k tomu, že odsouzeni a popraveni budou i nevinní lidé. Jsou zde i obavy, že se věznění radikálové budou snažit mezi ostatními trestanci naverbovat nové bojovníky a vybudovat nové extremistické organizace.

Nejvyšší koncentrace vězňů odsouzených za vazby na IS je v centrální věznici v jihoiráckém městě Násiríja. Zde si v souvislosti s IS odpykává trest nebo čeká na proces 6000 lidí. V celách pro dva tam nyní přebývá až šest vězňů, řekl AP pod podmínkou anonymity jeden z představitelů zařízení.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Moskva zneužila záběry z natáčení filmu. Chtěla dokázat, že chemický útok…

25.04.2018 21:54 Damašek - Ruská státní televize lživě prezentovala zákulisní fotografie štábu z natáčení mého filmu…

Kritici přesunu ambasád do Jeruzaléma jsou zbabělci, myslí si Zeman

25.04.2018 21:45 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman dnes na oslavách 70 let od vzniku Izraele na Pražském hradě opět…

Při střelbě v Gaze zemřel už druhý palestinský novinář

25.04.2018 21:41 Gaza - Palestinský novinář Ahmad abú Husajn, kterého postřelili izraelští vojáci, když připravoval…

Dárcovská konference k Sýrii? OSN očekává sumu 4,4 miliardy dolarů

25.04.2018 20:01 Aktualizováno Brusel - Částku 4,4 miliardy dolarů (92 miliard Kč) na humanitární pomoc lidem v Sýrii slíbili v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama