Začala první evakuace povstalců z východní Ghúty

Damašek - V syrské oblasti východní Ghúta dnes začala s několikahodinovým zpožděním první evakuace povstalců. Syrská agentura SANA uvádí, že z Harasty dnes odjelo do provincie Idlib 30 autobusů s 1580 lidmi. Bylo mezi nimi přes 600 mužů a z nich 413 jsou bojovníci. Dále je ve skupině přes 380 žen a zbytek jsou děti.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Válka v Sýrii

Ghúta leží v blízkosti Damašku a za poslední měsíc ji už z 80 procent opět ovládla syrská vládní vojska. Na základě dohody, kterou za zprostředkování Moskvy uzavřeli ve středu zástupci syrské vlády s povstalci ze skupiny Ahrár aš-Šám, by mělo ve dvou skupinách odejít z dvacetitisícového města Harasta asi 1500 bojovníků a na 6000 jejich rodinných příslušníků. Podle televize Al-Džazíra jsou mezi nimi i lidé, kteří potřebují lékařské ošetření.

Zpravodaj AFP dnes z místa referoval, že na okraj Harasty dorazila časně ráno asi desítka autobusů a že na místě jsou také ruští a syrští vojáci a několik sanitek. Začátek evakuace byl původně naplánován na 6:00 SEČ. Povstalci s rodinami se mají přesunout do provincie Idlib na severozápadě země. Tuto provincii ovládají různé povstalecké skupiny.

Podle syrských armádních zdrojů má dnes odejít až 700 bojovníků. V Harastě má podle armády zůstat pod kontrolou syrské vlády 18.000 až 20.000 lidí.

Součástí středeční dohody o evakuaci je i výměna zajatců. Agentura Reuters dnes s odvoláním na hnutí Hizballáh, které bojuje na straně syrského režimu, uvedla, že povstalci dnes propustili 13 vojáků výměnou za pět svých bojovníků.

Dosud oblast, která byla od roku 2013 v obležení vládních jednotek, opustilo podle ruské agentury RIA Novosti přes 90.000 lidí. Jen dnes odešlo podle této agentury už přes 5000 civilistů.

Povstalci s rodinami se mají přesunout do provincie Idlib na severozápadě země. Tuto provincii ovládají různé povstalecké skupiny. Dnes byly z tamní pohraniční lokality Háram hlášeny nálety, které zasáhly tržiště a vyžádaly si životy 28 civilistů, včetně 11 žen a dětí. . Boje dnes pokračovaly v provincii Idlib na severozápadě země. Při náletu tam zahynulo 22 civilistů. Háram je v rukou skupiny Haját Tahrír aš-Šám, která se označuje za syrskou odnož Al-Káidy. Mezi 20 oběťmi středečního náletu bylo mnoho dětí, které právě vyběhly ze školy.

Témata: Sýrie | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Syrská armáda začala ničit tunely pod jižním Damaškem

24.04.2018 14:16 Damašek - Syrská armáda zahájila novou operaci na jižním okraji Damašku. Cílem je zlikvidovat…

Bojkot Wagnerovy hudby? V Izraeli se uskuteční velmi neobvyklá dražba

24.04.2018 13:44 Aktualizováno Jeruzalém - V Izraeli se bude příští týden dražit dopis skladatele Richarda Wagnera, jehož dílo si…

V Íránu našli mumii, možná tělo zakladatele dynastie Pahlaví

24.04.2018 12:54 Teherán - Při stavebních pracích v Šahre Rej na severu Íránu byla nalezena mumie, která by mohla…

Írán opět pohrozil USA kvůli jaderné dohodě, ve hře je překvapivý krok

24.04.2018 12:12 Teherán - Íránský prezident Hasan Rúhání pohrozil Spojeným státům vážnými důsledky, pokud se jejich…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama