USA opakují chyby z Iráku v Sýrii? Je zde značné riziko, zní z Washingtonu

NÁZOR - Propast mezi politikou realizovanou administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa a tím, co šéf Bílého domu říká, když mluví bez přípravy, je nadále znepokojivě široká, konstatuje editorial serveru Washington Post. Prestižní deník v něm varuje, že rychlé stažení amerických vojsk ze Sýrie je špatným nápadem.

Přidejte svůj názor 49 komentářů

U.S. ARMY, ilustrační fotografie

Trumpovy šokující odchylky

Na čtvrtečním shromáždění v Ohiu Trump například znenadání prohlásil, že by mohl pozastavit obchodní smlouvu, kterou jeho vyslanec právě uzavřel s Jižní Koreou, dokud nebude dosaženo dohody s KLDR, připomíná vlivný server. Dodává, že jen málo lidí pochopilo, jak by přiživování napětí s klíčovým spojencem USA mohlo zlepšit výhlídky na vyjednávání se společným nepřítelem.

"To však nebyla nejvíce šokující Trumpova odchylka od jeho vlastní národně-bezpečnostní strategie," pokračuje editorial. Poukazuje na prezidentovo sebevědomé vyjádření, že USA "zatopily" Islámskému státu a velmi brzy se stáhnou ze Sýrie, přičemž o zbytky uvedené džihádistické organizace se mají postarat jiní.

Další den se navíc ukázalo, že Trump pozastavil poskytnutí 200 milionů dolarů na stabilizaci Sýrie, jakmile se o programu dozvěděl, uvádí Washington Post. Doplňuje, že muselo jít o překvapení pro ministra obrany USA Jima Mattise, americké vojenské velitele v regionu a vysoké představitele amerického ministerstva zahraniční, kteří v posledních měsících prosazovali a veřejně obhajovali přesně opačnou politiku.

Mattis loni v listopadu ujišťoval, že USA se ze Sýrie jen tak nestáhnou, vytvoří podmínky pro diplomatické řešení tamního konfliktu a neomezí se pouze na vojenskou stránku věci, poukazuje renomovaný deník. Doplňuje, že mluvčí Pentagonu Dana White tuto pozici zopakoval minulý čtvrtek, jen pár hodin před Trumpovým vystoupením, přičemž američtí vojáci měli dle jeho slov spolupracovat s místními spojenci na zabezpečení a stabilizaci osvobozených území, zatímco američtí diplomaté měli pracovat na urovnání syrské občanské války.

To v lednu ústy Rexe Tillersona potvrdilo i americké ministerstvo zahraničí, podle kterého je z pohledu obrany USA klíčové udržet vojenskou a diplomatickou přítomnost v Sýrii, pomoci ukončit tamní konflikt a napomoci syrskému lidu k nové politické budoucnosti, připomíná Washington Post. Odkazuje na slova tehdejšího šéfa americké diplomacie, podle kterých je Trumpova administrativa odhodlána neopakovat chybu Obamovy administrativy z Iráku, kde předčasné stažení vojsk umožnilo přežít al-Káidě, která se nakonec změnila v Islámský stát.

Prezident posiluje ruské a íránské naděje

"Souhlasí Trump s tímto postojem?" ptá se prestižní server. Podotýká, že plejáda ostatních aktérů v Sýrii, včetně Ruska, Íránu, Turecka a Izraele, nehledě na režim Bašára Asada, může důvodně dospět k závěru, že nikoliv.  

Trump ostatně pronesl myšlenky ze svého čtvrtečního projevu již při několika příležitostech v minulosti, deklaruje editorial. Dodává, že ačkoliv se americká vojska nestahují z velkého a strategicky důležitého území, které spolu s kurdskými jednotkami ovládají na východe Sýrie, nejsou žádné náznaky, že by Spojené státy tlačily na ukončení syrské občanské války.

Momentálně musí americké síly v Sýrii zůstat, i na základě Trumpových kritérií, protože Islámský stát stále kontroluje omezené rozdrobené teritorium v zemi, zdůrazňuje washingtonský deník. Obává se také, že slova šéfa Bílého domu zajisté povzbudí naděje Ruska a Íránu, že se jim podaří USA ze Sýrie vypudit, a tím zajistit své vojenské základny a politický vliv v zemi.

Takový scénář by znamenal velkou hrozbu pro Izrael a značně poškodil americké pozice na Blízkém východě, varuje vlivný server. Dodává, že z tohoto důvodu ostatně Trumpova administrativa, na rozdíl od samotného Trumpa, dospěla k názoru, že nechat osud Sýrie "na jiných" je špatný nápad.   

Vstupte do diskuze (49)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z Miloše Zemana je světová celebrita? Citují ho média z celého světa

26.04.2018 21:57 Aktualizováno Praha/Svět - Prezident Miloš Zeman na oslavách 70 let od vzniku Izraele na Pražském hradě opět…

Záplavy zabily v Izraeli devět lidí, všem bylo pouhých 18 let

26.04.2018 20:45 Jeruzalém - Devět lidí ve věku 18 let dnes v Izraeli přišlo o život poté, co je smetla voda při…

Podle Izraele rekrutuje Írán v Sýrii teroristy

26.04.2018 18:21 New York - Írán v Sýrii rekrutoval více než 80.000 šíitských bojovníků, které ve výcvikovém táboře…

Merkelová míří do Bílého domu jen na skok, vztahy s USA dostávají trhliny

26.04.2018 14:36 Berlín - Přiblížit americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi evropský pohled na obchodní politiku,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama