Nemohl jsem dýchat, moje plíce byly jako v ohni. Z úst mi tekla podivná žlutá tekutina. Svědek popisuje chemický útok v Sýrii

Duma – K dalšímu plynovému útoku došlo v metropoli východní  Ghúty městě Duma, zatím bylo hlášeno 85 mrtvých a několik desítek zraněných. Předpokládá se, že číslo obětí ještě poroste. Zatímco Asadova vláda a Rusko odmítají jakoukoliv zodpovědnost, Spojené státy a Francie na Asada svalují veškerou zodpovědnost. Prezident Donald Trump jej dokonce označil za „zvíře“. Mezitím došlo k bombardování letecké základny v Homsu.

Přidejte svůj názor 39 komentářů

Sýrie, ilustrační foto

„Ztratil jsem vědomí. Nemohl jsem dýchat. Bylo to jako by moje plíce byly v ohni,“ popisuje útok Abu Jaafar pro televizi Al-Jazzera „Probral jsem se až za půl hodiny. Z úst mi tekla jen podivná žlutá tekutina.“

Mezi mrtvým a zraněnými je podle svědků mnoho dětí a žen, neboť plyn byl vypuštěn nedaleko uprchlického tábora. Záchranáři označili za otravnou látku chlor, který Asadův režim oficiálně vlastní. Používá jej údajně ve farmaceutickém průmyslu. Zatím se však stále čeká na potvrzení odborníků.

Paradoxně, se den po útoku podařilo ruským vyjednavačům dohodnout s místní povstaleckou skupinou Jaish al-Islam na evakuaci z Dumy. Město by mělo opustit 8000 bojovníků a 40 000 obyvatel, kteří je podporují. General Jurij Jeftušenko agentuře AP potvrdil, že do města dorazilo prvních 100 autobusu a evakuace již začala.  Dokončena by měla být do 48 hodin a povstalci by měli být odvezeni do města Jarablus, ležícím na hranici s Tureckem.

Dnes v noci došlo k bombardování základny v Homsu. Při tom mělo zahynout 14 lidi.  K zodpovědnosti za útok se zatím nikdo nepřihlásil. K dalšímu bombardování mělo dojít provincii Palmyra, kde střely měly zasáhnout základnu leteckou základnu s kódovým označením T-4. Ten podle ruských představitelů, měly provést izraelské letouny z libanonského vzdušného prostoru. Izrael, již tradičně, své vojenské akce nekomentuje. Na reakci politiků dalších mocností na vývoj v Sýrii se zatím čeká.  

Vstupte do diskuze (39)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Aktivisté zveřejnili databázi chemických útoků v Sýrii

25.04.2018 08:31 Damašek - Aktivisté z německé neziskové organizace Syrian Archive zveřejnili databázi údajných…

Izrael se bojí útoku. Varoval Sýrii před použitím ruských raket

24.04.2018 20:07 Jeruzalém - Pokud syrská armáda zaútočí na izraelské cíle s pomocí protiletadlových systémů S-300,…

Asadova vojska bombardovala Idlib, deset mrtvých

24.04.2018 17:47 Damašek - Vojska syrského prezidenta Bašára Asada bombardovala oblast v severozápadní provincii…

Při sebevražedných útocích v Pákistánu zemřelo devět lidí

24.04.2018 17:41 Kvéta (Pákistán) - Při dvou sebevražedných útocích v pákistánském městě Kvéta dnes zemřelo nejméně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama