Může za chemický útok v Sýrii Trump? Z řad amerických senátorů se ozývá kritika

Washington/Dúmá - Syrské město Dúmá kontrolované syrskými radikály, se mělo stát terčem chemického útoku. Obětí má být více než 40. Tvrdí to záchranáři z organizace Bílé přilby. Americký prezident Donald Trump obvinil z útoku režim syrského prezidenta Bašára Asada a jeho spojence Rusko, ti to popírají. Trump ještě před útokem naznačoval, že americké síly ze Sýrie odejdou. Noviny New York Times podotýkají, že jeho rozčilený tweet mu nyní velmi komplikují splnění tohoto slibu.

Přidejte svůj názor 37 komentářů

Donald Trump, 45. prezident USA

Trump nechal v posledních týdnech zmrazit finance na obnovu Sýrie ve výši 200 miliónů dolarů. Naznačil, že není zde potřeba americké posádky ani financí, protože hlavní cíl jeho administrativy – zničení IS – byl splněn. V duchu své politiky „Amerika na prvním místě“ uvedl, že chce, aby se američtí vojáci – kterých je v Sýrii asi okolo 2000 – „vrátili domů“ a že o Sýrii se musí postarat „jiní.“

Toto rozhodnutí vyvolalo velkou nevoli mezi americkými vojenskými činiteli. Podle nich svým odchodem USA rozvrátí křehkou rovnováhu moci v Sýrii, a tím de-facto i v celém regionu. Podle varovných hlasů tímto USA vydají jak Sýrii, tak i celý Blízký východ ambicím Íránu a Ruska a předhodí jim své četné spojence – v prvé řadě s IS bojující Kurdy, na které útočí Turecko, též ale i Saúdskou Arábii a Izrael, kteří jsou hlavními odpůrci tohoto kroku.

Nyní se zdá, že vše je jinak. Trump v obvyklém duchu svého přístupu ve znamení„oheň a hněv“ nazval Asada „zvířetem a prohlásil, že musí za útok „zaplatit velkou cenu.“ Není to poprvé, co Trump vášnivě a agresivně reagoval na zprávy o chemickém útoku, který měla spáchat Asadova vláda. Před rokem v dubnu USA zaútočily na základnu letadel v provincii Homs v odvedu, za chemický útok ve městě Chán Šajchún.

Tato základna se stala opětovným terčem raketového útoku. Syrská státní televize z něj obvinila USA, ty však popírají, že by stály za útokem. Ruská armáda poté uvedla, že útok provedl Izrael, který obvykle kroky své armády nekomentuje. Izrael se s znepokojením dívá na postup Íránu v oblasti, vnímá jej jako ohrožení národní bezpečnosti. Exilová Syrská organizace pro lidská práva uvedla, že většina mrtvých jsou Íránci či členové skupin podporovaných Teheránem.

Trumpova vina?

Trumpův dubnový útok byl většinou pozorovatelů vnímán jako neúčinný, především z toho důvodu, že nebyl následován dalším vojenským tlakem. Aaron David Miller, bývalý poradce republikánské a demokratické správy a víceprezident Woodrow Wilsonova centra ve Washingtonu, tvrdí, že syrský režim se v Sýrii dopustil mnoha dalších chemických útoků, které měly stát více životů než dubnový útok a které byly USA v podstatě ignorovány.

Republikánský senátor Lindsey O. Graham, člen Výboru pro ozbrojené síly, řekl, že pokud Trumpův tweed nebude následován činy, bude to pouhou planou hrozbou a Trump se ukáže slabým v očích Asada, Íránu a Ruska. Trump se tímto zavázal k „rozhodujícímu okamžiku“, tvrdí Graham.

Graham patří republikánské „jestřáby“, kteří požadují větší zapojení USA v Sýrii a kteří horlivě kritizují rozhodnutí Trumpa se ze Sýrie stáhnout. Naznačují, že právě vedlo k chemickému útoku. Podle Grahama není žádná „náhoda“, že k chemickému útoku došlo po Trumpově veřejném projevu o stažení USA ze Sýrie. Též prominentní člen republikánské strany, John McCain, připisuje Trumpovi částečnou vinu za chemický útok.

Trump ve svém odsuzujícím tweetu jako viníka uvedl i Rusko. Jedná se o doposud nejtvrdší kritiku, kterou Trump spustil na ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle republikánské senátorky Susan Collinsové by se tento tvrdý tón měl projevit i v přísnějších protiruských sankcích. Podle ní by Asad nebyl u moci, kdyby nebyl podporován Ruskem.   

The Washington Post podotýká, že podle některých komentárů je Trumpovo jednání v Sýrii plné pokrytectví. Když byl v úřadu jeho předchůdce, Barrack Obama, Trump jej vyzíval, aby nereagoval žádnými leteckými údery za chemický útok, kterým měl Asad překročit „rudou linii.“ Jako prezident začal Trump kritizoval Obamu za to, že nebyl dostatečně tvrdý na Asada. „Pouze Trump může kritizovat Obamu za to, že dal Asadovi zelené světlo v páchání zvěrstev a zároveň dal Asadovi zelené světlo v páchání zvěrstev“ napsal na Twitter komentátor Postu Josh Rogin. 

Vstupte do diskuze (37)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Moskva zneužila záběry z natáčení filmu. Chtěla dokázat, že chemický útok…

25.04.2018 21:54 Damašek - Ruská státní televize lživě prezentovala zákulisní fotografie štábu z natáčení mého filmu…

Kritici přesunu ambasád do Jeruzaléma jsou zbabělci, myslí si Zeman

25.04.2018 21:45 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman dnes na oslavách 70 let od vzniku Izraele na Pražském hradě opět…

Při střelbě v Gaze zemřel už druhý palestinský novinář

25.04.2018 21:41 Gaza - Palestinský novinář Ahmad abú Husajn, kterého postřelili izraelští vojáci, když připravoval…

Dárcovská konference k Sýrii? OSN očekává sumu 4,4 miliardy dolarů

25.04.2018 20:01 Aktualizováno Brusel - Částku 4,4 miliardy dolarů (92 miliard Kč) na humanitární pomoc lidem v Sýrii slíbili v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama