Lži o lžích? Zprávy o chemických útocích v Sýrii ovládly fake news

Damašek - V souvislosti s válečnými zločiny v Sýrii se objevily snahy informační kampaně Kremlu, Bašara Asada a jejich příznivců šířit lživé zprávy o Syrské civilní obraně (Bílé přilby), která je považovaná za hlavní zdrojem informací o zdejší občanské válce, a západních mocnostech - Velké Británii, Francii a USA. Informoval o tom server Bellingcat.com.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Sýrie, ilustrační foto

Bílé přilby ze strany Kremlu a Bašara Asada obvinění jak z napomáhání teroristickým organizacím, jako jsou Al-Kajda a Islámský stát, tak i z údajné pomoci západním mocnostem vytvořit falešnou záminku pro útok na Sýrii. Tato lež o lži má však krátké nohy.

Útok chemickými zbraněmi v syrské Dúmě, který se stal roznětkou pro útok na Asadův režim ze strany západních mocností, měl být podle ruských médií vymyšlený.

Podle ruské vlády byly Bílé přilby vyzvány britskou vládou k vytvoření falešné zprávy o chemickém útoku, včetně fotografických snímků, k němuž nikdy nedošlo. Tuto informaci odvysílala například ruská televizní stanice Russia 1, kde ukázala také záběry amatérských herců, kteří za pomocí kulis vytvořili lživý obraz obětí útoku chemickými zbraněmi.

Na těchto snímcích měli mimo jiné také vystupovat zástupci Bílých přileb, kteří hráli neexistující oběti chemického útoku. Jediným účelem této údajně dezinformační kampaně bylo vytvoření záminky západních mocnosti k útoku na režim syrského prezidenta Bašara Asada, který je jejich dlouhodobým nepřítelem, a naopak spojencem ruského prezidenta Vladimíra Putina.

Ve skutečnosti se však jedná o fotografie z natáčení syrského filmu Revolution Man, jehož děj se točí okolo nelegálního novináře, který pořizuje snímky o válečném konfliktu v Sýrii ve snaze získat slávu a mezinárodní ocenění. Po neúspěchu se neváhá spojit s teroristickými skupinami, s nimiž pak vytvoří falešné snímky o neexistujícím útoku. 

Kreml a Bašar Asad se tak dopustili nejen šíření dezinformací, ale svým způsobem i porušování autorských práv, neboť využili pro svojí kampaň proti Západu a Bílým přilbám metodu, kterou vymyslel někdo jiný.

Fotografie z natáčení výše filmu Revolution Man se přímo shodují s těmi, které odvysílala ruská média ve snaze o očernění Bílých přileb a západních mocností, a které měly vytvořit falešný obraz o neexistujícím útoku chemickými zbraněmi, aby měli důvod k zahájení útoku na Sýrii.

Ruským médiím hrál do karet také fakt, že popisy fotografií na facebookové stránce filmu Revolution Man jsou nejasné, a tudíž z nich lze velmi snadno vytvořit falešnou zprávu o údajné lži.

Na druhou stranu například fotografie ženy držící klapku se jménem režiséra filmu Revolution Man Najdata Anzoura může u nejednoho pozorného diváka vzbudit pochybnosti o pravdivosti ruských lží o lžích.

V případě, že se Ruská federace skutečně nezdráhá použít pro očernění Bílých přileb a západních mocností šíření na první pohled jasných lží o údajně nepravdivých záminkách pro útok na Sýrii, pak se svým způsobem nelze divit výsledku březnových voleb, v nichž drtivě vyhrál staronový prezident Vladimír Putin.

Pokud je pro ruská média běžné tímto způsobem lhát o Putinových soupeřích, a pokud valná většina Rusů nemá možnosti získat si kvalitnější informace, pak jí skutečně nezbývá, než volit všestranně podporovaného kandidáta. O manipulacích s volebními lístky nemluvě.

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z Miloše Zemana je světová celebrita? Citují ho média z celého světa

26.04.2018 21:57 Aktualizováno Praha/Svět - Prezident Miloš Zeman na oslavách 70 let od vzniku Izraele na Pražském hradě opět…

Záplavy zabily v Izraeli devět lidí, všem bylo pouhých 18 let

26.04.2018 20:45 Jeruzalém - Devět lidí ve věku 18 let dnes v Izraeli přišlo o život poté, co je smetla voda při…

Podle Izraele rekrutuje Írán v Sýrii teroristy

26.04.2018 18:21 New York - Írán v Sýrii rekrutoval více než 80.000 šíitských bojovníků, které ve výcvikovém táboře…

Merkelová míří do Bílého domu jen na skok, vztahy s USA dostávají trhliny

26.04.2018 14:36 Berlín - Přiblížit americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi evropský pohled na obchodní politiku,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama