Údery na Sýrii: Hlavně alibi pro Trumpa, ale Asad bude opatrnější, tvrdí analytik

Londýn – Čeho vlastně dosáhly spojenecké útoky na syrská vojenská zařízení? Podařilo se západním zemím „potrestat“ Bašára Asada za údajné použití bojového plynu? A je vůbec americká strategie vůči Sýrii smysluplná? Na tyto otázky odpovídal britský bezpečnostní analytik.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Bašár Asad

Podle britského analytika H. A. Hellyera ukázal sobotní spojenecký útok na Sýrii v plné nahotě nekonzistentnost strategie s níž západní země přistupují k řešení syrského konfliktu. Hellyer to řekl v rozhovoru pro web Atlantic Council.

Podle něj se také západní vlády nedostatečně starají o osud syrských civilistů. Hellyer tvrdí, že je to sice ostudné, ale je to tak. Nepředpokládá navíc, že by se tento přístup v brzku změnil. Zejména ne, pokud jde o USA. Připomněl totiž, že tamní Trumpova administrativa trvale odmítá přijmout syrské uprchlíky.

Rovněž se nedomnívá, že by takovýto jednorázový útok nějak zmařil nebo zkomplikoval dlouhodobé plány a záměry syrského prezidenta  Bašára Asada. Podle něj údery na syrské vojenské cíle poslouží hlavně k tomu, že Donald Trump teď může říci, že se pokusil udělat alespoň něco.


Otázkou nadále zůstává i to, na kolik sobotní údery zmenšily Asadovu schopnost použít chemické zbraně i v budoucnu. Podle Hellyera je teď menší pravděpodobnost, že by v Sýrii došlo k plynovým útokům. Jednak kvůli samotným spojeneckým úderům a také proto, že se zřejmě přeci jen podařilo Asada částečně zastrašit.

Analytik rovněž nepředpokládá, že by některá z regionálních mocností v důsledku útoků podnikla nějaké výraznější kroky. Připomněl přitom, že Turecko útoky schvalovalo, stejně jako Saudská Arábie nebo Izrael, zatímco například Írán je ostře odsoudil.    

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z Miloše Zemana je světová celebrita? Citují ho média z celého světa

26.04.2018 21:57 Aktualizováno Praha/Svět - Prezident Miloš Zeman na oslavách 70 let od vzniku Izraele na Pražském hradě opět…

Záplavy zabily v Izraeli devět lidí, všem bylo pouhých 18 let

26.04.2018 20:45 Jeruzalém - Devět lidí ve věku 18 let dnes v Izraeli přišlo o život poté, co je smetla voda při…

Podle Izraele rekrutuje Írán v Sýrii teroristy

26.04.2018 18:21 New York - Írán v Sýrii rekrutoval více než 80.000 šíitských bojovníků, které ve výcvikovém táboře…

Merkelová míří do Bílého domu jen na skok, vztahy s USA dostávají trhliny

26.04.2018 14:36 Berlín - Přiblížit americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi evropský pohled na obchodní politiku,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama