Izrael nepovolil vstup do země francouzskému starostovi, ten ostře reaguje

Jeruzalém/Paříž - Komunistickému starostovi francouzské obce Gennevilliers poblíž Paříže izraelské úřady odepřely v pondělí vstup do země kvůli podpoře bojkotu Izraele, oznámila izraelská vláda. Starosta Patrice Leclerc, kterého izraelské úřady vrátily z hranice mezi Jordánskem a okupovaným Západním břehem Jordánu, reagoval kritikou tohoto "ponížení" a "nesnesitelné svévovole" židovského státu vůči těm, kdo "se zasazují za právo Palestinců na svobodný a nezávislý stát", napsala agentura AFP.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Izrael

Rozhodli jsme nepovolit mu vstup do Izraele, protože podporuje hnutí usilující o bojkot, zrušení investic a sankce proti Izraeli, uvedlo izraelské ministerstva pro strategické záležitosti a vnitřní bezpečnost.

Izraelský parlament v březnu 2017 schválil zákon umožňující automaticky zamítnout vstup osobám, které propagují bojkot Izraele nebo které zastupují organizace, jež k bojkotu vyzývají.

"Nedovolíme, aby ti, kdo jednají proti Izraeli, vstoupili do země, aby se věnovali provokacím," řekl ministr vnitra Arje Deri.

Ministr pro strategické záležitosti a vnitřní bezpečnost Gilad Erdan uvedl, že zákaz vstupu do Izraele se ještě přísněji uplatňuje na zastánce bojkotu "vykonávající úřední funkce".

V prohlášení vydaném v noci na dnešek Leclerc potvrdil, že byl po "šesti hodinách zadržování a šesti (hodinách) výslechu vyrozuměn, že nesmí do Jeruzaléma. Důvody podle starosty spočívají v to, že se zná s Palestinci a že podporuje politické vězně, marně se za něj zasazovalo francouzské velvyslanectví a konzulát.

"Francie, zejména prezident (Emmanuel) Macron, musí odmítnout toto ustavičné ponižování francouzských občanů, jimž je zakázáno vstoupit do Palestiny. Vzhledem k odmítání Izraele respektovat různé rezoluce OSN, Francie musí oficiálně uznat Palestinský stát," zdůraznil Leclerc.

Hnutí nevládních organizací, inspirované bojem proti režimu apartheidu v Jižní Africe, chce Izrael přimět ukončit okupaci palestinských území, považovanou mezinárodním společenstvím za nezákonnou. Izrael bojkot považuje za strategické ohrožení a za zpochybňování legitimity židovského státu.

Izrael loni v březnu nepovolil vstup do země britskému občanovi Hughovi Lanningovi z organizace Palestine Solidarity Campaign (PSC). Lanning v roce 2012 navštívil Pásmo Gazy a sešel se tam se členy radikálního hnutí Hamas.

Loni v únoru Izrael odmítl na své území vpustit na pracovní vízum amerického pracovníka organizace Human Rights Watch (HRW) Omara Shakira, a to kvůli jeho protiizraelským postojům. Ministerstvo zahraničí ale později zákaz přehodnotilo a vydalo Shakirovi turistické vízum. Původní zákaz Izrael vysvětlil trvalým propalestinským zaměřením HRW. "Jsme (postupem izraelských úřadů) šokováni. Nedokážou rozlišit mezi kritikou a propagandou," sdělil Shakir v jednom svém e-mailu.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z Miloše Zemana je světová celebrita? Citují ho média z celého světa

26.04.2018 21:57 Aktualizováno Praha/Svět - Prezident Miloš Zeman na oslavách 70 let od vzniku Izraele na Pražském hradě opět…

Záplavy zabily v Izraeli devět lidí, všem bylo pouhých 18 let

26.04.2018 20:45 Jeruzalém - Devět lidí ve věku 18 let dnes v Izraeli přišlo o život poté, co je smetla voda při…

Podle Izraele rekrutuje Írán v Sýrii teroristy

26.04.2018 18:21 New York - Írán v Sýrii rekrutoval více než 80.000 šíitských bojovníků, které ve výcvikovém táboře…

Merkelová míří do Bílého domu jen na skok, vztahy s USA dostávají trhliny

26.04.2018 14:36 Berlín - Přiblížit americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi evropský pohled na obchodní politiku,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama