Turečtí nacionalisté chtějí předčasné volby, vláda to prý zváží

Ankara - Předseda turecké Strany národní akce (MHP) Devlet Bahçeli dnes vyzval k přesunutí parlamentních a prezidentských voleb plánovaných na listopad 2019 na letošní srpen. Informovala o tom agentura Reuters. Místopředseda vlády Bekir Bozdag v reakci uvedl, že vládnoucí Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) se návrhem bude zabývat.

Přidejte svůj názor

Recep Tayyip Erdoğan

"Není možné trpělivě čekat na 3. listopad 2019," řekl Bahçeli a navrhl pro volby termín 26. srpna. Zdůvodnil to "ekonomickými a politickými operacemi proti Turecku" a dodal, že je pro zemi obtížné "současné okolnosti ustát" až do původního termínu.

Opoziční nacionalistická strana MHP nedávno vstoupila do volební koalice s AKP prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. To jí umožní získat křesla v parlamentu i bez překročení stanoveného prahu deseti procent hlasů výměnou za podporu AKP v kampani. Agentura AFP podotýká, že 26. srpen je z hlediska tureckých dějin významným datem, neboť v roce 1071 se v tento den odehrála bitva u Mantzikertu, po níž seldžučtí Turci pronikli do Malé Asie (území v dnešním Turecku).

Žádost MHP o předčasné volby podle Bozdaga zváží orgány AKP. "Oficiální orgány strany to vyhodnotí a poté učiní prohlášení," citoval vládního mluvčího Reuters. Prezident Erdogan následně oznámil, že se ve středu s lídrem MHP sejde.

Bahçeliho prohlášení přišlo poté, co v posledních týdnech vícero tureckých představitelů včetně Erdogana odmítalo spekulace o konání předčasných voleb. Pozorovatelé podle AFP zdůrazňují, že přesun na dřívější termín by prezidentovi umožnil vytěžit z pozitivní reakce na ofenzivu Ankary proti Kurdům na severu Sýrie a také se vyhnout riziku možného zhoršení ekonomické situace, která jeví známky "přehřátí".

Hlavní opoziční subjekt, Lidová republikánská strana (CHP), na možný přesun voleb zareagoval vyjádřením, že členové strany tuto "výzvu" přijímají a jsou na ni připraveni.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z Miloše Zemana je světová celebrita? Citují ho média z celého světa

26.04.2018 13:03 Praha/Svět - Prezident Miloš Zeman na oslavách 70 let od vzniku Izraele na Pražském hradě opět…

Chameneí vyzval muslimské státy ke společnému boji proti USA

26.04.2018 12:58 Teherán - Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vyzval muslimské státy, aby se sjednotily…

Turecký režim po puči nastolil mrazivé ovzduší strachu, tvrdí Amnesty

26.04.2018 12:55 Ankara - Turecké úřady nastolily po neúspěšném puči z roku 2016 "mrazivou atmosféru strachu" a…

Dětští teroristé? Realita, o které se stále nemluví. Kde se ale vzali a co…

26.04.2018 12:55 Evropská média sem tam informují o existenci speciálních výcvikových center pro mladistvé a děti,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama