Nálet arabské koalice v Jemenu rozdrtil povstalce, padli i dva vůdci Húsíů

Saná/Rijád - Dva vůdci povstaleckých Húsíů v Jemenu dnes přišli o život při náletu koalice pod vedením Saúdské Arábie. Oznámila to saúdská státní televize Al-Ichbáríja. Podle státních médií při úderu zahynuly rovněž desítky dalších bojovníků. Povstalecká agentura Saba dnes oznámila, že rebelové odpálili osm balistických raket na cíle v přístavním městě Džizán, které leží na jihu Saúdské Arábie.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Eurofighter Royal Saudi Air Force

Panarabská televize Al-Arabíja, která sídlí v Dubaji, ale podle znalců ji financuje Saúdská Arábie, upřesnila, že koaliční útok byl namířen proti budově ministerstva vnitra v metropoli Saná, která je pod kontrolou povstalců. Televize uvedla, že o život přišlo 38 rebelů, včetně dvou jejich velitelů. Podle jiných médií přímo ze Saúdské Arábie je mrtvých dokonce více než 50. Koalice budovu údajně zasáhla ve chvíli, kdy se v ní konalo jednání povstaleckých vůdců.

Húsíové zatím letecký úder nekomentovali. Povstalecká televizní stanice Al-Masíra nicméně informovala, že se v pátek uskutečnila schůzka povstaleckých velitelů, kteří řešili dnešní pohřeb politického šéfa šíitských povstalců Sáliha Sammáda. Ten přišel o život při koaličním náletu 19. dubna. Sammádova pohřbu se dnes v jemenské metropoli zúčastnily tisíce lidí.

Povstalecká agentura Saba dnes rovněž oznámila, že rebelové odpálili osm balistických raket na cíle v saúdskoarabském Džizánu. Čtyři ze střel zneškodnila protivzdušná obrana. Podle saúdskoarabských médií při útoku zahynul jeden člověk. Povstalecká Al-Masíra informovala o tom, že rakety zasáhly cíle "s vysokou přesností".

Jemen sužuje konflikt, v němž proti sobě bojují šíitští Húsíové a jednotky věrné vládě prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Té od března 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Húsíové se zase opírají o podporu Íránu. Válka si už vyžádala více než 10.000 lidských životů a přinutila přes tři miliony lidí opustit domov.

Rebelové v minulosti již několikrát vypálili rakety na sousední Saúdskou Arábii a mířili i na Rijád. Saúdská Arábie tvrdí, že jim tyto zbraně poskytl Írán. Téhož názoru jsou Spojené státy. Teherán ale vyzbrojování rebelů popírá.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při noční razii na Západním břehu byl těžce zraněn Izraelec

24.05.2018 11:42 Jeruzalém - Člen izraelské speciální jednotky byl vážně zraněn při noční razii v uprchlickém táboře…

Při náletu zemřelo 12 spojenců syrské vlády, tvrdí SOHR. USA o útoku neví

24.05.2018 10:38 Damašek - Nejméně 12 členů jednotek bojujících na straně syrské vlády přišlo v noci na dnešek o…

Izrael plánuje dalších 2500 bytů v osadách, výstavba je dle mezinárodního…

24.05.2018 09:25 Jeruzalém - Izrael má v plánu vybudovat dalších 2500 bytů v židovských osadách na okupovaném…

Izrael patrně změní zákon o právu vyhlásit válku, čelil kritice ze všech…

24.05.2018 08:12 Jeruzalém - Členové izraelského užšího, takzvaného bezpečnostního, kabinetu chtějí změnit nedávno…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama