Inspektoři OPCW se vrátili ze syrské Dúmy do Evropy

Damašek - Inspektoři Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), kteří byli pověřeni vyšetřováním dubnového útoku na syrskou Dúmu, se vrátili ze Sýrie do Evropy. S odvolání na diplomatické zdroje o tom dnes informovala agentura Reuters. V Dúmě zemřelo při útoku na 40 civilistů a podle syrské opozice a některých západních zemí byly použity chemikálie, což popírá Damašek i spojenecká Moskva.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Chemické zbraně

Inspektoři podle zdroje Reuters odebrali na dvou místech vzorky a hovořili se svědky. Vzorky budou prověřeny v laboratoři OPCW v Nizozemsku a poskytnuty k testům také dalším laboratořím, které s OPCW spolupracují. Výsledky jsou obvykle k dispozici do tří až čtyř týdnů. OPCW má za úkol pouze určit, zda byly použity zakázané chemické látky, nebo nikoli, a kdo je případně použil.

Útok byl spáchán 7. dubna a Spojené státy, Británie a Francie o týden později provedly odvetný raketový útok na vybrané cíle v Sýrii. Rusko vehementně popírá použití chemických zbraní v Dúmě a tvrdí, že symptomy lidí byly naaranžované, aby vypadaly jako zasažení chemickou látkou. Ruská delegace do sídla OPCW přivedla několik Syřanů, kteří měli tento výklad doložit. Několik členských států této organizace ale tehdejší schůzku OPCW bojkotovalo a postup Ruska označilo za hrubou propagandu.

Británie, USA, Francie, Německo a některé další země v prohlášení uvedly, že materiál odebraný na místě a dosavadní poznatky potvrzují výklad, podle nějž byly v Dúmě použity chemické zbraně.

Šéf OPCW Ahmet Üzümcü ve čtvrtečním rozhovoru s listem Financial Times řekl, že inspektoři budou některé oběti exhumovat, aby mohli z těl odebrat i biologické vzorky. Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že inspektoři OPCW v Dúmě svou práci skončili.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izraelská armáda ostřelovala Pásmo Gazy, zabila tři členy Islámského…

27.05.2018 15:14 Aktualizováno Gaza - Izraelská armáda v noci na dnešek ostřelovala pozorovací stanoviště na jihu palestinského…

Teroristé zaútočili na východě Sýrie, v bitvě padlo několik ruských vojáků

27.05.2018 14:41 Aktualizováno Damašek/Moskva - V provincii Dajr az-Zaur na východě Sýrie byli zabiti čtyři ruští vojáci. S…

Katar zakázal v zemi výrobky ze zemí, které ho bojkotují

27.05.2018 11:16 Katar - Katar zakázal ve své zemi veškeré zboží, které pochází ze Saúdské Arábie, Spojených…

Izraelský voják zraněný u Ramalláhu zemřel, útočník na něj shodil obrovský…

27.05.2018 08:13 Jeruzalém - Izraelský voják zraněný při čtvrteční razii nedaleko Ramalláhu na okupovaném Západním…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama