USA zaútočí na Írán. A takhle to proběhne. Bývalý agent CIA promlouvá

Teherán - Co přinese světu rok 2018? Vypukne letos válka? Otázky, které nedají spát mnoha lidem. Po uklidnění na Korejském poloostrově se zdálo, že je na světě o něco bezpečněji. Poslední vývoj kolem jaderné dohody s Íránem ale zase signalizuje spíše pravý opak.

Přidejte svůj názor 22 komentářů

Americká armáda, ilustrační fotografie

Brzy prý dojde k napadení Íránu. Alespoň to pro web Consortium News tvrdí John Kiriakou, který 15 let sloužil v americké CIA. Bývalý agent říká, že současná situace okolo Íránu nápadně připomíná stav před invazí do Iráku v roce 2003. Na vině jsou prý americké tajné služby a "kovbojové" ve vládě.

Kiriakou tvrdí, že CIA (stejně jako další tajné služby) budou vždycky zkoušet, co jim vláda povolí. Budou tak posouvat hranice svých pravomocí tak dlouho, dokud je někdo z vlády nezatlačí zpátky. A Trumpova vláda dle všeho nemá zájem proti tajným službám vytvářet protitlak. Stejně jako ho neměla Bushova administrativa v roce 2003.

Bývalý agent ve svém textu také tvrdí, že rozhodnutí o invazi do Iráku přišlo již v průběhu roku 2002. Dozvěděl se to prý tehdy od svého nadřízeného. Snaha USA o zajištění mandátu Rady bezpečnosti OSN prý byla jen krycí manévr, o svržení režimu Saddáma Husajna prý bylo rozhodnuto mnohem dříve.

Tehdejší Bushův ministr zahraničí Colin Powell začal také ihned objíždět evropské státníky a snažil se pro invazi získat patřičnou podporu. To vše za pomoci důkazů o existenci zbraní hromadného ničení, které byly ale podle Kiriakoua vylhané a neplatné.

Ten se teď dle svých slov obává, že se podobný scénář odehraje i v případě Íránu. Dokládá to například americkým odstoupením od jaderného dohody s Íránem, k němuž došlo toto úterý. Podle bývalého agenta dohoda fungovala a umožňovala zbrojním inspektorům kontrolovat íránské aktivity. Podobný stav podle něj panoval ve vztahu k Iráku před rokem 2003.

Americké směřování k válce prý jasně dokládá i Trumpova volba spolupracovníků. Ten si na klíčové posty vybral dva velké zastánce tvrdého postoje vůči Íránu a to Mika Pompea (ministr zahraničí) a Johna Boltona (poradce pro národní bezpečnost).

USA se údajně na invazi do Íránu připravují i diplomaticky. Vznikla prý úzká protiíránská koalice pod vedením Spojených států, jejímiž členy jsou dále Izrael, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Bahrajn.

Kiriakou proto tvrdí, že tohle všechno už viděl v roce 2002 a že obě situace jsou si nápadně podobné. V následujících týdnech prý bude Donald Trump stále častěji zmiňovat Írán jako bezprostřední bezpečnostní hrozbu pro svět. Ministr Pompeo se dle názoru bývalého agenta vydá do Evropy a bude shánět podporu pro invazi. Nikki Haleyová zajistí půdu v OSN. Pak už zbývá jen vyslat svaz letadlových lodí.

Vstupte do diskuze (22)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Američtí spojenci chytili v Sýrii francouzského džihádistu

24.05.2018 19:26 Damašek - Arabsko-kurdská koalice SDF, kterou podporují Spojené státy, dnes oznámila, že u syrské…

Írán prý nadále plní jadernou dohodu, říká MAAE

24.05.2018 17:17 Vídeň - Írán nadále plní závazky vyplývající z jaderné dohody z roku 2015. Oznámila to dnes…

Ruský oligarcha Abramovič prý míří do Izraele, chce tamní občanství

24.05.2018 16:12 Jeruzalém - Ruský oligarcha Roman Abramovič, který marně čeká na prodloužení britského víza,…

Při náletu zemřelo 12 spojenců syrské vlády, tvrdí SOHR. USA o útoku neví

24.05.2018 14:17 Aktualizováno Damašek - Nejméně 12 členů jednotek bojujících na straně syrské vlády přišlo v noci na dnešek o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama