Pondělní násilí v Gaze má 58 obětí, dnešní jednu

Gaza - Při dnešních, obnovených palestinských protestech na hranici Pásma Gazy izraelští vojáci zabili jednoho Palestince. Jde o dnešní první oběť po pondělních masových protestech, jež nepřežilo 58 Palestinců, včetně šesti nezletilých. Agentura AFP s odkazem na sdělení ministerstva zdravotnictví v Gaze napsala, že mezi pondělními oběťmi je i osmiměsíční holčička, která se nadýchala slzného plynu. Tuto informaci ale s odkazem na zdravotnické zdroje později zpochybnila agentura AP. Dalších více než 2770 Palestinců bylo zraněno, přičemž každý druhý utrpěl střelné poranění. Přinejmenším 130 lidí je v kritickém stavu.

Přidejte svůj názor 26 komentářů

Peklo v Gaze: Izraelští vojáci střílí do Palestinců

AP s odkazem na nejmenovaný zdravotnický zdroj napsala, že osmiměsíční dítě mohlo zemřít na následky nemoci, nikoliv v důsledku vdechnutí slzného plynu. Podle zdroje holčička totiž trpěla vrozenou chorobou.

Dnes protest u hraničního plotu mezi palestinským Pásmem Gazy a Izraelem pokračoval, ale přišlo na něj mnohem méně lidí než v pondělí. Dnešní obětí je jednapadesátiletý Násir Gharáb, jehož střela zasáhla v centrální části hranice.

Dnes si Palestinci připomínají nakbu (katastrofu), což je termín, kterým označují události po vzniku Izraele, kdy během první arabsko-izraelské války v roce 1948 z nového státu uprchly nebo byly vyhnány statisíce Palestinců.

zdroj: YouTube

Pondělí bylo dnem s největším počtem obětí od války mezi radikálním palestinským hnutím Hamás a židovským státem v roce 2014. Palestinci v Gaze demonstrují od konce března za ukončení blokády enklávy a za možnost vrátit se na území, která byla dříve domovem jejich předků, ale které se teď nacházejí v Izraeli. Protesty se dosud většinou konaly v pátek.

Pondělní protesty byly uspořádány mimo jiné v souvislosti s otevřením amerického velvyslanectví v Jeruzalémě. Někteří palestinští demonstranti házeli kameny a zapalovali pneumatiky. Podle izraelské armády mezi nimi bylo několik radikálů, kteří se pokusili odpálit výbušninu, ale které zneškodnily izraelské bezpečnostní složky. Izraelští vojáci stříleli na Palestince, kteří se příliš přiblížili k hraničnímu plotu. Izraelská letadla před protesty rozhazovala letáky, které Palestince varovaly, aby k hranici nechodili.

Izrael se stal terčem mezinárodní kritiky za používání ostrých nábojů při střelbě na palestinské demonstranty. Premiér Benjamin Netanjahu kroky izraelské armády ale brání s tím, že Izrael musí chránit své hranice. Ze zneužívání protestů k vlastním účelům izraelská vláda viní radikální hnutí Hamás, které v Gaze vládne.

Vstupte do diskuze (26)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kde se vzal medovník? Vedle Čechů a Rusů ho mají rádi i muslimové

26.05.2018 07:55 Dubai - Obyvatelé Spojených arabských emirátů si zamilovali medovník, a to natolik, že jeden…

Sídlo komunistů se stalo terčem útoku, nikdo nezahynul

26.05.2018 06:26 Bagdád - Do zahrady sídla irácké komunistické strany v Bagdádu někdo v pátek vhodil dvě podomácku…

Americké sankce Hizballáh neohrozí, podporovatele ochrání stát, říká…

25.05.2018 20:17 Bejrút - Americké sankce neohrozí libanonské hnutí Hizballáh, ale mohou mít negativní dopad na jeho…

Země budou dále jednat o jaderné dohodě s Íránem

25.05.2018 17:32 Vídeň - Jednání s mocnostmi o ekonomickém balíčku, jehož cílem je zachování jaderné dohody z roku…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama