Pro muslimy je Jeruzalém věčná lest Západu? Arabista si podal Trumpa

NÁZOR - Otevření americké ambasády v Jeruzalémě je nebezpečné, unáhlené a krutě necitlivé vůči Palestincům, tvrdí arabista James Zolby v komentáři pro server CNN. Předseda Amerického arabistického institutu konstatuje, že usmívající se izraelští a američtí hosté na slavnostním pondělním otevření velvyslanectví kontrastující s krvavými protesty na hranicích pásma Gazy, kde izraelská armáda zabila desítky demonstrantů, jen potvrzují, jak dalece je Trumpova administrativa vzdálena realitě.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Peklo v Gaze: Izraelští vojáci střílí do Palestinců

Bezmyšlenkovité jednání

Skutečnost, že Bílý dům na ceremoniál pozval i dva pastory známé svými netolerantními výroky vůči jiným náboženstvím, především islámu, považuje Zolby za další důkaz bezmyšlenkovitého jednání současné americké administrativy.  

"Ačkoliv jsme již všichni unavení z poslouchání mantry 'toto je konec mírového procesu', Trumpovo rozhodnutí může skutečně zatlouct hřebíček do rakve jakéhokoliv sjednatelného řešení," deklaruje arabista. Zdůrazňuje, že žádný mírový proces nyní neprobíhá, jelikož ho nahradilo čekání Izraelců i Palestinců na "dohodu století", kterou měli připravit Trumpovi spolupracovníci.

Tak tomu alespoň bylo do Trumpova prosincového oznámení o Jeruzalému a od té doby se situace jen zhoršuje, uvádí odborník. Poukazuje, že od začátku novodobého "mírového procesu" veškeré úsilí podkopávaly dva fatální problémy - asymetrický poměr sil ve prospěch Izraele a stranění Spojených států židovskému státu.

Trumpův krok podtrhl oba tyto problémy, jelikož povzbudil a odměnil nejtvrdší a nejvíce neústupné síly v Izraeli, zatímco oslabil a zkompromitoval ty palestinské a arabské politiky, kteří v USA vkládali naděje, vysvětluje expert. Dodává, že Washington pod současným prezidentem ani nepředstírá, že je nestranným zprostředkovatelem, a proto následné Trumpovy apely, aby se obě strany nadále zaměřovaly na dosažení míru, nemohou působit věrohodně.

"Je třeba připomenout, že když Kongres schválil v roce 1995 zákon o ambasádě v Jeruzalémě, jeho republikánští autoři spolupracující s izraelskou stranou Likud, tedy konzervativní stranou, ho považovali za otrávenou pilulku, která bude sabotovat tehdy sotva funkční mírové rozhovory v Oslu," píše arabista. Tvrdí, že zákon byl fackou republikánů a Likudu tehdejšímu izraelskému premiérovi Jicchaku Rabonovi a americkému prezidentovi Billu Clintonovi.

Důvod, proč američtí prezidenti Clinton, Bush a Obama využívali podmiňovací ustanovení zákona k odkládání jeho realizace, spočíval podle Zogbyho právě ve snaze zbavit se oné jedovaté pilulky a zachránit důvěryhodnost USA v mírovém procesu. "Ta pilulka byla nyní polknuta," konstatuje odborník.

Symbol pro muslimy po celém světě

Autoři zákona a americké i izraelské síly odmítající mírový proces věděli, že s Jeruzalémem si nelze zahrávat, jelikož je klíčem pro výklad všech tří abrahámovských náboženství, zdůrazňuje expert. Připomíná, že z tohoto důvodu původní plán OSN na rozdělení Palestiny ponechal město stranou coby mezinárodní oblast a když Izrael v roce 1948 obsadil západní část Jeruzaléma a následně ji vyhlásil svou metropolí, mezinárodní společenství to odmítlo uznat.

Poté Izrael v roce 1967 anektoval podstatnou část palestinského území a vyhlásil nedělitelnost západní a východní části města, neboli "Velký Jeruzalém", přičemž mezinárodní společenství tento koncept "věčné, celistvé metropole" židovského státu opět nepřijalo, poukazuje Zogby. Deklaruje, že Trumpův postup ovšem dává americké razítko na jednostranná izraelská rozhodnutí, která jdou proti rezolucím OSN a dalších mezinárodních organizací.

"Pro Araby a muslimy po celém světě se Jeruzalém stal mocným symbolem reprezentujícím století úskoků Západu," varuje arabista. Podotýká, že podobně jako celá palestinská otázka, Jeruzalém evokuje porušené sliby, brutální okupaci imperiálními a koloniálními mocnostmi, ztrátu kontroly nad svou historií a odpírání základních práv, a tudíž zraňuje srdce Arabů a muslimů, která se nikdy nezahojí, zatímco Trump svým bezohledným krokem jen přisypal sůl do těchto ran.   

Apely na Palestince, aby zůstali v klidu, kterými americký prezident doplnil svou provokaci, proto Zogby  považuje za absurdně necitlivé a ponižující, jelikož Trump v praxi říká, že ho utrpení Palestinců ani nespravedlnost a nezákonnost izraelských kroků nezajímají, přičemž Palestinci by se s nimi měli tiše smířit.

Někteří mohou otevření americké ambasády v Jeruzalémě oslavovat jako "splnění slibu" Trumpem, připouští odborník. Dodává, že drtivá většina světa si nicméně tento den bude pamatovat jako moment, kdy Trumpova administrativa ztvrdila americkou roli účastníka v izraelském projektu odpírání práv Palestinců a uštědřila další kritickou ránu již tak slabé vyhlídce na mír.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kde se vzal medovník? Vedle Čechů a Rusů ho mají rádi i muslimové

26.05.2018 07:55 Dubai - Obyvatelé Spojených arabských emirátů si zamilovali medovník, a to natolik, že jeden…

Sídlo komunistů se stalo terčem útoku, nikdo nezahynul

26.05.2018 06:26 Bagdád - Do zahrady sídla irácké komunistické strany v Bagdádu někdo v pátek vhodil dvě podomácku…

Americké sankce Hizballáh neohrozí, podporovatele ochrání stát, říká…

25.05.2018 20:17 Bejrút - Americké sankce neohrozí libanonské hnutí Hizballáh, ale mohou mít negativní dopad na jeho…

Země budou dále jednat o jaderné dohodě s Íránem

25.05.2018 17:32 Vídeň - Jednání s mocnostmi o ekonomickém balíčku, jehož cílem je zachování jaderné dohody z roku…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama