Guatemala otevřela ambasádu v Jeruzalémě

Guatemala/Jeruzalém - Guatemala dnes v západním Jeruzalémě otevřela svou ambasádu. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnil prezident této středoamerické země Jimmy Morales a izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Stalo se tak dva dny poté, co bylo v Jeruzalémě slavnostně otevřeno velvyslanectví Spojených států. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Izrael

"Není náhodou, že Guatemala je mezi prvními státy, které otevírají ambasádu v Jeruzalémě. Vždy byla mezi prvními. Byli jste druhou zemí, která uznala nezávislost Izraele," uvedl Netanjahu v projevu ke guatemalským diplomatům.

Guatemalský prezident Morales prohlásil, že Izrael, Spojené státy a jeho země "pojí přátelství, odvaha a loajalita".

Koncem května plánuje velvyslanectví v Jeruzalémě otevřít také Paraguay.

Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu. Palestinci chtějí jako svou metropoli převážně arabsky mluvící východní část města, kterou Izrael obsadil v roce 1967 a později anektoval. Izraelská vláda naopak Jeruzalém považuje za nedělitelné hlavního město židovského státu.

Americký prezident Donald Trump v prosinci oznámil, že Spojené státy uznávají Jeruzalém jako hlavní město Izraele a že tam z Tel Avivu přesunou své velvyslanectví. Několik dnů poté se pro stejný krok rozhodla Guatemala.

Americký zastupitelský úřad v Jeruzalémě byl otevřen v pondělí u příležitosti 70. výročí vzniku izraelského státu. V té době se v Pásmu Gazy se konaly protesty Palestinců, při kterých izraelské bezpečnostní složky usmrtily bezmála 60 lidí.

Guatemala a několik dalších zemí mělo ambasády v Jeruzalémě v minulosti. Když ale Izrael v červnu 1980 schválil zákon, v němž Jeruzalém prohlásil za "své nedělitelné věčné hlavní město", rezoluce Rady bezpečnosti OSN vyzvala státy, které měly svá velvyslanectví v Jeruzalémě, aby svůj zastupitelský úřad přemístily do Tel Avivu.

Poradce šéfa palestinské samosprávy Saíb Irikát v reakci na dnešní přesun uvedl, že "Guatemala se rozhodla stát na špatné straně historie, stát na straně porušování mezinárodního práva a lidských práv a učinit agresivní krok proti pro palestinskému lidu a arabskému světu".

Většina světových mocností neuznává izraelskou anexi východního Jeruzaléma a konečný status města by podle nich měl být vyřešen při mírových rozhovorech.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Americké sankce Hizballáh neohrozí, podporovatele ochrání stát, říká…

25.05.2018 20:17 Bejrút - Americké sankce neohrozí libanonské hnutí Hizballáh, ale mohou mít negativní dopad na jeho…

Země budou dále jednat o jaderné dohodě s Íránem

25.05.2018 17:32 Vídeň - Jednání s mocnostmi o ekonomickém balíčku, jehož cílem je zachování jaderné dohody z roku…

Bojkot Izraele? Židovský stát tlačí na EU, aby zastavila financování hnutí…

25.05.2018 16:26 Jeruzalém/Brusel - Izrael dnes vyzval Evropskou unii, aby přestala financovat zhruba desítku…

Irácké stíhačky zaútočily na IS v Sýrii, cílem bylo skladiště výbušnin

25.05.2018 13:21 Bagdád - Irácké letectvo útočilo na pozice teroristické organizace Islámský stát (IS) ve východní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama