Drama v Iráku: Ozbrojenci zajali volební komisaře

Bagdád - Ozbrojení muži dnes v severoiráckém Kirkúku obsadili několik volebních místností a zabránili pracovníkům volební komise pokračovat ve sčítání hlasů ze sobotních parlamentních voleb. Na tiskové konferenci to oznámil člen volební komise Rijád Badrán.

Přidejte svůj názor

Irák

Premiéra Hajdara Abádího zároveň vyzval, aby zajistil ochranu pracovníků komise. Ze severní provincie Kirkúk byly hlášeny podvody a nefunkční volební zařízení a Abádí v úterý řekl, že by se tam výsledky měly sečíst ručně.

Prokážou-li se podobné problémy i jinde, pak by se podle premiéra mělo znovu sčítat v celém Iráku. Abádí byl favoritem voleb, jeho blok ale podle předběžných výsledků skončil na třetím místě.

V Kirkúku zůstaly nespočteny hlasy ze 186 volebních uren, podle Badrána je tam 90 procent hlasů už sečteno. Badrán nevěděl, k jaké skupině či straně se ozbrojenci hlásí. Chtějí prý, aby komise změnila výsledky sčítání. "Pracovníci komise jsou v situaci rukojmích," řekl. Konečné výsledky by podle něj měly být oznámeny do dvou dní.

Několik politických stran vzneslo obvinění z volebních podvodů. Na problémy v Kirkúku a také v sousední Sulajmáníji, kde žijí převážně Kurdové, ale také Arabové a Turkmeni, upozornily kurdské opoziční strany. V obou provinciích podle nich kvůli podvodům získala neúměrně velký náskok jedna z hlavních kurdských stran Vlastenecký svaz Kurdistánu. Podle předběžného výsledku je vítězem voleb skupina kolem šíitského duchovního Muktady Sadra.

Sobotní volby byly prvním hlasováním od loňské porážky radikálního hnutí Islámský stát (IS), které obsadilo sever Iráku v roce 2014. Porazit se ho podařilo loni v prosinci dobytím Mosulu.

Irák je ale stále dějištěm násilí. Dnes je hlášen útok sebevraha u Bagdádu. Zabil tam osm lidí a dalších asi 30 zranil. Nálože odpálil ve stanu, v němž byli shromáždění pohřební hosté. Útok se stal ve 12:30 SELČ ve městě Tádží, které leží u severního okraje Bagdádu. Mezi mrtvými jsou členové iráckých bezpečnostních sil a také šíitských oddílů, jež se podílely na boji proti IS.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Americké sankce Hizballáh neohrozí, podporovatele ochrání stát, říká…

25.05.2018 20:17 Bejrút - Americké sankce neohrozí libanonské hnutí Hizballáh, ale mohou mít negativní dopad na jeho…

Země budou dále jednat o jaderné dohodě s Íránem

25.05.2018 17:32 Vídeň - Jednání s mocnostmi o ekonomickém balíčku, jehož cílem je zachování jaderné dohody z roku…

Bojkot Izraele? Židovský stát tlačí na EU, aby zastavila financování hnutí…

25.05.2018 16:26 Jeruzalém/Brusel - Izrael dnes vyzval Evropskou unii, aby přestala financovat zhruba desítku…

Irácké stíhačky zaútočily na IS v Sýrii, cílem bylo skladiště výbušnin

25.05.2018 13:21 Bagdád - Irácké letectvo útočilo na pozice teroristické organizace Islámský stát (IS) ve východní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama