Izrael a palestinský Hamás se nedohodly na výměně vězňů

Jeruzalém - Izrael nepřistoupil na nabídku palestinského radikálního hnutí Hamás na výměnu vězňů. V rozhovoru s televizí Al-Džazíra to řekl vůdce Hamásu v Pásmu Gazy Jahjá Sinvár. Podle dnešní zprávy serveru The Times of Israel nabídka zahrnovala také návrh na dlouhodobé příměří a uvolnění blokády Pásma Gazy. Úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua zprávu nekomentoval.

Přidejte svůj názor

Izrael

Hamás drží v zajetí nejméně dva údajně mentálně postižené izraelské občany a má také těla dvou padlých vojáků. Hamás za ně požadoval propuštění svých členů vězněných v Izraeli.

"Snažili jsme se pokročit a dosáhnout dohody o výměně vězňů, ale izraelská okupace všechny naše snahy odmítla, její vedení není připraveno uzavřít dohodu," tvrdí Hamás na twitteru.

List Al-Haját minulý týden napsal, že rozhovory mezi Hamásem a Izraelem zprostředkovává nejmenovaná západní země. Izrael údajně slíbil, že návrh prostuduje a odpoví na něj po 15. květnu, kdy měly kulminovat palestinské protesty v Pásmu Gazy.

Podle Al-Hajátu Izrael pravděpodobně bude chtít, aby se Hamás přestal vyzbrojovat, přestal budovat tunely a odzbrojil své bojové křídlo Kásam. Hamás hodlá ustoupit v prvních dvou požadavcích, ale ne v odzbrojení svých brigád Kásam, napsal Al-Haját.

Palestinci pořádají od konce března protesty u hranice Pásma Gazy za právo na návrat palestinských uprchlíků do dnešního Izraele. Od té doby přišlo o život přes 110 demonstrantů.

Izraelský list Haarec už dříve informoval o ochotě Hamásu vyjednat s Izraelem dlouhodobé příměří. Radikálové podle tohoto zdroje za to chtěli uvolnění blokády pásma. Podle Haarecu uvnitř Hamásu panují neshody, jak vyřešit těžkou ekonomickou situaci v pásmu, jemuž Hamás vládne od roku 2007. Kromě blokády, kterou proti tomuto území uplatňují Izrael a Egypt, zavedla sankce také palestinská samospráva sídlící v Ramalláhu. Přestala dotovat elektřinu dodávanou z Izraele do pásma a omezila peníze určené na mzdy zaměstnancům správy Pásma Gazy.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při noční razii na Západním břehu byl těžce zraněn Izraelec

24.05.2018 11:42 Jeruzalém - Člen izraelské speciální jednotky byl vážně zraněn při noční razii v uprchlickém táboře…

Při náletu zemřelo 12 spojenců syrské vlády, tvrdí SOHR. USA o útoku neví

24.05.2018 10:38 Damašek - Nejméně 12 členů jednotek bojujících na straně syrské vlády přišlo v noci na dnešek o…

Izrael plánuje dalších 2500 bytů v osadách, výstavba je dle mezinárodního…

24.05.2018 09:25 Jeruzalém - Izrael má v plánu vybudovat dalších 2500 bytů v židovských osadách na okupovaném…

Izrael patrně změní zákon o právu vyhlásit válku, čelil kritice ze všech…

24.05.2018 08:12 Jeruzalém - Členové izraelského užšího, takzvaného bezpečnostního, kabinetu chtějí změnit nedávno…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama