Íránci vyšli do ulic uctít památku zabité dívky Nedy

Teherán - Stovky Íránců v pondělí vyrazili na teheránské ulice - přes varování revolučních gard a policie přišli uctít památku "Nedy". Tato dívka se stává symbolem protestů proti politické zvůli, informuje server americké televize CNN.

Přidejte svůj názor

Na náměstí v centru Teheránu se v pondělí sešla tisícovka lidí. Íránské revoluční gardy protesty opozice rozehnaly po dvou hodinách pomocí slzného plynu. Příslušníci revolučních gard, kterým pomáhali také dobrovolníci z národních milic Basídž, počtem převyšovali demonstranty a znemožňovali jim vytvářet skupinek. Policie zadržela na 50 lidí.

„Bylo tam mnoho lidí, ale byli rozptýleni, a také hodně policistů. Ti stříleli do vzduchu a proti davu použili slzný plyn. Byla to nebezpečná situace, ale naši lidé jsou stále v ulicích,“ vypověděl jeden z demonstrantů.

Další demonstrant, dvacetiletý student Behrúz, uvedl, že elektronická komunikace mezi stoupenci opozice je monitorována a také přerušována. Je proto těžké svolat protesty.

„Když řekneme jistá slova, jako nejvyšší vůdce nebo demonstrace, hovor se přeruší,“ uvedl. V místech demonstrací mobilní telefony nefungují.

Dívku Nedu v pátek v Teheránu patrně zastřelili policisté. Video zachycující její poslední okamžiky se dostalo na internet.

Video se objevilo poprvé na sociální síti Facebook a je šířeno přes jinou síť Twitter i média. Je na něm vidět mladá žena, kterou zasáhl projektil od neznámého střelce do hrudníku. Dívka se na záběru hroutí, začíná krvácet a umírá.

Ženě bylo podle některých svědků 16 let a na protestech byla se svým otcem, jiné zdroje uvádí její věk na 27 a muže, který ji oživuje, označují za jejího profesora.

Není možné ověřit její jméno, Neda znamená „hlas“.

Íránci tradičně na zemřelé nejvíce vzpomínají ve třetí, sedmý a 40. den po jejich smrti a pondělí je třetí den po Nedině smrti.

Protesty v Íránu trvají již osm dní, lidé se bouří proti výsledkům prezidentských voleb, v nichž volební komise za vítěze prohlásila současného prezidenta, konzervativce Mahmúda Ahmadínežáda. Výsledky zpochybnila opozice. Rada dohlížitelů, nejvyšší sbor kleriků, nakonec svolila ke kontrole hlasů. Chce ale prověřit jen deset procent náhodně vybraných hlasů.

Opoziční vůdce Mir Hosejn Músáví vyzval ke zklidnění protestů, ale podporuje demonstranty. Sám volá po zrušení voleb. Označuje je za zmanipulované.

Podle výsledků oznámených volební komisí Ahmadínežád získal 62,63 procenta hlasů, zatímco Musáví 33,75 procent. Zbývající hlasy si rozdělili někdejší předseda parlamentu Mehdí Karrúbí a bývalý velitel revolučních gard Mohsen Rezáí.

Nejhůře se situace vyhrotila v sobotu, kdy při střetech demonstrantů s policisty zahynulo nejméně deset lidí. Podle některých informací bylo obětí 19.

Íránské revoluční gardy v pondělí pohrozily, že zasáhnou proti dalším protestům, které stoupenci neúspěšných prezidentských kandidátů zorganizují.

„Nebudeme váhat se zásahem proti nezákonným protestům, které svolají někteří kandidáti. V současné citlivé situaci gardy tvrdě a za využití revolučních metod zakročí proti vzbouřencům a komukoliv dalšímu, kdo porušuje právo,“ uvedly gardy v prohlášení.

Íránské revoluční gardy, které jsou nejmocnější vojenskou silou v zemi, označily odpor demonstrantů proti výsledkům prezidentských voleb za „spiknutí“ proti Íránu.

Západ však vyjádřil znepokojení nad povolebním vývojem v Íránu a některé země zpochybnily pravdivost úředních výsledků hlasování. Íránská vláda v pondělí obvinila západní státy, že podporují násilné protesty, a nevyloučila také možné vyhoštění některých evropských diplomatů z Teheránu.

České předsednictví Evropské unie v pondělí vyzvalo členy sedmadvacítky, aby povolali šéfy íránských misí ve svých zemích na ministerstva zahraničí a vyjádřili jim znepokojení nad situací v Íránu.

České ministerstvo zahraničí tento den předvolalo íránského chargé d´affaires v Praze. Při schůzce vyjádřilo nesouhlas s tvrzením íránské vlády, že se unie svými prohlášeními k situaci v Íránu vměšuje do vnitřních záležitostí této muslimské země.

Témata:
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při výbuchu bomby před stadionem v Afghánistánu zahynulo 13 lidí

23.03.2018 19:56 Aktualizováno Kábul - Při výbuchu bomby umístěné v automobilu před sportovním stadiónem v afghánské provincii…

Egypt rozjede propagační kampaň, bude mířit i na turisty z Česka

23.03.2018 07:29 Káhira - Egyptská ekonomika je závislá na cestovním ruchu, země proto chystá další investice do…

Začala první evakuace povstalců z východní Ghúty

22.03.2018 21:51 Aktualizováno Damašek - V syrské oblasti východní Ghúta dnes začala s několikahodinovým zpožděním první evakuace…

Turecko se mění v KLDR? Prošel přísný zákon o blokování internetu

22.03.2018 15:59 Ankara - V Turecku podle opozice hrozí cenzura internetu. Tamní parlament dnes přijal zákon, který…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama