Policisté v Teheránu rozhánějí skupinky lidí, někde rozdělují i dvojice

Teherán - Teheránská policie změnila taktiku: namísto otevřeného boje s davy demonstrantů rozhání v zárodku skupinky shromažďujících se lidí, informuje v pondělí server americké televize CNN.

Přidejte svůj názor

Policisté to dělají důsledně. Hlídky, kterými je centrum íránské metropole doslova prošpikováno, vyzývají hloučky lidí, aby se rozešli. Pokud neuposlechnou, rozhánějí je.

Na některých místech jsou policisté tak přičinliví, že rozdělují i dvojice lidí. Říkají, aby si každý šel svojí cestou.

V pondělí to například požadovali po pasažérech v teheránské podzemce na stanici pod náměstím Haft-e-Tír. Cestujícím tam nedovolili ani stát na místě a přikazovali jim, aby se během čekání na příjezd vlaku procházeli.

Tisícovce Íránců se přesto podařilo vytvořit dav na náměstí v centru Teheránu. Policisté však povolali posily a dav rozprášili.

"Bylo tam mnoho lidí, ale byli rozptýleni, a také hodně policistů. Stříleli do vzduchu a proti davu použili slzný plyn. Byla to nebezpečná situace," vypověděl jeden z demonstrantů.

Íránci vyrazili na teheránské ulice přes varování revolučních gard a policie. Přišli uctít památku "Nedy". Tato dívka se stává symbolem protestů proti politické zvůli.

Dívku Nedu v pátek v Teheránu patrně zastřelili policisté. Video zachycující její poslední chvíle jejího života se dostalo na internet.

Video se objevilo poprvé na sociální síti Facebook a je šířeno přes jinou síť Twitter i média. Je na něm vidět mladá žena, kterou zasáhl projektil od neznámého střelce do hrudníku. Dívka se na záběru hroutí, začíná krvácet a umírá.

Ženě bylo podle některých svědků 16 let a na protestech byla se svým otcem, jiné zdroje uvádí její věk na 27 a muže, který ji oživuje, označují za jejího profesora.
Není možné ověřit její jméno, ale Neda znamená „hlas“.

Jeden z demonstrantů, dvacetiletý student Behrúz, v pondělí vypověděl, že elektronická komunikace mezi stoupenci opozice je sledována a přerušována. Je proto těžké někde se shromáždit.

"Když řekneme jistá slova, jako nejvyšší vůdce nebo demonstrace, hovor se přeruší," uvedl. V místech demonstrací mobilní telefony nefungují.

Protesty v Íránu trvají již osm dní, lidé se bouří proti výsledkům prezidentských voleb, v nichž volební komise za vítěze prohlásila současného prezidenta, konzervativce Mahmúda Ahmadínežáda. Výsledky zpochybnila opozice. Rada dohlížitelů, nejvyšší sbor kleriků, nakonec svolila ke kontrole hlasů. Chce ale prověřit jen deset procent náhodně vybraných hlasů.

Opoziční vůdce Mir Hosejn Músáví vyzval ke zklidnění protestů, ale podporuje demonstranty. Sám volá po zrušení voleb. Označuje je za zmanipulované.

Podle výsledků oznámených volební komisí Ahmadínežád získal 62,63 procenta hlasů, zatímco Musáví 33,75 procent. Zbývající hlasy si rozdělili někdejší předseda parlamentu Mehdí Karrúbí a bývalý velitel revolučních gard Mohsen Rezáí.

Nejhůře se situace vyhrotila v sobotu, kdy při střetech demonstrantů s policisty zahynulo nejméně deset lidí. Podle informací opozice bylo obětí až 19.

Íránské revoluční gardy v pondělí pohrozily, že zasáhnou proti dalším protestům, které stoupenci opozičních prezidentských kandidátů zorganizují.

"Nebudeme váhat se zásahem proti nezákonným protestům, které svolají někteří kandidáti. V současné citlivé situaci gardy tvrdě a za využití revolučních metod zakročí proti vzbouřencům a komukoliv dalšímu, kdo porušuje právo," uvedly gardy v prohlášení.

Íránské revoluční gardy, které jsou nejmocnější vojenskou silou v zemi, označily odpor demonstrantů proti výsledkům prezidentských voleb za „spiknutí“ proti Íránu.

Západ vyjádřil znepokojení nad povolebním vývojem v Íránu a některé země zpochybňují úřední výsledky hlasování. Íránská vláda v pondělí obvinila západní státy, že podporují násilné protesty, a pohrozila vyhoštěním některých evropských diplomatů z Teheránu.

České předsednictví Evropské unie v pondělí vyzvalo členy sedmadvacítky, aby povolali šéfy íránských misí ve svých zemích na ministerstva zahraničí a vyjádřili jim znepokojení nad situací v Íránu.

České ministerstvo zahraničí tento den předvolalo íránského chargé d´affaires v Praze. Při schůzce vyjádřilo nesouhlas s tvrzením íránské vlády, že se unie svými prohlášeními k situaci v Íránu nepřijatelně vměšuje do vnitřních záležitostí této muslimské země.

Témata:
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Moskva zneužila záběry z natáčení filmu. Chtěla dokázat, že chemický útok…

25.04.2018 21:54 Damašek - Ruská státní televize lživě prezentovala zákulisní fotografie štábu z natáčení mého filmu…

Kritici přesunu ambasád do Jeruzaléma jsou zbabělci, myslí si Zeman

25.04.2018 21:45 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman dnes na oslavách 70 let od vzniku Izraele na Pražském hradě opět…

Při střelbě v Gaze zemřel už druhý palestinský novinář

25.04.2018 21:41 Gaza - Palestinský novinář Ahmad abú Husajn, kterého postřelili izraelští vojáci, když připravoval…

Dárcovská konference k Sýrii? OSN očekává sumu 4,4 miliardy dolarů

25.04.2018 20:01 Aktualizováno Brusel - Částku 4,4 miliardy dolarů (92 miliard Kč) na humanitární pomoc lidem v Sýrii slíbili v…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama