V Afghánistánu bylo uneseno 16 pracovníků OSN

Kábul - Neznámí ozbrojenci unesli na východě Afghánistánu 16 pracovníků Centra pro detekci min, které je součástí programu OSN na odstranění min v Afghánistánu (UNMACA). Všichni unesení jsou Afghánci, informuje v neděli agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Pracovníci centra sponzorovaného OSN byli uneseni v sobotu večer na cestě mezi provinciemi Chóst a Paktika. „Nevíme, kdo je unesl a proč. Vyšetřujeme to,“ uvedl policejní šéf provincie Paktika Azizuláh Vardak.

K odpovědnosti za únos se zatím nikdo nepřihlásil.

Afghánistán patří mezi nejvíce zaminované státy na světě. Miny jsou stále rozmístěny na ploše více než 640 kilometrů čtverečních.

V Afghánistánu se stále stupňují násilnosti. Útoky povstalců jsou prakticky na denním pořádku, poslední se stal v sobotu. Ozbrojenci zaútočili na americkou vojenskou základnu v provincii Paktika, zemřeli dva američtí vojáci.

Příslušníci radikálního hnutí Taliban a kriminální gangy se kromě útoků uchylují také k únosům, které jsou výnosným obchodem. Některé rukojmí povstalci zabíjejí, jindy však za jejich propuštění požadují výkupné. V loňském roce unesl jeden kriminální gang 13 pracovníků programu na odminování. Po měsíci byli na základě vyjednávání propuštěni.

Násilí v zemi nyní dostupuje nejvyšší úrovně za posledních několik let od roku 2001, kdy invaze vedená Spojenými státy svrhla talibanskou vládu. V souvislosti se srpnovými prezidentskými volbami se očekává další vlna násilností.

Únos se odehrál čtyři dny poté, co americká a britská armáda zahájila na jihu Afghánistánu rozsáhlou operaci, která je největší ofenzivou zahraničních vojsk od stažení sovětských vojsk v roce 1989. Akce s krycím názvem Chandžár (Úder dýky) v provincii Hílmand se účastní čtyři tisíce vojáků.

Cílem operace je obsadit celou dolní část údolí kolem řeky Hílmand a vybudovat tam základny.

Témata:
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kurdské referendum znervózňuje okolní státy: Írán zavřel hranice, Turecko…

25.09.2017 13:10 Teherán/Ankara - Írán a Turecko mají vlastní kurdskou menšinu a obávají se, že referendum v Iráku…

Iráčtí Kurdové po referendu nehodlají měnit hranici, ujišťuje jejich vůdce

25.09.2017 12:50 Irbíl - Na severu Iráku se koná referendum, v němž se mají občasné vyjádřit k otázce nezávislosti…

Začalo referendum o nezávislosti Kurdistánu. Irák a okolní státy jsou v…

25.09.2017 10:15 Aktualizováno Irbíl/Ankara/Bagdád - V severním Iráku dnes začalo referendum o nezávislosti Kurdů. Výsledek nebude…

Při ruských náletech v Idlibu zemřelo nejméně 45 rebelů

24.09.2017 18:14 Damašek - Nejméně 45 rebelů z islamistické skupiny Fajlak aš-Šám (Legie Šám) přišlo o život při…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama