V Afghánistánu bylo uneseno 16 pracovníků OSN

Kábul - Neznámí ozbrojenci unesli na východě Afghánistánu 16 pracovníků Centra pro detekci min, které je součástí programu OSN na odstranění min v Afghánistánu (UNMACA). Všichni unesení jsou Afghánci, informuje v neděli agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Pracovníci centra sponzorovaného OSN byli uneseni v sobotu večer na cestě mezi provinciemi Chóst a Paktika. „Nevíme, kdo je unesl a proč. Vyšetřujeme to,“ uvedl policejní šéf provincie Paktika Azizuláh Vardak.

K odpovědnosti za únos se zatím nikdo nepřihlásil.

Afghánistán patří mezi nejvíce zaminované státy na světě. Miny jsou stále rozmístěny na ploše více než 640 kilometrů čtverečních.

V Afghánistánu se stále stupňují násilnosti. Útoky povstalců jsou prakticky na denním pořádku, poslední se stal v sobotu. Ozbrojenci zaútočili na americkou vojenskou základnu v provincii Paktika, zemřeli dva američtí vojáci.

Příslušníci radikálního hnutí Taliban a kriminální gangy se kromě útoků uchylují také k únosům, které jsou výnosným obchodem. Některé rukojmí povstalci zabíjejí, jindy však za jejich propuštění požadují výkupné. V loňském roce unesl jeden kriminální gang 13 pracovníků programu na odminování. Po měsíci byli na základě vyjednávání propuštěni.

Násilí v zemi nyní dostupuje nejvyšší úrovně za posledních několik let od roku 2001, kdy invaze vedená Spojenými státy svrhla talibanskou vládu. V souvislosti se srpnovými prezidentskými volbami se očekává další vlna násilností.

Únos se odehrál čtyři dny poté, co americká a britská armáda zahájila na jihu Afghánistánu rozsáhlou operaci, která je největší ofenzivou zahraničních vojsk od stažení sovětských vojsk v roce 1989. Akce s krycím názvem Chandžár (Úder dýky) v provincii Hílmand se účastní čtyři tisíce vojáků.

Cílem operace je obsadit celou dolní část údolí kolem řeky Hílmand a vybudovat tam základny.

Témata:
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Palestinci při Trumpově návštěvě stávkovali kvůli podmínkám vězňů

22.05.2017 18:57 Jeruzalém/Ramalláh - Deník The Jerusalem Post informuje o generální stávce, která se dnes konala na…

Pákistánská vláda vyšetřuje kritiku armády na sociálních sítích opozice…

22.05.2017 18:37 Laháur – Agentura Reuters s odkazem na vládní zdroj uvádí, že pákistánská vláda zahájila tažení…

Trump tvrdě proti Íránu: Financuje terorismus, nikdy nesmí mít jadernou…

22.05.2017 15:45 Aktualizováno Jeruzalém - Americký prezident Donald Trump se dnes sešel se svým izraelským protějškem Reuvenem…

Takové pokrytectví tu ještě nebylo. Trump v Rijádu popřel sám sebe,…

22.05.2017 15:25 Aktualizováno Rijád - Ještě loni označoval americký prezident Donald Trump Saúdskou Arábii za původce…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama