Talibanci uřízli prsty dvěma afghánským voličům

Kábul - Příslušníci ozbrojeneckého hnutí Taliban uřízli dvěma afghánským voličům inkoustem smáčené prsty. Stalo se tak krátce poté, co ve čtvrtek odvolili v tamních všeobecných volbách, informuje server FoxNews.

Přidejte svůj názor

Afghánská vláda zavedla máčení prstů lidí, kteří již odvolili, do "nesmytelného" inkoustu proto, aby tím zabránila volebním podvodům, tedy aby nemohli lidé volit opětovně.

Inkoust na prstech se však stal osudným pro dva Afghánce v provincii Kandahár. Talibanci podle jejich prstů poznali, že byli volit, a uřízli jim je.

Taliban Afgháncům dlouhou dobu před čtvrtečními volbami vyhrožoval, že pokud budou volit, stanou se terčem jejich útoků. Svým výhrůžkám Taliban dostál – po celé zemi během čtvrtečních voleb uskutečnil 135 atentátů. Většinou se jednalo o menší incidenty, které se obešly bez ztrát na životech, větší útoky si však vyžádaly životy devíti civilistů a 14 příslušníků bezpečnostních složek.

Přestože afghánská vláda prezentovala opatření v podobě máčení prstů do "nesmytelného" inkoustu jako dokonalé opatření proti volebním podvodům, mezinárodní pozorovatelé ve své předběžné zprávě uvedli, že opatření se minula účinkem a po celé zemi došlo k hromadnému falšování hlasů.

Nekalý průběh voleb potvrdilo i to, že se za vítěze čtvrtečních prezidentských voleb v pátek označili hned dva kandidáti – současný prezident Hamíd Karzáí i jeho hlavní rival Abdulláh Abdulláh. Oba shodně prohlásili, že získali nadpoloviční počet hlasů a že vyhráli v prvním kole volby.

Afghánská Nezávislá volební komise (IEC) již apelovala na tábory všech kandidátů, aby se zdržely oznamování odhadů volebních výsledků, dokud nebudou 25. září oficiálně zveřejněny.

Témata:
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Talibanci uřízli prsty dvěma afghánským voličům

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Francouzský soud odmítl vydat kosovského expremiéra do Srbska

27.04.2017 11:03 Paříž - Odvolací soud ve Francii odmítl vydat do Srbska někdejšího velitele kosovských povstalců…

Změna plánu? Putin by se s Trumpem mohl sejít už v květnu

27.04.2017 10:57 Moskva - List Kommersant dnes uvedl, že by se rusko-americký summit mohl uskutečnit už koncem…

Turecko vzteky bez sebe: Kritizuje český parlament a Zemana za uznání…

27.04.2017 10:54 Aktualizováno Ankara/Praha - Turecká diplomacie odsoudila rozhodnutí českého parlamentu uznat masakr Arménů v…

Ruská prokuratura zakázala Chodorkovského hnutí. Je nežádoucí, členům…

27.04.2017 10:48 Moskva - Opozičního hnutí Otevřené Rusko, které v exilu založil Michail Chodorkovskij, bylo…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama