Írán: Obohacování uranu se nevzdáme

Teherán - Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) pořádá v pondělí ve Vídni jednání o íránském jaderném programu. Zástupci Íránu před schůzkou zopakovali, že země nehodlá zastavit obohacování uranu, v pondělí o tom informuje agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

"Pokud jednání nedopadnou podle našich představ, budeme uran dál obohacovat sami," prohlásil Alí Širzadian, mluvčí Íránské agentury pro atomovou energii.

Svět podezírá Írán z výroby jaderných zbraní. Na to je třeba právě obohacený uran.

Rusko, Francie, Spojené státy a představitelé MAAE se ve Vídni pokusí Írán přimět, aby pochybné aktivity zastavil.

Spojené státy a Rusko před pondělní schůzkou zvažovaly, jakou strategii na Írán zvolí. "Dohodli jsme se, že diplomacie je na prvním místě. Pokud neuspějeme, zvážíme další kroky," uvedla americká ministryně Hillary Clintová pro ruskou verzi časopisu Newsweek. Jednání s Ruskem podle ní bylo "velmi konstruktivní" a země "naprosto shodly" na dalším postupu.

Clintonová také ocenila, že Rusové nedodali Íránu obranné rakety S 300, ačkoli se na tom s Íránci dříve dohodli. "Dosud jim nedodali žádný raketový systém. To je podle nás dobré znamení," uvedla ministryně.

První kolo jednání mezi Íránem a velmocemi se odehrálo začátkem října v Ženevě. Diplomaté tam dohodli, že Íránu jaderné palivo zůstane, nebude ale upravováno na území státu. Íránci by surovinu vyváželi do třetí země a po obohacení by se jim vrátila zpět.

Širzadian krátce před pondělním jednáním upozornil, že ani dohoda se zahraničním partnerem neznamená konec obohacování uranu v Íránu. "Nakoupení jaderného paliva ze zahraničí neznamená, že Írán doma zastaví obohacování," prohlásil.

Témata:
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Íránská armáda bude ovládat jednu z nejlepších zbraní světa. Karrar si…

23.08.2017 22:12 Aktualizováno O íránském tanku Karrar toho zatím moc slyšet nebylo. Útržky, které se objevují v tamních médiích i…

Irácká armáda postupuje k centru Tall Afaru, IS nasadilo ostřelovače

23.08.2017 19:39 Bagdád - Blíž k centru Tall Afaru dnes postoupila irácká armáda. Boje o město vypukly v neděli.…

V Saúdské Arábii zatkli chlapce (14), tančil macarenu. Video vyvolalo…

23.08.2017 18:44 Aktualizováno Rijád - V Saúdské Arábii byl zadržen chlapec (14), který na rušné silnici ve městě Džidda tančil…

Erdogan nepovolí zformování kurdského státu, pohrozil vojenskou akcí

23.08.2017 16:21 Ankara - Turecko podle prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana nedovolí, aby se na hranici se Sýrií…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama