Írán: Obohacování uranu se nevzdáme

Teherán - Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) pořádá v pondělí ve Vídni jednání o íránském jaderném programu. Zástupci Íránu před schůzkou zopakovali, že země nehodlá zastavit obohacování uranu, v pondělí o tom informuje agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

"Pokud jednání nedopadnou podle našich představ, budeme uran dál obohacovat sami," prohlásil Alí Širzadian, mluvčí Íránské agentury pro atomovou energii.

Svět podezírá Írán z výroby jaderných zbraní. Na to je třeba právě obohacený uran.

Rusko, Francie, Spojené státy a představitelé MAAE se ve Vídni pokusí Írán přimět, aby pochybné aktivity zastavil.

Spojené státy a Rusko před pondělní schůzkou zvažovaly, jakou strategii na Írán zvolí. "Dohodli jsme se, že diplomacie je na prvním místě. Pokud neuspějeme, zvážíme další kroky," uvedla americká ministryně Hillary Clintová pro ruskou verzi časopisu Newsweek. Jednání s Ruskem podle ní bylo "velmi konstruktivní" a země "naprosto shodly" na dalším postupu.

Clintonová také ocenila, že Rusové nedodali Íránu obranné rakety S 300, ačkoli se na tom s Íránci dříve dohodli. "Dosud jim nedodali žádný raketový systém. To je podle nás dobré znamení," uvedla ministryně.

První kolo jednání mezi Íránem a velmocemi se odehrálo začátkem října v Ženevě. Diplomaté tam dohodli, že Íránu jaderné palivo zůstane, nebude ale upravováno na území státu. Íránci by surovinu vyváželi do třetí země a po obohacení by se jim vrátila zpět.

Širzadian krátce před pondělním jednáním upozornil, že ani dohoda se zahraničním partnerem neznamená konec obohacování uranu v Íránu. "Nakoupení jaderného paliva ze zahraničí neznamená, že Írán doma zastaví obohacování," prohlásil.

Témata:
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mladí Palestinci chtěli pobodat vojáky, ti po nich začali střílet

23.01.2018 14:06 Na Západním Břehu se střílelo. Podle informací které přinesl web The Times of Israel došlo k útoku…

Erdoğan má nový plán: Co hodlá udělat se Sýrií?

23.01.2018 09:10 Ankara - Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan oznámil další plány Ankary v souvislosti s tzv.…

Islámský stát je zpět? Uznávaný deník varuje před potenciálním nebezpečím

23.01.2018 08:09 Ankara/Washington - Turecká vojska nedbala na americké požadavky a zaútočila na sever Sýrie,…

Pence v Izraeli: USA přesunou ambasádu do Jeruzaléma do konce roku 2019,…

22.01.2018 19:51 Aktualizováno Jeruzalém - Americký viceprezident Mike Pence pokračuje v cestě po zemích Blízkého výchpdu. Na úvod…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama