Sarkozy chtěl zničit Sýrii, nakonec sám skončil v popelnici dějin

Damašek - Vítězství Francoise Hollanda ve volbách francouzského prezidenta si v pondělí všímá syrský vládní list Al-Vatan. Píše, že dosluhující šéf Elysejského paláce Nicolas Sarkozy a jeho ministr zahraničí Alain Juppé skončili na smetišti dějin.

Diskuse: 0

reklama

"Duo Sarkozy-Juppé skončilo v popelnici dějin," hlásá podle agentury AFP titulní strana deníku a připomíná, že Francie pod Sarkozyho vedením pořádala mezinárodní konference o syrském povstání.

"Ti dva 15 měsíců pracovali na tom, aby přes Radu bezpečnosti OSN zničili Sýrii na základě falešných záminek," konstatuje prorežimní list.

Dodává, že Francois Hollande zdědí po Sarkozym zemi, kterou "téměř zruinovala rekordní nezaměstnanost" a jež je "politicky podřízená Spojeným státům".

Juppé koncem dubna prohlásil, že Rada bezpečnosti OSN by měla zvážit vojenský zásah v Sýrii, pokud selže i poslední pokus mezinárodního společenství o zastavení vleklého občanského konfliktu.

Avšak i socialista Hollande se dal před časem slyšet, že by podpořil účast Francie na ozbrojené akci v Sýrii pod záštitou OSN. To však syrský deník nechal bez povšimnutí a podnikl výpad jen proti Sarkozymu a jeho ministrovi.

Socialista Hollande podle konečných oficiálních výsledků zvítězil v nedělních volbách se ziskem 51,62 procenta hlasů. Jeho pravicovému soupeři Sarkozymu, který usiloval o znovuzvolení, dalo hlas 48,38 procenta voličů.

Do úřadu nový prezident nastoupí 15. května. Sarkozy v tento den za přítomnosti televizních kamer předá Hollandovi Elysejský palác.

Sýrií zmítá již 14 měsíců povstání sunnitských obyvatel proti autoritářskému šíitskému režimu prezidenta Asada. Vyžádalo si podle OSN nejméně 9000 obětí, Syrská observatoř lidských práv uvádí 11 000 mrtvých.

reklama
Klíčová slova: Sýrie Sarkozy, Nicolas

Diskuse

Sarkozy chtěl zničit Sýrii, nakonec sám skončil v popelnici dějin

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Teror v Iráku: Kamera zachytila explozi tří vozidel, desítky mrtvých

23.08.2014 21:22 Aktualizováno Bagdád - V Iráku opět propukl teror. Bombové útoky na několika místech si dnes vyžádaly 31 mrtvých a desítky...

Virem ebola se nakazil Brit, podezření na nemoc hlásí Kanada - anotační foto

Virem ebola se nakazil Brit, podezření na nemoc hlásí Kanada

23.08.2014 20:58 Londýn - Brit žijící v Sieře Leone se nakazil ebolou, která v těchto týdnech řádí v několika zemích západní...

Izrael a Hamas před válečný soud? V Gaze pokračují tvrdé střety - anotační foto

Izrael a Hamas před válečný soud? V Gaze pokračují tvrdé střety

23.08.2014 20:41 Aktualizováno Gaza - Hamas se podle svého vysokého představitele zavázal, že podpoří případné snahy Palestiny o přistoupení...

Krvavé boje v Libyi, 15 mrtvých. Kdo posílá bojová letadla?

23.08.2014 20:37 Aktualizováno Tripolis - V severoafrické Libyi se dál bojuje. Při leteckých útocích dnes ráno v Tripolisu zemřelo 15...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama
reklama

Právě se děje

reklama

Další zprávy

Aktuálně na BLESK.CZ

Anketa

Jste pro zákaz kouření v restauracích?

Hlasovalo 3012 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama