Sarkozy chtěl zničit Sýrii, nakonec sám skončil v popelnici dějin

Damašek - Vítězství Francoise Hollanda ve volbách francouzského prezidenta si v pondělí všímá syrský vládní list Al-Vatan. Píše, že dosluhující šéf Elysejského paláce Nicolas Sarkozy a jeho ministr zahraničí Alain Juppé skončili na smetišti dějin.

Diskuse: 0

reklama

"Duo Sarkozy-Juppé skončilo v popelnici dějin," hlásá podle agentury AFP titulní strana deníku a připomíná, že Francie pod Sarkozyho vedením pořádala mezinárodní konference o syrském povstání.

"Ti dva 15 měsíců pracovali na tom, aby přes Radu bezpečnosti OSN zničili Sýrii na základě falešných záminek," konstatuje prorežimní list.

Dodává, že Francois Hollande zdědí po Sarkozym zemi, kterou "téměř zruinovala rekordní nezaměstnanost" a jež je "politicky podřízená Spojeným státům".

Juppé koncem dubna prohlásil, že Rada bezpečnosti OSN by měla zvážit vojenský zásah v Sýrii, pokud selže i poslední pokus mezinárodního společenství o zastavení vleklého občanského konfliktu.

Avšak i socialista Hollande se dal před časem slyšet, že by podpořil účast Francie na ozbrojené akci v Sýrii pod záštitou OSN. To však syrský deník nechal bez povšimnutí a podnikl výpad jen proti Sarkozymu a jeho ministrovi.

Socialista Hollande podle konečných oficiálních výsledků zvítězil v nedělních volbách se ziskem 51,62 procenta hlasů. Jeho pravicovému soupeři Sarkozymu, který usiloval o znovuzvolení, dalo hlas 48,38 procenta voličů.

Do úřadu nový prezident nastoupí 15. května. Sarkozy v tento den za přítomnosti televizních kamer předá Hollandovi Elysejský palác.

Sýrií zmítá již 14 měsíců povstání sunnitských obyvatel proti autoritářskému šíitskému režimu prezidenta Asada. Vyžádalo si podle OSN nejméně 9000 obětí, Syrská observatoř lidských práv uvádí 11 000 mrtvých.

reklama
Klíčová slova: Sýrie Sarkozy, Nicolas

Diskuse

Sarkozy chtěl zničit Sýrii, nakonec sám skončil v popelnici dějin

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Na Izrael se valí kritika: Mezi oběťmi bojů v Gaze byli hlavně děti, ženy a...

28.01.2015 09:35 Jeruzalém - Organizace izraelských ochránců lidských práv Betselem tvrdí, že mezi oběťmi loňské války v Gaze...

Freedom House varuje: Demokracie a lidská práva jsou na ústupu - anotační foto

Freedom House varuje: Demokracie a lidská práva jsou na ústupu

28.01.2015 09:29 New York - Nevládní organizace Freedom House přišla s alarmujícím zjištěním. V roce 2014 se ve světě prudce...

Poprask: Manželka Obamy v Saúdské Arábie bez šátku a podávala ruku mužům - anotační foto

Poprask: Manželka Obamy v Saúdské Arábie bez šátku a podávala ruku mužům

28.01.2015 09:11 Rijád - Americký prezident Barack Obama včera s chotí Michelle přiletěl do Saúdské Arábie. Na tom by nebylo...

Přijede Kim Čong-un do Moskvy? Média spekulují, Kreml mlčí - anotační foto

Přijede Kim Čong-un do Moskvy? Média spekulují, Kreml mlčí

28.01.2015 09:03 Pchjongjang - Rusko bude v květnu pořádat velkolepé oslavy konce druhé světové války. Na ty je pozván je...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte se zákazem kouření v restauracích?

Hlasovalo 7009 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama