Írán tajně hledá kupce ropy, tankerům vypíná navigaci

Washington - Írán tvrdě pociťuje západní sankce uvalené na jeho ropný průmysl a snaží se pokoutně najít kupce "černého zlata". Tankery už řadu týdnů porušují námořní právo a po moři se plaví s vypnutou satelitní navigací, píše v pondělí webový portál deníku The Washington Post.

Diskuse: 0

Írán tajně hledá kupce ropy, tankerům vypíná navigaci - anotační foto
reklama

Americký list praktiku označuje za "hru kočky s myší". Od dubna ji se Západem hraje už asi čtvrtina flotily íránských tankerů.

"Írán pokulhává pod tíhou sankcí vůči jeho bankám a rostoucího mezinárodního bojkotu jeho ropy. Vidí, že mu vysychají příjmy, zatímco jeho ropa stojí ve skladech a tankery plují bezcílně," citoval deník zdroj z americké diplomacie.

Některé tankery podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) vypínají satelitní systém i na více než měsíc, což odporuje mezinárodní legislativě, která nařizuje zapnutou navigaci kvůli eventuální nehodě a úniku paliva či materiálu. Kapitáni mají možnost vypnout zařízení jen za výjimečných okolností, třeba když loď napadnou piráti.

Rada bezpečnosti OSN na Írán uvalila už tři balíky sankcí. Spojené státy, EU a další země zmrazily majetek íránských bank a zastavují dovoz íránské ropy.

Finanční sankce a embargo mají islámskou republiku přimět k tomu, aby se vzdala sporného jaderného programu. Teherán dlouhodobě ujišťuje o jeho mírovém charakteru, Západ ho však považuje za zástěrku k vývoji jaderných zbraní.

reklama
Klíčová slova: ropa

Diskuse

Írán tajně hledá kupce ropy, tankerům vypíná navigaci

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Ohnivé peklo drancuje Kalifornii. Při boji s požárem zemřel jeden hasič - anotační foto

Ohnivé peklo drancuje Kalifornii. Při boji s požárem zemřel jeden hasič

01.08.2015 21:27 Sacramento – Ohnivé peklo trápí americký stát Kalifornie. Oblast už několik let trpí suchem, často tu proto...

Zimbabwe pozastavila lov zvířat. Lovci dnes zastřelili i bratra slavného lva Cecila - anotační foto

Zimbabwe pozastavila lov zvířat. Lovci dnes zastřelili i bratra slavného lva...

01.08.2015 21:19 Harare – Nelegální zastřelení slavného lva Cecila dohnalo zimbabwské úřady k dočasnému pozastavení lovu lvů,...

Záplava uprchlíků! V Německu už letos požádalo o azyl 300 tisíc lidí

01.08.2015 20:48 Aktualizováno Berlín – Podle německých médií od ledna požádalo o azyl v zemi asi 300 tisíc lidí, Berlín očekává rekordní...

Ostrá bitka syrských a afghánských uprchlíků v Německu. Zasahovala policie, 8...

01.08.2015 20:44 Drážďany – Rvačka běženců ve stanovém utečeneckém táboře v Drážďanech mezi syrskými a afghánskými migranty...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte s pomocí imigrantům?

Hlasovalo 8060 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama