Írán tajně hledá kupce ropy, tankerům vypíná navigaci

Washington - Írán tvrdě pociťuje západní sankce uvalené na jeho ropný průmysl a snaží se pokoutně najít kupce "černého zlata". Tankery už řadu týdnů porušují námořní právo a po moři se plaví s vypnutou satelitní navigací, píše v pondělí webový portál deníku The Washington Post.

Diskuse: 0

Írán tajně hledá kupce ropy, tankerům vypíná navigaci - anotační foto
reklama

Americký list praktiku označuje za "hru kočky s myší". Od dubna ji se Západem hraje už asi čtvrtina flotily íránských tankerů.

"Írán pokulhává pod tíhou sankcí vůči jeho bankám a rostoucího mezinárodního bojkotu jeho ropy. Vidí, že mu vysychají příjmy, zatímco jeho ropa stojí ve skladech a tankery plují bezcílně," citoval deník zdroj z americké diplomacie.

Některé tankery podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) vypínají satelitní systém i na více než měsíc, což odporuje mezinárodní legislativě, která nařizuje zapnutou navigaci kvůli eventuální nehodě a úniku paliva či materiálu. Kapitáni mají možnost vypnout zařízení jen za výjimečných okolností, třeba když loď napadnou piráti.

Rada bezpečnosti OSN na Írán uvalila už tři balíky sankcí. Spojené státy, EU a další země zmrazily majetek íránských bank a zastavují dovoz íránské ropy.

Finanční sankce a embargo mají islámskou republiku přimět k tomu, aby se vzdala sporného jaderného programu. Teherán dlouhodobě ujišťuje o jeho mírovém charakteru, Západ ho však považuje za zástěrku k vývoji jaderných zbraní.

reklama
Klíčová slova: ropa

Diskuse

Írán tajně hledá kupce ropy, tankerům vypíná navigaci

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Na rusko-ukrajinské hranici roste napětí, Putin nařídil prověrku armády

08.02.2016 10:42 Moskva - Krize na východní Ukrajině se opět dostává do centra pozornosti. Ruský prezident Vladimir Putin dnes...

Uprchlická krize ve Švédsku je neudržitelná, země prodloužila kontroly na hranicích - anotační foto

Uprchlická krize ve Švédsku je neudržitelná, země prodloužila kontroly na...

08.02.2016 10:35 Stockholm - Dnes měly ve Švédsku skončit dočasné kontroly na hranicích, nestane se tak. Opatření, které bylo...

Pegida není žádný exportní hit. Sobotní protest byl propadák, píšou v Německu

08.02.2016 10:26 Berlín - Demonstrace antiislámské Pegidy, které se kromě Drážďan konaly také v dalších evropských městech,...

Propuštění Fajáda je skandálem prvního stupně, napsal list Sme

08.02.2016 10:07 Bratislava - Kauze propuštění Libanonce Alího Fajáda se dnes věnuje také slovenský deník SME. Případ nazval...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Kterému českému TV zpravodajství nejvíce důvěřujete?

Hlasovalo 3534 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama