Írán tajně hledá kupce ropy, tankerům vypíná navigaci

Washington - Írán tvrdě pociťuje západní sankce uvalené na jeho ropný průmysl a snaží se pokoutně najít kupce "černého zlata". Tankery už řadu týdnů porušují námořní právo a po moři se plaví s vypnutou satelitní navigací, píše v pondělí webový portál deníku The Washington Post.

Diskuse: 0

Írán tajně hledá kupce ropy, tankerům vypíná navigaci - anotační foto
reklama

Americký list praktiku označuje za "hru kočky s myší". Od dubna ji se Západem hraje už asi čtvrtina flotily íránských tankerů.

"Írán pokulhává pod tíhou sankcí vůči jeho bankám a rostoucího mezinárodního bojkotu jeho ropy. Vidí, že mu vysychají příjmy, zatímco jeho ropa stojí ve skladech a tankery plují bezcílně," citoval deník zdroj z americké diplomacie.

Některé tankery podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) vypínají satelitní systém i na více než měsíc, což odporuje mezinárodní legislativě, která nařizuje zapnutou navigaci kvůli eventuální nehodě a úniku paliva či materiálu. Kapitáni mají možnost vypnout zařízení jen za výjimečných okolností, třeba když loď napadnou piráti.

Rada bezpečnosti OSN na Írán uvalila už tři balíky sankcí. Spojené státy, EU a další země zmrazily majetek íránských bank a zastavují dovoz íránské ropy.

Finanční sankce a embargo mají islámskou republiku přimět k tomu, aby se vzdala sporného jaderného programu. Teherán dlouhodobě ujišťuje o jeho mírovém charakteru, Západ ho však považuje za zástěrku k vývoji jaderných zbraní.

reklama
Klíčová slova: ropa

Diskuse

Írán tajně hledá kupce ropy, tankerům vypíná navigaci

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Masakr ve škole u Seattlu: Kdo byl střelcem?

25.10.2014 15:19 Aktualizováno Seattle - Student Jaylen Ray Fryberg , který v pátek střílel ve střední škole ve městě Marysvillu na...

Ukrajinská opozice si stěžuje na špinavou kampaň, armáda zvyšuje pohotovost - anotační foto

Ukrajinská opozice si stěžuje na špinavou kampaň, armáda zvyšuje pohotovost

25.10.2014 15:10 Kyjev - Nedělní parlamentní volby na Ukrajině proběhnou pod hlavněmi samopalů, soukromé ozbrojené oddíly...

Vztah Ukrajiny a EU? Tohle si myslí Rusko, a Západ by měl přispět - anotační foto

Vztah Ukrajiny a EU? Tohle si myslí Rusko, a Západ by měl přispět

25.10.2014 14:48 Aktualizováno Moskva - Rusko nikdy nezpochybňovalo právo Ukrajiny na partnerství s Evropskou unií, pouze varovalo před...

Řím zaplavily statisíce demonstrantů

25.10.2014 14:36 Řím - Desetitisíce demonstrantů dnes v Římě podle agentury AFP protestovaly proti plánované vládní reformě...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Podaří se šíření eboly brzy zastavit?

Hlasovalo 995 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama