Írán tajně hledá kupce ropy, tankerům vypíná navigaci

Washington - Írán tvrdě pociťuje západní sankce uvalené na jeho ropný průmysl a snaží se pokoutně najít kupce "černého zlata". Tankery už řadu týdnů porušují námořní právo a po moři se plaví s vypnutou satelitní navigací, píše v pondělí webový portál deníku The Washington Post.

Diskuse: 0

Írán tajně hledá kupce ropy, tankerům vypíná navigaci - anotační foto
reklama

Americký list praktiku označuje za "hru kočky s myší". Od dubna ji se Západem hraje už asi čtvrtina flotily íránských tankerů.

"Írán pokulhává pod tíhou sankcí vůči jeho bankám a rostoucího mezinárodního bojkotu jeho ropy. Vidí, že mu vysychají příjmy, zatímco jeho ropa stojí ve skladech a tankery plují bezcílně," citoval deník zdroj z americké diplomacie.

Některé tankery podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) vypínají satelitní systém i na více než měsíc, což odporuje mezinárodní legislativě, která nařizuje zapnutou navigaci kvůli eventuální nehodě a úniku paliva či materiálu. Kapitáni mají možnost vypnout zařízení jen za výjimečných okolností, třeba když loď napadnou piráti.

Rada bezpečnosti OSN na Írán uvalila už tři balíky sankcí. Spojené státy, EU a další země zmrazily majetek íránských bank a zastavují dovoz íránské ropy.

Finanční sankce a embargo mají islámskou republiku přimět k tomu, aby se vzdala sporného jaderného programu. Teherán dlouhodobě ujišťuje o jeho mírovém charakteru, Západ ho však považuje za zástěrku k vývoji jaderných zbraní.

reklama
Klíčová slova: ropa

Diskuse

Írán tajně hledá kupce ropy, tankerům vypíná navigaci

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Propast mezi Řeckem a eurozónou se zvětšila, jistá je pouze jedna věc - anotační foto

Propast mezi Řeckem a eurozónou se zvětšila, jistá je pouze jedna věc

06.07.2015 12:57 Atény/Brusel - Výsledek řeckého referenda zaměstnává celou Evropskou unii. V krizi zatím nemůže pomoci ani...

Řecké "ne"? Politováníhodný výsledek, vzkázal šéf euroskupiny

06.07.2015 12:47 Aktualizováno Atény/Brusel - O výsledcích nedělního referenda, v kterém Řekové řekli "ne", bude euroskupina...

Porážka evropského imperialismu. Latinská Amerika oslavuje řecké "ne"

06.07.2015 12:28 Buenos Aires - Řecké "ne" věřitelům nadšeně uvítali odpůrci euroměny a EU, ale také země Latinské...

Černé vyhlídky: Zde jsou možné scénáře po řeckém referendu - anotační foto

Černé vyhlídky: Zde jsou možné scénáře po řeckém referendu

06.07.2015 12:16 Atény/Brusel/Praha - Podle odborníků může Řecko truchlit, protože jeho šance na setrvání v eurozóně klesly na...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Jste pro referendum o vystoupení Česka z EU?

Hlasovalo 11296 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama