Írán tajně hledá kupce ropy, tankerům vypíná navigaci

Washington - Írán tvrdě pociťuje západní sankce uvalené na jeho ropný průmysl a snaží se pokoutně najít kupce "černého zlata". Tankery už řadu týdnů porušují námořní právo a po moři se plaví s vypnutou satelitní navigací, píše v pondělí webový portál deníku The Washington Post.

Diskuse: 0

Írán tajně hledá kupce ropy, tankerům vypíná navigaci - anotační foto
reklama

Americký list praktiku označuje za "hru kočky s myší". Od dubna ji se Západem hraje už asi čtvrtina flotily íránských tankerů.

"Írán pokulhává pod tíhou sankcí vůči jeho bankám a rostoucího mezinárodního bojkotu jeho ropy. Vidí, že mu vysychají příjmy, zatímco jeho ropa stojí ve skladech a tankery plují bezcílně," citoval deník zdroj z americké diplomacie.

Některé tankery podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) vypínají satelitní systém i na více než měsíc, což odporuje mezinárodní legislativě, která nařizuje zapnutou navigaci kvůli eventuální nehodě a úniku paliva či materiálu. Kapitáni mají možnost vypnout zařízení jen za výjimečných okolností, třeba když loď napadnou piráti.

Rada bezpečnosti OSN na Írán uvalila už tři balíky sankcí. Spojené státy, EU a další země zmrazily majetek íránských bank a zastavují dovoz íránské ropy.

Finanční sankce a embargo mají islámskou republiku přimět k tomu, aby se vzdala sporného jaderného programu. Teherán dlouhodobě ujišťuje o jeho mírovém charakteru, Západ ho však považuje za zástěrku k vývoji jaderných zbraní.

reklama
Klíčová slova: ropa

Diskuse

Írán tajně hledá kupce ropy, tankerům vypíná navigaci

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Evropský parlament odsoudil Rusko za válku proti Ukrajině

19.09.2014 09:27 Praha/Štrasburk - Evropský parlament dnes schválil v pořadí již druhou rezoluci o situaci na Ukrajině od...

Nový zabiják lidstva: Lékaři varují před syndromem X - anotační foto

Nový zabiják lidstva: Lékaři varují před syndromem X

19.09.2014 09:09 Řím - Vysoký krevní tlak, cukrovka, deprese, předčasná smrt. To jsou známé následky obezity. Jak je to ale s...

Cameron jásá, slibuje Skotům nový zákon. A co Wales? - anotační foto

Cameron jásá, slibuje Skotům nový zákon. A co Wales?

19.09.2014 08:32 Londýn - V Downing Street se slaví. Britský premiér David Cameron má radost ze skotského "ne"...

U sibiřského jezera se svádějí bitky o vzácného živočicha

19.09.2014 08:03 Moskva - Hotová bitva mezi strážci přírody a pytláky se podle ruských médií odehrává na březích slaného...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama
reklama

Právě se děje

reklama

Další zprávy

Aktuálně na BLESK.CZ

Anketa

Jste pro zákaz kouření v restauracích?

Hlasovalo 10629 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama