Írán tajně hledá kupce ropy, tankerům vypíná navigaci

Washington - Írán tvrdě pociťuje západní sankce uvalené na jeho ropný průmysl a snaží se pokoutně najít kupce "černého zlata". Tankery už řadu týdnů porušují námořní právo a po moři se plaví s vypnutou satelitní navigací, píše v pondělí webový portál deníku The Washington Post.

Diskuse: 0

Írán tajně hledá kupce ropy, tankerům vypíná navigaci - anotační foto
reklama

Americký list praktiku označuje za "hru kočky s myší". Od dubna ji se Západem hraje už asi čtvrtina flotily íránských tankerů.

"Írán pokulhává pod tíhou sankcí vůči jeho bankám a rostoucího mezinárodního bojkotu jeho ropy. Vidí, že mu vysychají příjmy, zatímco jeho ropa stojí ve skladech a tankery plují bezcílně," citoval deník zdroj z americké diplomacie.

Některé tankery podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) vypínají satelitní systém i na více než měsíc, což odporuje mezinárodní legislativě, která nařizuje zapnutou navigaci kvůli eventuální nehodě a úniku paliva či materiálu. Kapitáni mají možnost vypnout zařízení jen za výjimečných okolností, třeba když loď napadnou piráti.

Rada bezpečnosti OSN na Írán uvalila už tři balíky sankcí. Spojené státy, EU a další země zmrazily majetek íránských bank a zastavují dovoz íránské ropy.

Finanční sankce a embargo mají islámskou republiku přimět k tomu, aby se vzdala sporného jaderného programu. Teherán dlouhodobě ujišťuje o jeho mírovém charakteru, Západ ho však považuje za zástěrku k vývoji jaderných zbraní.

reklama
Klíčová slova: ropa

Diskuse

Írán tajně hledá kupce ropy, tankerům vypíná navigaci

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Jednání o íránském jaderném programu pokračují. Kdy bude dohoda? - anotační foto

Jednání o íránském jaderném programu pokračují. Kdy bude dohoda?

22.11.2014 14:45 Vídeň - Vyjednávání světových mocností s Íránem ve Vídni o jeho jaderném programu nadále pokračují a zatím...

Vysoušeče nebo ubrousky? Budete překvapeni, kde je více bakterií!

22.11.2014 14:44 Aktualizováno Leeds - Moderní vysoušeče rukou na veřejných záchodech jsou oproti klasickému utírání papírovými ubrousky...

Na Donbasu operuje 7500 ruských vojáků, tvrdí Kyjev

22.11.2014 14:19 Aktualizováno Kyjev - Na východě Ukrajiny operuje 7500 ruských vojáků a jejich přítomnost blokuje snahu o stabilizaci...

Biden burcuje Evropu: Rozšiřte zdroje, nebuďte závislí na Rusku

22.11.2014 13:33 Istanbul - Americký viceprezident Joe Biden dnes vyzval Evropu, aby rozšířila rejstřík svých energetických...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Kdo rozdal lidem protizemanovské "červené karty"?

Hlasovalo 1872 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama