Írán tajně hledá kupce ropy, tankerům vypíná navigaci

Washington - Írán tvrdě pociťuje západní sankce uvalené na jeho ropný průmysl a snaží se pokoutně najít kupce "černého zlata". Tankery už řadu týdnů porušují námořní právo a po moři se plaví s vypnutou satelitní navigací, píše v pondělí webový portál deníku The Washington Post.

Diskuse: 0

Írán tajně hledá kupce ropy, tankerům vypíná navigaci - anotační foto
reklama

Americký list praktiku označuje za "hru kočky s myší". Od dubna ji se Západem hraje už asi čtvrtina flotily íránských tankerů.

"Írán pokulhává pod tíhou sankcí vůči jeho bankám a rostoucího mezinárodního bojkotu jeho ropy. Vidí, že mu vysychají příjmy, zatímco jeho ropa stojí ve skladech a tankery plují bezcílně," citoval deník zdroj z americké diplomacie.

Některé tankery podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) vypínají satelitní systém i na více než měsíc, což odporuje mezinárodní legislativě, která nařizuje zapnutou navigaci kvůli eventuální nehodě a úniku paliva či materiálu. Kapitáni mají možnost vypnout zařízení jen za výjimečných okolností, třeba když loď napadnou piráti.

Rada bezpečnosti OSN na Írán uvalila už tři balíky sankcí. Spojené státy, EU a další země zmrazily majetek íránských bank a zastavují dovoz íránské ropy.

Finanční sankce a embargo mají islámskou republiku přimět k tomu, aby se vzdala sporného jaderného programu. Teherán dlouhodobě ujišťuje o jeho mírovém charakteru, Západ ho však považuje za zástěrku k vývoji jaderných zbraní.

reklama
Klíčová slova: ropa

Diskuse

Írán tajně hledá kupce ropy, tankerům vypíná navigaci

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Zemanův bojovný projev, za který sklidil uznání. Tady je - anotační foto

Zemanův bojovný projev, za který sklidil uznání. Tady je

03.03.2015 23:32 Praha/Washington - Prezident Miloš Zeman v USA podpořil Izrael a v bojovně laděném projevu zažádal o...

NATO hrozí Rusku. Realita je jiná

03.03.2015 23:24 Aktualizováno Brusel - NATO v posledním roce velmi aktivně varovalo před ruskou vojenskou expanzí. Členské státy...

Hollande jako první francouzský prezident navštíví Kubu  - anotační foto

Hollande jako první francouzský prezident navštíví Kubu

03.03.2015 23:23 Havana - François Hollande 11. května jako vůbec první francouzský prezident v dějinách oficiálně navštíví...

KLDR hrozí jaderným útokem na USA - anotační foto

KLDR hrozí jaderným útokem na USA

03.03.2015 23:22 Aktualizováno Ženeva - Severní Korea dokáže zaútočit na Spojené státy. S tímto tvrzením vystoupil ministr zahraničí KLDR Ri...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Zprávy odjinud

Anketa

Věříte, že nastane mír na Ukrajině?

Hlasovalo 4544 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama