Írán tajně hledá kupce ropy, tankerům vypíná navigaci

Washington - Írán tvrdě pociťuje západní sankce uvalené na jeho ropný průmysl a snaží se pokoutně najít kupce "černého zlata". Tankery už řadu týdnů porušují námořní právo a po moři se plaví s vypnutou satelitní navigací, píše v pondělí webový portál deníku The Washington Post.

Diskuse: 0

Írán tajně hledá kupce ropy, tankerům vypíná navigaci - anotační foto
reklama

Americký list praktiku označuje za "hru kočky s myší". Od dubna ji se Západem hraje už asi čtvrtina flotily íránských tankerů.

"Írán pokulhává pod tíhou sankcí vůči jeho bankám a rostoucího mezinárodního bojkotu jeho ropy. Vidí, že mu vysychají příjmy, zatímco jeho ropa stojí ve skladech a tankery plují bezcílně," citoval deník zdroj z americké diplomacie.

Některé tankery podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) vypínají satelitní systém i na více než měsíc, což odporuje mezinárodní legislativě, která nařizuje zapnutou navigaci kvůli eventuální nehodě a úniku paliva či materiálu. Kapitáni mají možnost vypnout zařízení jen za výjimečných okolností, třeba když loď napadnou piráti.

Rada bezpečnosti OSN na Írán uvalila už tři balíky sankcí. Spojené státy, EU a další země zmrazily majetek íránských bank a zastavují dovoz íránské ropy.

Finanční sankce a embargo mají islámskou republiku přimět k tomu, aby se vzdala sporného jaderného programu. Teherán dlouhodobě ujišťuje o jeho mírovém charakteru, Západ ho však považuje za zástěrku k vývoji jaderných zbraní.

reklama
Klíčová slova: ropa

Diskuse

Írán tajně hledá kupce ropy, tankerům vypíná navigaci

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Dva muži v JAR zabili dělníka pomerančem - anotační foto

Dva muži v JAR zabili dělníka pomerančem

22.08.2014 03:47 Tzaneen – Dva vesničané z Jihoafrické republiky jsou podezřelí ze zabití dělníka. Údajně ho měli zabít pomocí...

Policie zveřejnila video ze zastřelení druhého černošského mladíka +VIDEO - anotační foto

Policie zveřejnila video ze zastřelení druhého černošského mladíka +VIDEO

22.08.2014 03:41 Aktualizováno St. Louis - Policie v americkém St. Louis dnes zveřejnila zvukový záznam a dvě videa z úterního incidentu,...

Reportér naivně věřil vládě USA. Fatálně selhala, sama přispěla k jeho popravě....

22.08.2014 01:59 Aktualizováno "Někde v poušti východní Sýrie militant z Islámského státu tento týden sťal amerického novináře Jamese...

První důkaz o zapojení Ruska do konfliktu na Ukrajině? +VIDEO

22.08.2014 01:55 Aktualizováno Kyjev - Kyjev prohlašuje, že se zmocnil dvou bojových vozidel ruské armády. Dle nalezených dokumentů patří k...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama
reklama

Právě se děje

reklama

Další zprávy

Aktuálně na BLESK.CZ

Anketa

Jste pro zákaz kouření v restauracích?

Hlasovalo 2434 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama