Írán tajně hledá kupce ropy, tankerům vypíná navigaci

Washington - Írán tvrdě pociťuje západní sankce uvalené na jeho ropný průmysl a snaží se pokoutně najít kupce "černého zlata". Tankery už řadu týdnů porušují námořní právo a po moři se plaví s vypnutou satelitní navigací, píše v pondělí webový portál deníku The Washington Post.

Diskuse: 0

Írán tajně hledá kupce ropy, tankerům vypíná navigaci - anotační foto
reklama

Americký list praktiku označuje za "hru kočky s myší". Od dubna ji se Západem hraje už asi čtvrtina flotily íránských tankerů.

"Írán pokulhává pod tíhou sankcí vůči jeho bankám a rostoucího mezinárodního bojkotu jeho ropy. Vidí, že mu vysychají příjmy, zatímco jeho ropa stojí ve skladech a tankery plují bezcílně," citoval deník zdroj z americké diplomacie.

Některé tankery podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) vypínají satelitní systém i na více než měsíc, což odporuje mezinárodní legislativě, která nařizuje zapnutou navigaci kvůli eventuální nehodě a úniku paliva či materiálu. Kapitáni mají možnost vypnout zařízení jen za výjimečných okolností, třeba když loď napadnou piráti.

Rada bezpečnosti OSN na Írán uvalila už tři balíky sankcí. Spojené státy, EU a další země zmrazily majetek íránských bank a zastavují dovoz íránské ropy.

Finanční sankce a embargo mají islámskou republiku přimět k tomu, aby se vzdala sporného jaderného programu. Teherán dlouhodobě ujišťuje o jeho mírovém charakteru, Západ ho však považuje za zástěrku k vývoji jaderných zbraní.

reklama
Klíčová slova: ropa

Diskuse

Írán tajně hledá kupce ropy, tankerům vypíná navigaci

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Cameron nemá hlasy pro nálety v Sýrii, přemlouvá opozici - anotační foto

Cameron nemá hlasy pro nálety v Sýrii, přemlouvá opozici

29.11.2015 14:54 Londýn - Britský premiér David Cameron shání v parlamentu podporu pro schválení britských leteckých úderů...

Hrozní rozpad Schengenu, přiznává Tusk - anotační foto

Hrozní rozpad Schengenu, přiznává Tusk

29.11.2015 14:52 Brusel - Evropská unie musí účinně chránit své vnější hranice, jinak se schengenský prostor volného pohybu...

Obyvatelé ukrajinského Mariupolu volí své zastupitele. V řádném termínu...

29.11.2015 14:49 Aktualizováno Kyjev - Ve východoukrajinském strategickém přístavu Mariupol se dnes v náhradním termínu konají komunální...

Šéf kurdských rebelů chce po EU zprostředkování míru s Ankarou - anotační foto

Šéf kurdských rebelů chce po EU zprostředkování míru s Ankarou

29.11.2015 14:37 Ankara - Úřadující šéf zakázané Strany kurdských pracujících (PKK) se obrátil na Evropskou unii a Spojené...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Věříte, že světu hrozí jaderný konflikt?

Hlasovalo 8302 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama