Írán tajně hledá kupce ropy, tankerům vypíná navigaci

Washington - Írán tvrdě pociťuje západní sankce uvalené na jeho ropný průmysl a snaží se pokoutně najít kupce "černého zlata". Tankery už řadu týdnů porušují námořní právo a po moři se plaví s vypnutou satelitní navigací, píše v pondělí webový portál deníku The Washington Post.

Diskuse: 0

Írán tajně hledá kupce ropy, tankerům vypíná navigaci - anotační foto
reklama

Americký list praktiku označuje za "hru kočky s myší". Od dubna ji se Západem hraje už asi čtvrtina flotily íránských tankerů.

"Írán pokulhává pod tíhou sankcí vůči jeho bankám a rostoucího mezinárodního bojkotu jeho ropy. Vidí, že mu vysychají příjmy, zatímco jeho ropa stojí ve skladech a tankery plují bezcílně," citoval deník zdroj z americké diplomacie.

Některé tankery podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) vypínají satelitní systém i na více než měsíc, což odporuje mezinárodní legislativě, která nařizuje zapnutou navigaci kvůli eventuální nehodě a úniku paliva či materiálu. Kapitáni mají možnost vypnout zařízení jen za výjimečných okolností, třeba když loď napadnou piráti.

Rada bezpečnosti OSN na Írán uvalila už tři balíky sankcí. Spojené státy, EU a další země zmrazily majetek íránských bank a zastavují dovoz íránské ropy.

Finanční sankce a embargo mají islámskou republiku přimět k tomu, aby se vzdala sporného jaderného programu. Teherán dlouhodobě ujišťuje o jeho mírovém charakteru, Západ ho však považuje za zástěrku k vývoji jaderných zbraní.

reklama
Klíčová slova: ropa

Diskuse

Írán tajně hledá kupce ropy, tankerům vypíná navigaci

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

UFO při výbuchu sopky? Kamera zachytila záhadný objekt +VIDEO - anotační foto

UFO při výbuchu sopky? Kamera zachytila záhadný objekt +VIDEO

25.04.2015 21:35 Aktualizováno Santiago de Chile - Na internetu se objevilo video chrlící chilské sopky Calbuco. V její těsné blízkosti se...

Kdo se stane novým premiérem Británie? Je to těsné, půjde o každý hlas - anotační foto

Kdo se stane novým premiérem Británie? Je to těsné, půjde o každý hlas

25.04.2015 21:25 Londýn - Před parlamentními volbami, které se budou v Británii konat 7. května, se většina průzkumů shoduje,...

Xenofobní bandy v JAR dál útočí, Nigérie stáhla velvyslance - anotační foto

Xenofobní bandy v JAR dál útočí, Nigérie stáhla velvyslance

25.04.2015 21:14 Abuja - V Jihoafrické republice pokračují útoky násilnických band na cizince a vláda údajně nic nedělá. Myslí...

Strastiplná cesta do Evropy: Nechtěl jsem být dětským vojákem, říká uprchlík

25.04.2015 21:11 Aktualizováno Katánie (Itálie) - Mladý uprchlík z Mali vylíčil reportérce ČTK svou cestu do Itálie. Zažil dřinu v Alžírsku,...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte s tím, aby byly obchody o svátcích zavřené?

Hlasovalo 12562 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama