Írán tajně hledá kupce ropy, tankerům vypíná navigaci

Washington - Írán tvrdě pociťuje západní sankce uvalené na jeho ropný průmysl a snaží se pokoutně najít kupce "černého zlata". Tankery už řadu týdnů porušují námořní právo a po moři se plaví s vypnutou satelitní navigací, píše v pondělí webový portál deníku The Washington Post.

Diskuse: 0

Írán tajně hledá kupce ropy, tankerům vypíná navigaci - anotační foto
reklama

Americký list praktiku označuje za "hru kočky s myší". Od dubna ji se Západem hraje už asi čtvrtina flotily íránských tankerů.

"Írán pokulhává pod tíhou sankcí vůči jeho bankám a rostoucího mezinárodního bojkotu jeho ropy. Vidí, že mu vysychají příjmy, zatímco jeho ropa stojí ve skladech a tankery plují bezcílně," citoval deník zdroj z americké diplomacie.

Některé tankery podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) vypínají satelitní systém i na více než měsíc, což odporuje mezinárodní legislativě, která nařizuje zapnutou navigaci kvůli eventuální nehodě a úniku paliva či materiálu. Kapitáni mají možnost vypnout zařízení jen za výjimečných okolností, třeba když loď napadnou piráti.

Rada bezpečnosti OSN na Írán uvalila už tři balíky sankcí. Spojené státy, EU a další země zmrazily majetek íránských bank a zastavují dovoz íránské ropy.

Finanční sankce a embargo mají islámskou republiku přimět k tomu, aby se vzdala sporného jaderného programu. Teherán dlouhodobě ujišťuje o jeho mírovém charakteru, Západ ho však považuje za zástěrku k vývoji jaderných zbraní.

reklama
Klíčová slova: ropa

Diskuse

Írán tajně hledá kupce ropy, tankerům vypíná navigaci

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Ruští komunisti žádají hlavu Medveděva: Dimo, pojď ven

22.12.2014 17:08 Aktualizováno Moskva - Pochod "prázdných hrnců" namířený proti ruské vládě a osobně jejímu předsedovi Dmitriji...

Papež střílí do vlastních řad, vyjmenoval 15 "nemocí" církve

22.12.2014 17:00 Aktualizováno Vatikán - Papež František měl dnes velmi kritické vystoupení. Ve své řeči vyjmenoval chyby, které dělají...

Spiknutí proti chalífovi: Islámský stát odhalil ve svých řadách extremisty - anotační foto

Spiknutí proti chalífovi: Islámský stát odhalil ve svých řadách extremisty

22.12.2014 16:50 Aktualizováno Damašek - Islámský stát vypátral mezi svými členy čtyři rebely. Muži byli údajně součástí chystaného...

Kurdové rázně postupují, Islámský stát za trest popravuje

22.12.2014 16:37 Aktualizováno Bagdád - Jednotky kurdských bojovníků-pešmergů hlásí další postup v boji proti Islámskému státu (IS). Ve...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama