Írán tajně hledá kupce ropy, tankerům vypíná navigaci

Washington - Írán tvrdě pociťuje západní sankce uvalené na jeho ropný průmysl a snaží se pokoutně najít kupce "černého zlata". Tankery už řadu týdnů porušují námořní právo a po moři se plaví s vypnutou satelitní navigací, píše v pondělí webový portál deníku The Washington Post.

Diskuse: 0

Írán tajně hledá kupce ropy, tankerům vypíná navigaci - anotační foto
reklama

Americký list praktiku označuje za "hru kočky s myší". Od dubna ji se Západem hraje už asi čtvrtina flotily íránských tankerů.

"Írán pokulhává pod tíhou sankcí vůči jeho bankám a rostoucího mezinárodního bojkotu jeho ropy. Vidí, že mu vysychají příjmy, zatímco jeho ropa stojí ve skladech a tankery plují bezcílně," citoval deník zdroj z americké diplomacie.

Některé tankery podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) vypínají satelitní systém i na více než měsíc, což odporuje mezinárodní legislativě, která nařizuje zapnutou navigaci kvůli eventuální nehodě a úniku paliva či materiálu. Kapitáni mají možnost vypnout zařízení jen za výjimečných okolností, třeba když loď napadnou piráti.

Rada bezpečnosti OSN na Írán uvalila už tři balíky sankcí. Spojené státy, EU a další země zmrazily majetek íránských bank a zastavují dovoz íránské ropy.

Finanční sankce a embargo mají islámskou republiku přimět k tomu, aby se vzdala sporného jaderného programu. Teherán dlouhodobě ujišťuje o jeho mírovém charakteru, Západ ho však považuje za zástěrku k vývoji jaderných zbraní.

reklama
Klíčová slova: ropa

Diskuse

Írán tajně hledá kupce ropy, tankerům vypíná navigaci

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

OBSE se pokusila proniknout k sestřelenému boeingu, opět marně  - anotační foto

OBSE se pokusila proniknout k sestřelenému boeingu, opět marně

30.07.2014 12:42 Kyjev - Mezinárodní pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) se ani dnes nemohli...

Další útoky na Gazu: Desítky mrtvých, Hamas příměří odmítá +VIDEO

30.07.2014 12:40 Aktualizováno Jeruzalém - Izraelské útoky usmrtily v Pásmu Gazy od půlnoci nejméně 57 Palestinců, informovalo palestinské...

Kongresman ostře proti Izraeli: Blokáda Gazy přináší utrpení a posiluje...

30.07.2014 12:27 Aktualizováno Zdá se, že každý den přináší nové hrůzy v srdci Svaté země. Více než tisíc mrtvých. Děti z Gazy odpálené na...

Politik kritizoval ženy za smích a tlachání do mobilu, hned to schytal - anotační foto

Politik kritizoval ženy za smích a tlachání do mobilu, hned to schytal

30.07.2014 11:28 Aktualizováno Akara - Ženy by se neměly po mobilních telefonech vybavovat o banalitách a neměly by se na veřejnosti ani...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama
reklama

Právě se děje

reklama

Další zprávy

Aktuálně na BLESK.CZ

Anketa

Kdo myslíte, že sestřelil malajsijský letoun s 295 lidmi na palubě na Ukrajině poblíž hranic s Ruskem?

Hlasovalo 6402 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama