Do Ježíšova rodiště opět míří turisté

Betlém - Vánoční světla jsou rozžata, z amplionů znějí koledy. Náměstí Jesliček v Betlémě očekává vánoční poutníky, píše zpravodaj agentury Reuters z Ježíšova rodiště.

Přidejte svůj názor


Poté, co se na palestinský Západní břeh Jordánu vrátil po letech povstání - intifády klid, začali biblické město zase navštěvovat turisté.

Loni první rok po intifádě přijelo do Betléma 1,5 milionu lidí. Letos jich bude víc. "Čekáme příval turistů o Vánocích, situace v oblasti se zlepšila, " říká Elias Arjá, předseda Asociace palestinských hoteliérů.

Avšak majitelé hotelů nad turisty nejásají. Zahraniční výletníci stráví většinu času v sousedním Jeruzalémě - v Izraeli. Jejich výpravy do Betléma většinou organizují izraelské cestovní kanceláře.

V Betlémě se podívají na podzemní kobky, kde se podle pověsti narodil Ježíš, projdou náměstím a ujíždějí pryč. Zpravidla ani moc nenakupují

"Nakoupí už v Izraeli a tady se jen rozhlédnou," stěžuje si Sámir Kará, majitel restaurace a obchodu se suvenýry. Prodávají se v něm kříže a vánoční dekorace vyřezané ze dřeva olivovníku.

Mezi turisty v Betlémě tvoří většinu chudí křesťanští Filipínci, kteří pracují v Izraeli. Bohatých Evropanů a Američanů jezdí do Betléma stále málo.

"Mám takový dojem, že izraelská vláda by byla raději, kdybych sem nejela,“ řekla Doris Warrelová, protestantská duchovní ze Spojených států., která se po vánočním trhu v Betlémě procházela minulý týden.

Warrelová byla před Vánoci v Betlémě už počátkem devadesátých let, před intifádou. Letos je prý atmosféra ve městě jiná.

"Tehdy byli lidé šťastní, oslavovali. Před Betlémem stál v cestě checkpoint. To však nebyla taková překážka, " poznamenala o zdi, kterou kolem Západního břehu v posledních pěti letech postavili Izraelci, aby zastavili palestinské atentátníky.

"Když někdo, kdo přeje mír jak Palestincům, tak Izraelcům, vidí tu zeď, uvědomí si, že to je vlastně indikátor, jak mnoho toho musí být ještě ve vztazích mezi oběma národy uděláno," říká Doris Warrelová. "Je tady teď sice klid, ale ne mír."

Témata: Vánoce | Izrael
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Do Ježíšova rodiště opět míří turisté

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

U Libye letos bylo zachyceno o 60 procent uprchlíků víc než loni - anotační foto

U Libye letos bylo zachyceno o 60 procent uprchlíků víc než loni

28.03.2017 21:27 Řím – U pobřeží Libye bylo v letošním roce zachyceno asi 23 tisíc uprchlíků. Informovala o tom…

V Maďarsku začal platit zpřísněný azylový zákon. EU musí zakročit, žádají ochránci lidských práv - anotační foto

V Maďarsku začal platit zpřísněný azylový zákon. EU musí zakročit, žádají…

28.03.2017 20:43 Aktualizováno Budapešť - V Maďarsku dnes vstoupil v platnost zákon, který umožňuje systematicky omezovat svobodu…

Skotský parlament schválil nové referendem o nezávislosti, Sturgeonová má dojednat podmínky - anotační foto

Skotský parlament schválil nové referendem o nezávislosti, Sturgeonová má…

28.03.2017 20:39 Aktualizováno Edinburgh/Londýn - Skotští poslanci dnes poměrem 69 ku 59 hlasům vyslovili souhlas s vypsáním…

Rusko se dopustilo válečného aktu? Z USA přichází alarmující slova - anotační foto

Rusko se dopustilo válečného aktu? Z USA přichází alarmující slova

28.03.2017 20:14 Aktualizováno Washington - Zpravodajské komunity USA označily Rusko jako viníka kybernetických útoků proti…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama