Do Ježíšova rodiště opět míří turisté

Betlém - Vánoční světla jsou rozžata, z amplionů znějí koledy. Náměstí Jesliček v Betlémě očekává vánoční poutníky, píše zpravodaj agentury Reuters z Ježíšova rodiště.

Přidejte svůj názor


Poté, co se na palestinský Západní břeh Jordánu vrátil po letech povstání - intifády klid, začali biblické město zase navštěvovat turisté.

Loni první rok po intifádě přijelo do Betléma 1,5 milionu lidí. Letos jich bude víc. "Čekáme příval turistů o Vánocích, situace v oblasti se zlepšila, " říká Elias Arjá, předseda Asociace palestinských hoteliérů.

Avšak majitelé hotelů nad turisty nejásají. Zahraniční výletníci stráví většinu času v sousedním Jeruzalémě - v Izraeli. Jejich výpravy do Betléma většinou organizují izraelské cestovní kanceláře.

V Betlémě se podívají na podzemní kobky, kde se podle pověsti narodil Ježíš, projdou náměstím a ujíždějí pryč. Zpravidla ani moc nenakupují

"Nakoupí už v Izraeli a tady se jen rozhlédnou," stěžuje si Sámir Kará, majitel restaurace a obchodu se suvenýry. Prodávají se v něm kříže a vánoční dekorace vyřezané ze dřeva olivovníku.

Mezi turisty v Betlémě tvoří většinu chudí křesťanští Filipínci, kteří pracují v Izraeli. Bohatých Evropanů a Američanů jezdí do Betléma stále málo.

"Mám takový dojem, že izraelská vláda by byla raději, kdybych sem nejela,“ řekla Doris Warrelová, protestantská duchovní ze Spojených států., která se po vánočním trhu v Betlémě procházela minulý týden.

Warrelová byla před Vánoci v Betlémě už počátkem devadesátých let, před intifádou. Letos je prý atmosféra ve městě jiná.

"Tehdy byli lidé šťastní, oslavovali. Před Betlémem stál v cestě checkpoint. To však nebyla taková překážka, " poznamenala o zdi, kterou kolem Západního břehu v posledních pěti letech postavili Izraelci, aby zastavili palestinské atentátníky.

"Když někdo, kdo přeje mír jak Palestincům, tak Izraelcům, vidí tu zeď, uvědomí si, že to je vlastně indikátor, jak mnoho toho musí být ještě ve vztazích mezi oběma národy uděláno," říká Doris Warrelová. "Je tady teď sice klid, ale ne mír."

Témata: Vánoce | Izrael
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Saúdská Arábie poblíž Mekky sestřelila raketu

28.07.2017 12:37 Rijád - Saúdská Arábie dnes oznámila, že sestřelila balistickou raketu, kterou směrem k Mekce…

Hrozba násilí? Izrael opět omezil vstup muslimům na Chrámovou horu

28.07.2017 11:52 Aktualizováno Jeruzalém – Přístup muslimů na Chrámovou horu v Jeruzalémě byl opět omezen. Izrael se totiž obává…

Chrámová hora: Nejspornější poutní místo světa. Jak se konflikt zrodil?

28.07.2017 11:20 Konflikty mezi Židy a Araby připomínají nekončící příběh. Za symbol jejich zápolení lze považovat…

Arabsko-kurdská koalice už dobyla polovinu syrské Rakky. Bohužel umírají i…

27.07.2017 21:47 Aktualizováno Damašek - Bojovníci arabsko-kurdské koalice, kterou ze vzduchu podporuje mezinárodní koalice v čele…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama