Taliban zveřejnil video se zajatým Američanem

Kábul - Islamistické hnutí Taliban v pátek zveřejnilo videonahrávku s americkým vojákem Bowe Bergdahlem, informuje agentura Reuters. Bergdahla zajali povstalci v létě.

Přidejte svůj názor

Islamistické hnutí Taliban v pátek zveřejnilo videonahrávku s americkým vojákem Bowe Bergdahlem, informuje agentura Reuters. Bergdahla zajali povstalci v létě.

"Musím vám říct, že ztrácíte kontrolu nad touto válkou, ze které se stává další Vietnam. Je nutné, aby Američané povstali a zastavili tento nesmysl," říká na nahrávce voják ve slunečních brýlích a v uniformě americké armády včetně helmy.

Muž se na záznamu představuje jako Bergdahl ze Sun Valley v americkém Idahu. Poté uvádí datum svého narození, krevní skupinu, hodnost a jednotku, u které sloužil, a také jméno své matky za svobodna.

Bergdahl, kterému bylo 23 let, když jej Talibanci na konci června zajali, varuje své spolubojovníky, že bojují proti mocnému nepříteli.

"Všem vojákům, kteří jsou připraveni sem jít poprvé bojovat kvůli hlouposti naší země a jejích vůdců, vzkazuji, že stanete proti velmi chytrým lidem, kteří dobře vědí, jak nás zabít a jsou extrémně trpěliví," prohlašuje zajatec.

Dále Bergdahl upozorňuje na vlídné zacházení ze strany povstalců. "Zachází se mnou jako s důstojnou osobou. Nikdo mě neponižuje, nikdo mne nefotí nahého. Žádní psi na mě neštěkali ani mě nepokousali, jako to dělala moje země muslimským zajatcům," uvádí mladý voják.

Poté Berghdal žádá, aby ho americká vláda vyměnila za několik zadržovaných povstalců.

Americká armáda označila zveřejnění záznamu o vánočních svátcích za podlé vydírání. "Je to strašné jednání ze strany povstalců, kteří využili mladého vojáka, aby v době vánočních svátků přečetl předem napsané prohlášení. Je to typické pro taktiku Talibanu," prohlásil mluvčí koaličních sil v Afghánistánu Gregory Smith.

"Zveřejnit takovou nahrávku v době Vánoc je snahou znepokojit rodinu a přátele Bergdahla. Povstalci tak předvádějí opovržení náboženskými tradicemi. Budeme nadále po Bergdahlovi pátrat," ujistil Smith.

Zatím jasné, kdy byla nahrávka pořízena. Pentagon po otálení potvrdil, že se na něm je mladý americký voják

První videonahrávku s Bergdahlem Taliban zveřejnil již 19. července, kdy však voják působil vystrašeně. Na druhé nahrávce je klidný, vypadá zdravě.

Bergdahl je v současné době jediný americký voják, kterého Taliban zadržuje. Není však jasné, zda jej drží na území Afghánistánu či Pákistánu.

Momentálně v Afghánistánu bojuje 110 000 zahraničních vojáků, z toho tvoří více než polovinu Američané.

Témata: taliban | Terorismus
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Taliban zveřejnil video se zajatým Američanem

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

U Libye letos bylo zachyceno o 60 procent uprchlíků víc než loni - anotační foto

U Libye letos bylo zachyceno o 60 procent uprchlíků víc než loni

28.03.2017 21:27 Řím – U pobřeží Libye bylo v letošním roce zachyceno asi 23 tisíc uprchlíků. Informovala o tom…

V Maďarsku začal platit zpřísněný azylový zákon. EU musí zakročit, žádají ochránci lidských práv - anotační foto

V Maďarsku začal platit zpřísněný azylový zákon. EU musí zakročit, žádají…

28.03.2017 20:43 Aktualizováno Budapešť - V Maďarsku dnes vstoupil v platnost zákon, který umožňuje systematicky omezovat svobodu…

Skotský parlament schválil nové referendem o nezávislosti, Sturgeonová má dojednat podmínky - anotační foto

Skotský parlament schválil nové referendem o nezávislosti, Sturgeonová má…

28.03.2017 20:39 Aktualizováno Edinburgh/Londýn - Skotští poslanci dnes poměrem 69 ku 59 hlasům vyslovili souhlas s vypsáním…

Rusko se dopustilo válečného aktu? Z USA přichází alarmující slova - anotační foto

Rusko se dopustilo válečného aktu? Z USA přichází alarmující slova

28.03.2017 20:14 Aktualizováno Washington - Zpravodajské komunity USA označily Rusko jako viníka kybernetických útoků proti…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama