Afghánští Talibanci chtějí mír

Musa Qala - Většina příslušníků afghánského teroristického hnutí Taliban nechce bojovat, bojí se ale, že když přejdou na stranu vlády, přijdou o život. V nedělním rozhovoru pro agenturu Reuters to prohlásil bývalý vysoce postavený velitel Talibanu Mulah Abdul Salam.

Přidejte svůj názor

"Devadesát pět procent Talibanců chce s vládou uzavřít příměří, pokud jim bude zajištěna bezpečnost," řekl Salam, který je nyní guvernérem města Musa Qala v jihozápadní provincii Helmad. "Afghánská vláda jim ale bezpečnost nezaručí. Když sběhnou, ostatní Talibanci je zabijí. Bojují o své životy," vysvětlil. Talibanci, kteří chtějí mír, proto vyčkávají. "Až bude vláda silnější, přidají se na její stranu," odhaduje Salam.

Mulah Abdul Salam hnutí opustil Taliban ještě před útoky na budovy Světového obchodního centra, které rozpoutaly americkou válku proti terorismu. Jeho blízkým přítelem byl i šéf Talibanu Mullah Omar. "Byl můj dobrý přítel. Před útoky v roce 2001 jsem Mulahu Omarovi řekl: nutíš lidi k modlení a to není způsob, jak s nimi jednat, nech je žít jejich životy. Ale on mě neposlouchal a od té doby nejsme v kontaktu," řekl o "jednookém Omarovi".

Charismatický řečník Salam je stejně jako většina Talibanců v podstatě negramotný, ale při vzpomínkách na léta strávená v řadách hnutí se usmívá. Ani dnes by se proti svým bývalým přátelům nepostavil, přiznává ale, že s některými jejich činy nesouhlasí. K vyřešení složité bezpečnostní situace by podle něj stačilo, kdyby vláda dokázala posílit policejní dohled v problematických oblastech. Bezpečí zajištěné vládou by mnohé povstalce donutilo složit zbraně, tvrdí s jistotou Salam.

Teroristické útoky Talibanu a Al-Káidy na území Afghánistánu jsou přitom častější než dříve. Za loňský rok přišlo při násilných střetech o život více než 5000 lidí, včetně civilistů. Prezident Spojených států Baracka Obama v pátek představil novou strategii, která by měla na narůstající násilí jasně odpovědět. Spojené státy chtějí do Afghánistánu poslat dalších 21 000 vojáků a posílit tak mezinárodní jednotky, čítající 70 000 vojáků. Podle Obamy však ke stabilizaci situace v Afghánistánu nestačí pouze větší počet vojáků. Nezbytný bude lepší způsob vládnutí, ekonomický rozvoj a úsilí vypořádat se s korupcí a s obchodem s opiem. Zapotřebí je i větší regionální spolupráce, která by mohla pomoci zabezpečit Afghánistán a jeho hranice.

Témata:
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko ostřelovalo kurdský konvoj v syrském Afrínu

23.02.2018 19:11 Ankara - Turecká armáda dnes ostřelovala konvoj převážející zásoby zbraní a střeliva do kurdské…

Palestince v Jerichu zabil slzný plyn, hájí se izraelská armáda. VIDEO…

23.02.2018 16:04 Jeruzalém - Po zákroku vojáků v Jerichu na Západním břehu Jordánu zemřel ve čtvrtek 33letý…

Život pod zemí: Situace v syrské Ghútě je katastrofální. Jsme jako v hrobě…

23.02.2018 15:28 „Celá východní Ghúta je pod zemí.“ Tak popsal situaci ve městě jeden z humanitárních pracovníků.…

Genocida Arménů? Turecko soptí, vmetlo Nizozemcům masakr ve Srebrenici

23.02.2018 14:05 Haag/Ankara - Dolní komora nizozemského parlamentu ve čtvrtek schválila drtivou většinou návrh, aby…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama