Afghánští Talibanci chtějí mír

Musa Qala - Většina příslušníků afghánského teroristického hnutí Taliban nechce bojovat, bojí se ale, že když přejdou na stranu vlády, přijdou o život. V nedělním rozhovoru pro agenturu Reuters to prohlásil bývalý vysoce postavený velitel Talibanu Mulah Abdul Salam.

Přidejte svůj názor

"Devadesát pět procent Talibanců chce s vládou uzavřít příměří, pokud jim bude zajištěna bezpečnost," řekl Salam, který je nyní guvernérem města Musa Qala v jihozápadní provincii Helmad. "Afghánská vláda jim ale bezpečnost nezaručí. Když sběhnou, ostatní Talibanci je zabijí. Bojují o své životy," vysvětlil. Talibanci, kteří chtějí mír, proto vyčkávají. "Až bude vláda silnější, přidají se na její stranu," odhaduje Salam.

Mulah Abdul Salam hnutí opustil Taliban ještě před útoky na budovy Světového obchodního centra, které rozpoutaly americkou válku proti terorismu. Jeho blízkým přítelem byl i šéf Talibanu Mullah Omar. "Byl můj dobrý přítel. Před útoky v roce 2001 jsem Mulahu Omarovi řekl: nutíš lidi k modlení a to není způsob, jak s nimi jednat, nech je žít jejich životy. Ale on mě neposlouchal a od té doby nejsme v kontaktu," řekl o "jednookém Omarovi".

Charismatický řečník Salam je stejně jako většina Talibanců v podstatě negramotný, ale při vzpomínkách na léta strávená v řadách hnutí se usmívá. Ani dnes by se proti svým bývalým přátelům nepostavil, přiznává ale, že s některými jejich činy nesouhlasí. K vyřešení složité bezpečnostní situace by podle něj stačilo, kdyby vláda dokázala posílit policejní dohled v problematických oblastech. Bezpečí zajištěné vládou by mnohé povstalce donutilo složit zbraně, tvrdí s jistotou Salam.

Teroristické útoky Talibanu a Al-Káidy na území Afghánistánu jsou přitom častější než dříve. Za loňský rok přišlo při násilných střetech o život více než 5000 lidí, včetně civilistů. Prezident Spojených států Baracka Obama v pátek představil novou strategii, která by měla na narůstající násilí jasně odpovědět. Spojené státy chtějí do Afghánistánu poslat dalších 21 000 vojáků a posílit tak mezinárodní jednotky, čítající 70 000 vojáků. Podle Obamy však ke stabilizaci situace v Afghánistánu nestačí pouze větší počet vojáků. Nezbytný bude lepší způsob vládnutí, ekonomický rozvoj a úsilí vypořádat se s korupcí a s obchodem s opiem. Zapotřebí je i větší regionální spolupráce, která by mohla pomoci zabezpečit Afghánistán a jeho hranice.

Témata:
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Arabsko-kurdské milice prý střílejí na syrskou armádu, Rusko hrozí odplatou

21.09.2017 17:42 Aktualizováno Damašek/Moskva - Syrští povstalci podporovaní USA v provincii Dajr az-Zaur zřejmě ostřelovali…

Irák, Írán a Turecko zavrhly kurdské referendum, chtějí společně zakročit

21.09.2017 15:49 Ankara - Ministři zahraničí Iráku, Íránu a Turecka se domluvili, že jejich země jsou společně…

Irácká armáda zahájila bitvu o Havídžu, patří mezi poslední bašty IS v zemi

21.09.2017 14:11 Aktualizováno Bagdád - Irácká armáda dnes zahájila operaci s cílem dobýt z rukou Islámského státu (IS) město…

Sýrie bez Asada? Stále větší počet Syřanů je připraveno jej uznat za…

21.09.2017 13:40 Damašek - V pondělí šéf britské diplomacie Boris Johnson prohlásil, že Spojené království, USA a…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama