Íránský jaderný vědec údajně požádal Izrael o politický azyl

Tel Aviv - Izrael v sobotu oznámil, že pomohl íránskému vědci, který je zapojen do teheránského jaderného programu, dostat se z Íránu. Vědec měl poté Izrael požádat o politický azyl, informuje televizní stanice FoxNews s odvoláním na prohlášení jednoho z představitelů izraelské vlády.

Diskuse: 0

reklama

Vědec je nyní podle náměstka izraelského ministra pro regionální rozvoj a rozvoj Negevské pouště a Galileje Ajúba Kary v „jedné spřátelené zemi.“ „Je příliš brzy na to, abychom poskytli bližší informace,“ odmítl Kara zveřejnit jakékoli podrobnější informace.

„Izrael pomůže všem, kteří chtějí odstranit strategickou jadernou hrozbu, kterou představuje Írán nejen pro naši zemi, ale pro celý civilizovaný a demokratický svět,“ uvedl Kara.

Pokud by se informace o útěku íránského jaderného vědce potvrdily, byl by to již druhý vědec, který Írán opustil. V červnu 2009 zmizel v Saúdské Arábii atomový vědec Šahrám Amirí, který pracoval pro íránskou Organizaci pro atomovou energii.

Teherán v prosinci obvinil Spojené státy a Saúdskou Arábii, že Amirího unesly. Spojené státy na začátku letošního roku popřely, že by o únosu nebo pobytu íránského fyzika cokoli věděly.

V březnu ale americká televizní stanice ABC citovala nejmenovaný zdroj, podle něhož bylo Amirího zmizení v Saúdské Arábii během poutě do Mekky součástí dlouhodobě plánované operace americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) s cílem dostat ho na území Spojených států. Jaderný vědec nyní údajně pracuje pro CIA.

Západní země Írán podezřívají, že usiluje o výrobu atomových zbraní. Teherán toto obvinění odmítá s tím, že státní jaderný program směřuje pouze k výrobě energie.

reklama
Klíčová slova: Izrael Vědci

Diskuse

Íránský jaderný vědec údajně požádal Izrael o politický azyl

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Poplach v Británii, vyhlášen druhý nejvyšší stupeň ohrožení. Co se děje?

29.08.2014 17:14 Aktualizováno Londýn - Velká Británie má strach z teroristů, stupeň ohrožení dnes zvýšila na druhý nejvyšší. Země tak...

Moskva zatlouká, NATO běsní: Narušení ukrajinské suverenity "bije do...

29.08.2014 17:02 Aktualizováno Brusel - Po dnešním jednání NATO se zástupci Ukrajiny přišel šéf aliance Anders Fogh Rasmussen s další...

Putin: Dovoluji si připomenout, že máme jaderné zbraně

29.08.2014 16:52 Aktualizováno Moskva - Na jedné straně slova o míru, na druhé straně ostré výpady. Ruský prezident Vladimir Putin naléhá na...

Rusko se hádá s Kanadou na Twitteru kvůli Ukrajině

29.08.2014 16:34 Aktualizováno Ottawa - Ukrajinská krize se nevyhýbá ani internetu, do "bitvy" se pustili zástupci Kanady a Ruska...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama
reklama

Právě se děje

reklama

Další zprávy

Aktuálně na BLESK.CZ

Anketa

Jste pro zákaz kouření v restauracích?

Hlasovalo 5002 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama