Íránský jaderný vědec údajně požádal Izrael o politický azyl

Tel Aviv - Izrael v sobotu oznámil, že pomohl íránskému vědci, který je zapojen do teheránského jaderného programu, dostat se z Íránu. Vědec měl poté Izrael požádat o politický azyl, informuje televizní stanice FoxNews s odvoláním na prohlášení jednoho z představitelů izraelské vlády.

Diskuse: 0

reklama

Vědec je nyní podle náměstka izraelského ministra pro regionální rozvoj a rozvoj Negevské pouště a Galileje Ajúba Kary v „jedné spřátelené zemi.“ „Je příliš brzy na to, abychom poskytli bližší informace,“ odmítl Kara zveřejnit jakékoli podrobnější informace.

„Izrael pomůže všem, kteří chtějí odstranit strategickou jadernou hrozbu, kterou představuje Írán nejen pro naši zemi, ale pro celý civilizovaný a demokratický svět,“ uvedl Kara.

Pokud by se informace o útěku íránského jaderného vědce potvrdily, byl by to již druhý vědec, který Írán opustil. V červnu 2009 zmizel v Saúdské Arábii atomový vědec Šahrám Amirí, který pracoval pro íránskou Organizaci pro atomovou energii.

Teherán v prosinci obvinil Spojené státy a Saúdskou Arábii, že Amirího unesly. Spojené státy na začátku letošního roku popřely, že by o únosu nebo pobytu íránského fyzika cokoli věděly.

V březnu ale americká televizní stanice ABC citovala nejmenovaný zdroj, podle něhož bylo Amirího zmizení v Saúdské Arábii během poutě do Mekky součástí dlouhodobě plánované operace americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) s cílem dostat ho na území Spojených států. Jaderný vědec nyní údajně pracuje pro CIA.

Západní země Írán podezřívají, že usiluje o výrobu atomových zbraní. Teherán toto obvinění odmítá s tím, že státní jaderný program směřuje pouze k výrobě energie.

reklama
Klíčová slova: Izrael Vědci

Diskuse

Íránský jaderný vědec údajně požádal Izrael o politický azyl

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Do Evropy se valí další migranti, varuje zmocněnec OSN

01.05.2016 21:08 Aktualizováno Berlín - Letos je nutné očekávat nárůst běženců ze severoafrických zemí. V rozhovoru pro Welt am Sonntag to...

Češi se měli účastnit násilností při protivládních demonstracích v Makedonii, země je vyhostila - anotační foto

Češi se měli účastnit násilností při protivládních demonstracích v Makedonii,...

01.05.2016 20:50 Aktualizováno Skopje – Dva čeští občané byly vyhoštěni z Makedonie poté, co se měli při násilné protivládní demonstrací...

Obří průvod v Kremlu: 100.000 odborářů brojí proti migraci

01.05.2016 19:41 Aktualizováno Moskva - Na 100.000 lidí přišlo na Rudé náměstí v Moskvě, aby se zúčastnilo prvomájového průvodu pořádaného...

Polští celníci zastavili na hranicích kolonu Nočních vlků

01.05.2016 19:03 Aktualizováno Varšava/Minsk - Polští celníci dnes nepustili ruské motorkáře z klubu Noční vlci do země. Uvedla to agentura...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Hlasovali byste pro vystoupení České republiky z Evropské unie?

Hlasovalo 4776 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama