Íránský jaderný vědec údajně požádal Izrael o politický azyl

Tel Aviv - Izrael v sobotu oznámil, že pomohl íránskému vědci, který je zapojen do teheránského jaderného programu, dostat se z Íránu. Vědec měl poté Izrael požádat o politický azyl, informuje televizní stanice FoxNews s odvoláním na prohlášení jednoho z představitelů izraelské vlády.

Diskuse: 0

reklama

Vědec je nyní podle náměstka izraelského ministra pro regionální rozvoj a rozvoj Negevské pouště a Galileje Ajúba Kary v „jedné spřátelené zemi.“ „Je příliš brzy na to, abychom poskytli bližší informace,“ odmítl Kara zveřejnit jakékoli podrobnější informace.

„Izrael pomůže všem, kteří chtějí odstranit strategickou jadernou hrozbu, kterou představuje Írán nejen pro naši zemi, ale pro celý civilizovaný a demokratický svět,“ uvedl Kara.

Pokud by se informace o útěku íránského jaderného vědce potvrdily, byl by to již druhý vědec, který Írán opustil. V červnu 2009 zmizel v Saúdské Arábii atomový vědec Šahrám Amirí, který pracoval pro íránskou Organizaci pro atomovou energii.

Teherán v prosinci obvinil Spojené státy a Saúdskou Arábii, že Amirího unesly. Spojené státy na začátku letošního roku popřely, že by o únosu nebo pobytu íránského fyzika cokoli věděly.

V březnu ale americká televizní stanice ABC citovala nejmenovaný zdroj, podle něhož bylo Amirího zmizení v Saúdské Arábii během poutě do Mekky součástí dlouhodobě plánované operace americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) s cílem dostat ho na území Spojených států. Jaderný vědec nyní údajně pracuje pro CIA.

Západní země Írán podezřívají, že usiluje o výrobu atomových zbraní. Teherán toto obvinění odmítá s tím, že státní jaderný program směřuje pouze k výrobě energie.

reklama
Klíčová slova: Izrael Vědci

Diskuse

Íránský jaderný vědec údajně požádal Izrael o politický azyl

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

V nemocnici v Kundúzu byli Talibanci, lidi používali jako živý štít, tvrdí...

04.10.2015 14:32 Aktualizováno Kábul – Informace o bombardování nemocnice Lékařů bez hranic (MSF) a smrti desítek lékařů a pacientů zasáhla...

Zvěrstva Asadova režimu odhalena. Fotograf zveřejnil tajné snímky

04.10.2015 14:30 Aktualizováno Damašek - Jak se ukázalo, Rusko v Sýrii nebojuje jen proti Islámskému státu, ale proti všem silám bojujícím...

Merkelová žádá Evropu: Chraňte hranice

04.10.2015 14:08 Aktualizováno Berlín – Německá kancléřka Merkelová tvrdí, že Evropa musí chránit svoje hranice před největší migrací...

Syn jordánského politika se přidal k Islámskému státu, následně se odpálil při útoku - anotační foto

Syn jordánského politika se přidal k Islámskému státu, následně se odpálil při...

04.10.2015 14:03 Ammán – K Islámskému státu se přidal syn jednoho z vysoce postavených politiků Jordánka. Rodina se ho před...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Měla by ČR po vzoru Německa také uzavřít hranice?

Hlasovalo 15045 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama