Íránský jaderný vědec údajně požádal Izrael o politický azyl

Tel Aviv - Izrael v sobotu oznámil, že pomohl íránskému vědci, který je zapojen do teheránského jaderného programu, dostat se z Íránu. Vědec měl poté Izrael požádat o politický azyl, informuje televizní stanice FoxNews s odvoláním na prohlášení jednoho z představitelů izraelské vlády.

Diskuse: 0

reklama

Vědec je nyní podle náměstka izraelského ministra pro regionální rozvoj a rozvoj Negevské pouště a Galileje Ajúba Kary v „jedné spřátelené zemi.“ „Je příliš brzy na to, abychom poskytli bližší informace,“ odmítl Kara zveřejnit jakékoli podrobnější informace.

„Izrael pomůže všem, kteří chtějí odstranit strategickou jadernou hrozbu, kterou představuje Írán nejen pro naši zemi, ale pro celý civilizovaný a demokratický svět,“ uvedl Kara.

Pokud by se informace o útěku íránského jaderného vědce potvrdily, byl by to již druhý vědec, který Írán opustil. V červnu 2009 zmizel v Saúdské Arábii atomový vědec Šahrám Amirí, který pracoval pro íránskou Organizaci pro atomovou energii.

Teherán v prosinci obvinil Spojené státy a Saúdskou Arábii, že Amirího unesly. Spojené státy na začátku letošního roku popřely, že by o únosu nebo pobytu íránského fyzika cokoli věděly.

V březnu ale americká televizní stanice ABC citovala nejmenovaný zdroj, podle něhož bylo Amirího zmizení v Saúdské Arábii během poutě do Mekky součástí dlouhodobě plánované operace americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) s cílem dostat ho na území Spojených států. Jaderný vědec nyní údajně pracuje pro CIA.

Západní země Írán podezřívají, že usiluje o výrobu atomových zbraní. Teherán toto obvinění odmítá s tím, že státní jaderný program směřuje pouze k výrobě energie.

reklama
Klíčová slova: Izrael Vědci

Diskuse

Íránský jaderný vědec údajně požádal Izrael o politický azyl

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

USA přiznaly: Bombardování nemocnice v Kunduzu způsobila lidská chyba

25.11.2015 22:16 Aktualizováno Kábul - Z výsledků amerického vyšetřování vyplývá, že bombardování nemocnice Lékařů bez hranic (MSF) v...

Proti IS musíme bojovat, hlásá Německo. Merkelová slíbila pomoc Francii

25.11.2015 20:58 Paříž - Německá kancléřka Angela Merkelová dnes slíbila, že vyslyší žádost Francie, aby Německo projevilo...

Všech 27 partnerů z EU chce Francii vojensky pomoci

25.11.2015 20:44 Paříž - Všech 27 ostatních členských států EU Francii přislíbilo přímou či nepřímou vojenskou podporu v...

Rusko se zlobí: Chráníte Islámský stát, budeme reagovat

25.11.2015 19:11 Aktualizováno Moskva – Ruský premiér Dmitrij Medveděv se po sestřelení ruského letounu Tureckem ostře pustil do Ankary....

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Věříte, že světu hrozí jaderný konflikt?

Hlasovalo 7424 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama