Co zabilo anglického krále Richarda III.? Vědci mají jasno

Leicester - Anglický král Richard III. podlehl téměř jistě třem ranám, která utrpěl v bitvě u Bosworthu. Známý panovník, jehož tělo se našlo před dvěma lety, utrpěl fatální zranění hlavy, oznámili vědci. Informuje server BBC.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Potvrzeno, toto je lebka krále Richarda III.

Forenzní experti z univerzity v Leicesteru zjistili, že král utrpěl celkem jedenáct zranění, z nichž tři mohla být smrtící. Pro určení příčiny Richardovy smrti byly jeho ostatky podrobeny zkoumání na nejmodernějších přístrojích.

V bitvě, která proběhla 22. srpna 1485, byl Richard několikrát zasažen do hlavy. Minimálně dvě z těchto ran měly potenciál způsobit velice rychlou smrt.

Profesorka Sarah Hainsworthová uvádí, že na krále zřejmě útočilo více bojovníků. Zranění pak nesou stopy typické pro pozdně středověké zbraně. "Zranění na lebce naznačují, že neměl helmu a absence poranění na jeho pažích naopak indikuje, že v době smrti byl stále v brnění," uvádí expertka.

Vědci nicméně naznačují, že s ohledem na zranění pánve mohl být posmrtně z brnění vysvlečen a jeho tělo následně mláceno a zohaveno.

Richard III. pocházel z yorkské větve královské dynastie Plantagenetů. Na trůnu pobyl krátce, pouhé dva roky. Jeho smrtí vyvrcholila v Anglii tzv. válka růží, dlouhý občanský konflikt ve kterém o moc soupeřily rody Yorků a Lancasterů. V bitvě u Bosworth, kde Richard zahynul, Yorky porazila vojska Jindřicha Tudora, který následně vládl jako král Jindřich VII.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Berlín ve víru demonstrací: Městem pochodují příznivci i odpůrci…

27.05.2018 13:47 Berlín - Do ulic Berlína dnes vyšly tisíce příznivců i odpůrců protiimigrační opoziční strany…

Macron se vložil do Libye, v Paříži se sejdou aktéři tamního konfliktu

27.05.2018 13:45 Paříž - Francouzský prezident Emmanuel Macron svolal na příští týden do Paříže hlavní aktéry…

Boj za povolení potratů se přelil do Severního Irska, Mayová čelí tlaku na…

27.05.2018 13:11 Londýn - Britská premiérka Theresa Mayová čelí tlaku, aby po irském referendu o povolení potratů…

Slídil Instagram? Sleduje doslova naše pohyby, uživatelé jsou znechuceni

27.05.2018 12:48 Aktualizováno Londýn - Instagram patří mezi nejpopulárnější sociální sítě dnešní doby. Účet na něm mají milióny…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama