Albánie se bude již v dubnu ucházet o členství v EU

Tirana - Albánský ministr zahraničí Lulzim Basha v pondělí prohlásil, že jeho země brzy zažádá o vstup do Evropské unie. Jak informuje agentura Reuters, stane se tak pravděpodobně na konci dubna.

Diskuse: 0

reklama

„Premiér Sali Berisha pravděpodobně velmi brzy zažádá o status kandidáta na člena Evropské unie,“ prohlásil Baša v pondělí. Vládní úředník uvedl, že se hovořilo o posledních dnech dubna jako o možném termínu pro podání žádosti, ale zatím nebylo stanoveno žádné přesnější datum.

K tomuto kroku by tak došlo během kampaně před parlamentními volbami, které se mají konat 28. června, a zároveň ještě během českého předsednictví EU, které končí 30. června.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg nejprve uvítal albánskou snahu o vstup do unie, později ale prohlásil, že nyní není vhodná doba, protože se unie potýká s řadou vlastních problémů způsobených ekonomickou krizí.

Vstup Albánie do unie podporuje 96 procent obyvatel bývalého komunistického státu. Pod vládou stalinistického diktátora Envera Hodžy byli Albánci národem, který se řadil mezi nejizolovanější v Evropě, takže by možnost cestování do zemí EU bez vízové povinnosti byla vítanou změnou. Basha přislíbil, že vízová povinnost bude zrušena do 12 měsíců.

Eurokomisař pro rozšíření Oli Rehn uvedl, že jednou ze základních podmínek pro předložení žádosti o vstup do Evropské unie budou úspěšné parlamentní volby. Po pádu komunistického režimu začátkem roku 1990 provázely volby v převážně muslimské zemi s 3,6 milionu obyvatel podvody a pochybnosti o jejich spravedlivosti.

Albánie podepsala Stabilizační a asociační dohodu s unií v roce 2006, tento rok by mohla povýšit mezi kandidáty na začlenění. O schválení kandidatury Albánie však musí jednomyslně rozhodnout všech 27 členských zemí.

Severoatlantická aliance přizvala tento balkánský stát k rozhovorům o začlenění do paktu v dubnu minulého roku. Právoplatným členem NATO se Albánie stala 4. dubna letošního roku na summitu při 60. výročí od založení. Spolu s ní vstoupilo do NATO také Chorvatsko.

reklama
Klíčová slova: albánie EU

Diskuse

Albánie se bude již v dubnu ucházet o členství v EU

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Castro (88) se opět ukázal na veřejnosti, navštívil sýraře  - anotační foto

Castro (88) se opět ukázal na veřejnosti, navštívil sýraře

04.07.2015 17:02 Havana - Kubánský exprezident Fidel Catro (88) se po třech měsících znovu objevil na veřejnosti. V pátek se...

Ktož jsú boží bojovníci: Česká socha v Kostnici připomíná osud Jana Husa

04.07.2015 16:18 Aktualizováno Kostnice - Studenti Střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích na Jičínsku vytvořili...

V Tunisku byl vyhlášen výjimečný stav, armáda má víc pravomocí - anotační foto

V Tunisku byl vyhlášen výjimečný stav, armáda má víc pravomocí

04.07.2015 16:09 Aktualizováno Tunis - V Tunisku platí výjimečný stav. Vyhlásil ho prezident Kaíd Sibsí kvůli teroristickému útoku v...

Pohřešovaná britská rodina se přidala k IS, prý je tam v bezpečí  - anotační foto

Pohřešovaná britská rodina se přidala k IS, prý je tam v bezpečí

04.07.2015 15:56 Londýn - Britská rodina (tři sestry a devět dětí), která je od května pohřešovaná, se nejspíš v Sýrii...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Jste pro referendum o vystoupení Česka z EU?

Hlasovalo 10252 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama