Albánie se bude již v dubnu ucházet o členství v EU

Tirana - Albánský ministr zahraničí Lulzim Basha v pondělí prohlásil, že jeho země brzy zažádá o vstup do Evropské unie. Jak informuje agentura Reuters, stane se tak pravděpodobně na konci dubna.

Diskuse: 0

reklama

„Premiér Sali Berisha pravděpodobně velmi brzy zažádá o status kandidáta na člena Evropské unie,“ prohlásil Baša v pondělí. Vládní úředník uvedl, že se hovořilo o posledních dnech dubna jako o možném termínu pro podání žádosti, ale zatím nebylo stanoveno žádné přesnější datum.

K tomuto kroku by tak došlo během kampaně před parlamentními volbami, které se mají konat 28. června, a zároveň ještě během českého předsednictví EU, které končí 30. června.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg nejprve uvítal albánskou snahu o vstup do unie, později ale prohlásil, že nyní není vhodná doba, protože se unie potýká s řadou vlastních problémů způsobených ekonomickou krizí.

Vstup Albánie do unie podporuje 96 procent obyvatel bývalého komunistického státu. Pod vládou stalinistického diktátora Envera Hodžy byli Albánci národem, který se řadil mezi nejizolovanější v Evropě, takže by možnost cestování do zemí EU bez vízové povinnosti byla vítanou změnou. Basha přislíbil, že vízová povinnost bude zrušena do 12 měsíců.

Eurokomisař pro rozšíření Oli Rehn uvedl, že jednou ze základních podmínek pro předložení žádosti o vstup do Evropské unie budou úspěšné parlamentní volby. Po pádu komunistického režimu začátkem roku 1990 provázely volby v převážně muslimské zemi s 3,6 milionu obyvatel podvody a pochybnosti o jejich spravedlivosti.

Albánie podepsala Stabilizační a asociační dohodu s unií v roce 2006, tento rok by mohla povýšit mezi kandidáty na začlenění. O schválení kandidatury Albánie však musí jednomyslně rozhodnout všech 27 členských zemí.

Severoatlantická aliance přizvala tento balkánský stát k rozhovorům o začlenění do paktu v dubnu minulého roku. Právoplatným členem NATO se Albánie stala 4. dubna letošního roku na summitu při 60. výročí od založení. Spolu s ní vstoupilo do NATO také Chorvatsko.

reklama
Klíčová slova: albánie EU

Diskuse

Albánie se bude již v dubnu ucházet o členství v EU

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Alžběta II. vyzvala Skoty, aby před referendem pečlivě přemýšleli - anotační foto

Alžběta II. vyzvala Skoty, aby před referendem pečlivě přemýšleli

15.09.2014 03:14 Londýn/Edinburgh - Britská královna Alžběta II. dnes prolomila mlčení ohledně hlasování o nezávislosti...

Jaderná válka kvůli Ukrajině? NATO musí zasáhnout, burcuje expert

15.09.2014 01:48 Aktualizováno "Tento měsíc během summitu ve Walesu NATO odpovědělo na ruské akce na Ukrajině. Přijalo závazek vytvořit...

Volby v Braniborsku a Durynsku skončily. Výsledek? - anotační foto

Volby v Braniborsku a Durynsku skončily. Výsledek?

15.09.2014 00:00 Aktualizováno Berlín - Parlamentní volby v Braniborsku vyhrála vládní sociální demokracie s 31,9 procenta hlasů. V Durynsku...

Zázračná léčba malajsijských šamanů: Šoková "hra na princezny" - anotační foto

Zázračná léčba malajsijských šamanů: Šoková "hra na princezny"

14.09.2014 23:16 Aktualizováno Tanah Merah (Malajsie) - Šoková léčba nazývaná "hra princezny" je starobylá malajsijská tradice, na...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama
reklama

Právě se děje

reklama

Další zprávy

Aktuálně na BLESK.CZ

Anketa

Jste pro zákaz kouření v restauracích?

Hlasovalo 9489 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama