Albánie se bude již v dubnu ucházet o členství v EU

Tirana - Albánský ministr zahraničí Lulzim Basha v pondělí prohlásil, že jeho země brzy zažádá o vstup do Evropské unie. Jak informuje agentura Reuters, stane se tak pravděpodobně na konci dubna.

Diskuse: 0

reklama

„Premiér Sali Berisha pravděpodobně velmi brzy zažádá o status kandidáta na člena Evropské unie,“ prohlásil Baša v pondělí. Vládní úředník uvedl, že se hovořilo o posledních dnech dubna jako o možném termínu pro podání žádosti, ale zatím nebylo stanoveno žádné přesnější datum.

K tomuto kroku by tak došlo během kampaně před parlamentními volbami, které se mají konat 28. června, a zároveň ještě během českého předsednictví EU, které končí 30. června.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg nejprve uvítal albánskou snahu o vstup do unie, později ale prohlásil, že nyní není vhodná doba, protože se unie potýká s řadou vlastních problémů způsobených ekonomickou krizí.

Vstup Albánie do unie podporuje 96 procent obyvatel bývalého komunistického státu. Pod vládou stalinistického diktátora Envera Hodžy byli Albánci národem, který se řadil mezi nejizolovanější v Evropě, takže by možnost cestování do zemí EU bez vízové povinnosti byla vítanou změnou. Basha přislíbil, že vízová povinnost bude zrušena do 12 měsíců.

Eurokomisař pro rozšíření Oli Rehn uvedl, že jednou ze základních podmínek pro předložení žádosti o vstup do Evropské unie budou úspěšné parlamentní volby. Po pádu komunistického režimu začátkem roku 1990 provázely volby v převážně muslimské zemi s 3,6 milionu obyvatel podvody a pochybnosti o jejich spravedlivosti.

Albánie podepsala Stabilizační a asociační dohodu s unií v roce 2006, tento rok by mohla povýšit mezi kandidáty na začlenění. O schválení kandidatury Albánie však musí jednomyslně rozhodnout všech 27 členských zemí.

Severoatlantická aliance přizvala tento balkánský stát k rozhovorům o začlenění do paktu v dubnu minulého roku. Právoplatným členem NATO se Albánie stala 4. dubna letošního roku na summitu při 60. výročí od založení. Spolu s ní vstoupilo do NATO také Chorvatsko.

reklama
Klíčová slova: albánie EU

Diskuse

Albánie se bude již v dubnu ucházet o členství v EU

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Zaplaví USA stovky džihádistů? Hrozba je enormní, varují odborníci na...

22.08.2014 19:29 Aktualizováno Washington - Extremistická organizace Islámský stát v souvislosti s americkými nálety na její pozice v Iráku...

NATO ve střehu: Moskva svým konvojem vyhrocuje situaci

22.08.2014 19:26 Aktualizováno Brusel/Moskva - Rusko bude pykat za humanitární konvoj, který dnes narychlo vjel na území Ukrajiny, prohlásil...

Lidstvo dosáhlo hranice délky života, kterou již nelze překročit - anotační foto

Lidstvo dosáhlo hranice délky života, kterou již nelze překročit

22.08.2014 19:04 Paříž - Bude se délka života neustále prodlužovat? V nové studii vědci tvrdí, že lidstvo patrně dosáhlo...

Islamisti v Mosulu ukamenovali muže za nevěru, Kurdové se chystají na boj - anotační foto

Islamisti v Mosulu ukamenovali muže za nevěru, Kurdové se chystají na boj

22.08.2014 19:01 Aktualizováno Bagdád - V Iráku se schyluje k velké bitvě. Kurdské jednotky se začaly přibližovat k městu Džalavlá asi 115...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama
reklama

Právě se děje

reklama

Další zprávy

Aktuálně na BLESK.CZ

Anketa

Jste pro zákaz kouření v restauracích?

Hlasovalo 2724 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama