Albánie se bude již v dubnu ucházet o členství v EU

Tirana - Albánský ministr zahraničí Lulzim Basha v pondělí prohlásil, že jeho země brzy zažádá o vstup do Evropské unie. Jak informuje agentura Reuters, stane se tak pravděpodobně na konci dubna.

Diskuse: 0

reklama

„Premiér Sali Berisha pravděpodobně velmi brzy zažádá o status kandidáta na člena Evropské unie,“ prohlásil Baša v pondělí. Vládní úředník uvedl, že se hovořilo o posledních dnech dubna jako o možném termínu pro podání žádosti, ale zatím nebylo stanoveno žádné přesnější datum.

K tomuto kroku by tak došlo během kampaně před parlamentními volbami, které se mají konat 28. června, a zároveň ještě během českého předsednictví EU, které končí 30. června.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg nejprve uvítal albánskou snahu o vstup do unie, později ale prohlásil, že nyní není vhodná doba, protože se unie potýká s řadou vlastních problémů způsobených ekonomickou krizí.

Vstup Albánie do unie podporuje 96 procent obyvatel bývalého komunistického státu. Pod vládou stalinistického diktátora Envera Hodžy byli Albánci národem, který se řadil mezi nejizolovanější v Evropě, takže by možnost cestování do zemí EU bez vízové povinnosti byla vítanou změnou. Basha přislíbil, že vízová povinnost bude zrušena do 12 měsíců.

Eurokomisař pro rozšíření Oli Rehn uvedl, že jednou ze základních podmínek pro předložení žádosti o vstup do Evropské unie budou úspěšné parlamentní volby. Po pádu komunistického režimu začátkem roku 1990 provázely volby v převážně muslimské zemi s 3,6 milionu obyvatel podvody a pochybnosti o jejich spravedlivosti.

Albánie podepsala Stabilizační a asociační dohodu s unií v roce 2006, tento rok by mohla povýšit mezi kandidáty na začlenění. O schválení kandidatury Albánie však musí jednomyslně rozhodnout všech 27 členských zemí.

Severoatlantická aliance přizvala tento balkánský stát k rozhovorům o začlenění do paktu v dubnu minulého roku. Právoplatným členem NATO se Albánie stala 4. dubna letošního roku na summitu při 60. výročí od založení. Spolu s ní vstoupilo do NATO také Chorvatsko.

reklama
Klíčová slova: albánie EU

Diskuse

Albánie se bude již v dubnu ucházet o členství v EU

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Saúdská Arábie se s šíity v Jemenu nemazlí, stíhačky zaútočily na Saná - anotační foto

Saúdská Arábie se s šíity v Jemenu nemazlí, stíhačky zaútočily na Saná

27.03.2015 11:02 Saná/Rijád - Saúdská Arábie pokračuje ve vojenském tažení proti šíitským povstalcům v sousedním Jemenu,...

Kdo bude vládnout Nigérii? Volba prezidenta začala, výsledek bude těsný - anotační foto

Kdo bude vládnout Nigérii? Volba prezidenta začala, výsledek bude těsný

27.03.2015 10:33 Abuja - V Nigérii začaly prezidentské volby a výsledek klání kandidátů bude dle analytiků velmi těsný. Pro...

Kapitán airbusu se snažil zabránit tragédii, sáhl dokonce po sekyře

27.03.2015 09:50 Aktualizováno Berlín - Německý list Bild dnes napsal, že se kapitán zříceného letu 4U2595 snažil dostat do pilotní kabiny i...

Horolezci v akci: Nalézt druhou černou skříňku letu 4U2595 je priorita - anotační foto

Horolezci v akci: Nalézt druhou černou skříňku letu 4U2595 je priorita

27.03.2015 09:27 Paříž - Týmy pátračů dnes pokračují v hledání druhé černé skříňky z Airbusu A320, v jehož troskách v úterý...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Půjdete se podívat, jak Českem projíždí americká armáda?

Hlasovalo 7363 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama