Tajná věznice CIA v Polsku přece existovala, vláda o ní věděla

Polský deník Rzeczpospolita ve středu informoval o tom, že v Szymanech na území Polska ležela tajná věznice pro teroristy, vězněn zde byl i strůjce útoků z 11. září.

Přidejte svůj názor

O věznicích na území některé postkomunistické země se spekulovalo již v roce 2005, kvůli vřelému spojenectví s USA padal stín právě na Polsko. Nyní se ukazuje, že novinářské spekulace byly pravdivé.

Redaktorům polského deníku se podařilo získat neúplnou dokumentaci letů letadel CIA a také například některé faktury a především očitého svědka.

Ten viděl, jak na bývalé vojenské základně v Szymanech  vystupují z letadla vězni se svázanýma rukama a zavázanýma očima. Vězněn zde byl i strůjce útoků z 11. září, Chálid šejk Mohammed krátce po svém zadržení v roce 2003.

Vězení bylo na bývalé vojenské základně, dnes výcvikovém středisku pro polskou tajnou službu, zřízeno v roce 2002, kdy zde přistálo letadlo CIA. Později zde přistávala další letadla registrovaná různými firmami, to je ovšem obvyklá zástěrka americké tajné služby. Přilétala z Afgánistánu a z Maroka.

Letadlo bylo nad územím Polska považováno za vládní, tedy s předností a to se souhlasem tehdejšího premiéra, Leszka Millera. Ten to dnes popírá. Podle deníku také vláda různými manévry podporovala utajení nejen letů, ale i celé mise.

Barack Obama po svém zvolení splnil předvolební slib a nechal uzavřít všechny tajné věznice po celém světě, které vlastně nikdy neexistovaly, americká administrativa jejich existenci vždy popírala.

Témata: tajná věznice | CIA | Polsko
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O Babiše v EU nestojí? Nebyl pozván na neformální večeří lídrů. Neberou…

23.02.2018 22:15 Aktualizováno Brusel/Praha – Ve čtvrtek v předvečer summitu Evropské unie, se na neformální schůzce sešli…

EU žádá Rusko a Irán, aby zastavily Asada a násilí

23.02.2018 20:05 Brusel - Evropská unie dnes vyzvala k okamžitému příměří v Sýrii. Podle předsedy Evropské rady…

Země EU chtějí hlavní roli v rozhodování o předsedovi komise

23.02.2018 20:00 Brusel - Prezidenti a premiéři 27 zemí EU dnes odmítli ustoupit Evropskému parlamentu a garantovat,…

Tragická čísla: 12 procent Francouzek bylo znásilněno, skoro polovinu…

23.02.2018 19:53 Paříž - Dvanáct procent Francouzek, tedy asi čtyři miliony žen, bylo ve svém životě obětí nejméně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama