Rusko má zásadní problém? V ohrožení života je milion lidí

Moskva – Ruské sankce vůči západním výrobkům, které Moskva přijala jako protiopatření na kroky EU, se vztahují i na zdravotnický materiál. Ruští úředníci minulý týden oznámili, že se začnou nahrazovat také léky na léčbu HIV. To ale pobouřilo nejen nemocné, ale i lékaře. Zprávu přinesl deník The Moscow Times.

Přidejte svůj názor 43 komentářů

Lékaři

Zastánci práv pacientů se pozastavují nad tím, že si nemocní už dříve stěžovali na neúčinnost domácích léků a na nežádoucí vedlejší účinky. Samo pacienti ale dodávají, že největším problémem je teď samotný nedostatek jakýchkoliv léků.

Lékařští odborníci a aktivisté nevládních organizací uvádí, že náhrada zahraničních léků za ty ruské je problém, který ale bledne v porovnání se situací, kdy musí někteří pacienti na léčbu čekat až několik měsíců. „Počet pacientů s HIV roste rychleji než prostředky určené na financování léčby. Vliv má také zhoršující se ekonomická situace, která způsobuje nedostatek financí," uvedl Vadim Pokrovsky, šéf moskevského federálního centra pro boj s AIDS, který v Rusku patří k nejuznávanějším odborníkům.

„Počet registrovaných pacientů HIV v Rusku dosáhl počtu 950 tisíc. Jen v první polovině roku bylo registrováno dalších 40 tisíc nemocných. Je proto velmi pravděpodobné, že do konce roku, nebo na počátku roku 2016 budeme registrovat milion pacientů," dodal Pokrovsky. Zároveň podle něj existují lidí, kteří o tom, že mají virus HIV ani nevědí, proto by v zemi mohlo být až 1,3 milionu nakažených.

Schodek mezi financováním a počtem pacientů je jeden z důvodů, proč tisíce pacientů v Rusku, kteří spoléhají na příspěvkové léčby, často trpí nedostatkem léků, řekl Andrei Skvortsov, koordinátor iniciativy Control, který monitoruje situaci spojenou s léky a pomáhá je distribuovat tam, kde nejsou.

Problém spočívá v tom, že zatímco počet nakažených výrazně roste, rozpočet na jejich léčbu, který byl ustanoven v rámci tříletého plánu ministerstva zdravotnictví, je stále stejný. Lékaři už poslali dopis ministerstvu zdravotnictví, ve kterém ho o navýšení financí na léčbu požádali. Dostalo se jim ale odpovědi, že to není třeba.

Aktuálně si na nedostatek léků stěžují nakažení virem HIV ve 30 ruských městech, obzvlášť špatná je situace na Krymu a kolem Sevastopolu, kde úředníci bojují s přechodem z ukrajinských léčebných standardů na ty ruské. Pacienti tam dříve brali jiné léky, pro lékaře je teď prý velmi těžké stanovit jim novou medikaci.

Západní drahé léky už dostupné nejsou, situaci by tak mohlo alespoň částečně vyřešit to, kdyby Rusové začali vyrábět svou verzi léků. „Výroba generik je jedním z nejlevnějších způsobů léčby pacientů," uvedl Pokrovsky z federálního centra pro boj s AIDS. Na ceně by se promítlo také to, že pacienti neplatí za „značku" výrobku.

Ne všichni nemocní s tím ale souhlasí. Lékaři i vědci dostávají hory stížností na to, že léky jsou neúčinné a že pacienti mají stejné příznaky s léky i bez nich. Některé léky jsou prý lepší, jiné horší, těm západním se prý ale ani v nejmenším nevyrovnají. Jedna z pacientek údajně po požití ruských léků málem zemřela.

Podle lékařů také ruské léky neobsahují všechny nutné látky, proto místo dvou pilulek musí pacienti brát třeba pilulek 12. Pak je třeba pečlivě látky hlídat, aby nedošlo k předávkování určitými látkami, Celé je to prý velmi obtížné. Cenu ruských léků se i navzdory proklamacím od těch západních až tak moc neliší, mluví se v průměru jen o rozdílu 15 procent.

Rusko by tak podle Pokrovskyho mělo vsadit i na kampaň zabývající se preventivními opatřeními, aby počet nakažených tak rychle nerostl. Aktuálně v zemi něco takového vůbec nefunguje, nebo funguje jen ve velmi malém měřítku.

„Místo ověřených metod, jako je zavedení substituční léčby pro drogově závislé nebo sexuální výchova ve školách, se úředníci zaměřují na tmářské praktiky. Mluví o loajalitě a věrnosti k partnerovi, o pravoslaví a spiritualitě," varují lékaři. Úředníci nesouhlasí. „Sexuální výchova na školách zvýší zájem dětí o sex a HIV propukne ještě silněji, stejně jako jiné pohlavně přenosné choroby," uvedla Ludmila Stebenkova, představitelka komise zdravotní péče Dumy.

Témata: Rusko | hiv | lékaři
Vstupte do diskuze (43)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O Babiše v EU nestojí? Nebyl pozván na neformální večeří lídrů. Neberou…

23.02.2018 22:15 Aktualizováno Brusel/Praha – Ve čtvrtek v předvečer summitu Evropské unie, se na neformální schůzce sešli…

EU žádá Rusko a Irán, aby zastavily Asada a násilí

23.02.2018 20:05 Brusel - Evropská unie dnes vyzvala k okamžitému příměří v Sýrii. Podle předsedy Evropské rady…

Země EU chtějí hlavní roli v rozhodování o předsedovi komise

23.02.2018 20:00 Brusel - Prezidenti a premiéři 27 zemí EU dnes odmítli ustoupit Evropskému parlamentu a garantovat,…

Tragická čísla: 12 procent Francouzek bylo znásilněno, skoro polovinu…

23.02.2018 19:53 Paříž - Dvanáct procent Francouzek, tedy asi čtyři miliony žen, bylo ve svém životě obětí nejméně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama