Babičky se bojí znásilnění běženci, ztratili jsme své křesťanské hodnoty. Vašáryová opět promluvila o Češích a Slovácích

Praha/Bratislava – Herečka, bývalá diplomatka a politička Magda Vašáryová dlouhodobě vystupuje na podporu uprchlíků a ostře kritizuje odpůrce migrace především z Česka a Slovenska. Nedávno vystoupila také v České televizi a její slova o kolaboraci a opomíjení křesťanských zásad vyvolala velký ohlas. V rozhovoru pro magazín Lidových novin teď některé věci ještě rozvedla.

Přidejte svůj názor 33 komentářů

371

Nejvíce se podle ní ztráta našich hodnot projevila právě s příchodem uprchlické krize. „Protože jsme si vědomi toho, že za vidinu kariéry, nějakého postu či zkonfiskovaného majetku měníme víry lehce. My o sobě víme, že jsme jednou hajlovali a za pár let jsme křičeli 'Pověste Horákovou!'. Střední Evropa je nebezpečné území. Prožili jsme dva totalitní režimy, které absolutně znegovaly hodnotový systém našich předků," domnívá se politička.

Morální křesťanské hodnoty, na které odpůrci migrace odvolávají, ztratily v době éry nacismu a komunismu. „Moje obava jde ale dál. Až lidé, kteří teď podléhají davové hysterii okolo uprchlíků – a slovo hysterie je tady na místě, když se babičky ze vsi zcela vážně bojí, že je běženci znásilní, zjistí, že jenom podlehli manipulaci a že se báli zbytečně, neřeknou si přece: 'Ach jo, tak příště to nemůžu vidět takhle.' Ne, oni tu nenávist a ten strach, které v sobě mají, nasměrují někam jinam," říká Vašáryová.

Ve chvíli, kdy se tak stane, obrátí podle ní svou pozornost vůči jiné skupině. „Až se ukáže, že běženci nejsou zdaleka takový problém, jak se obávali, otočí se jejich nenávist vůči některé skupině obyvatel uvnitř našich států. Davové šílenství nikdy netrvá dlouho. A ti lidé budou muset pro svou nenávist najít nějaké jiné kanály," varuje před dalším vývojem Slovenka.

Střední Evropa se podle ní považuje za oběti, kterými sice lidé z tohoto regionu kdysi byli, dnes už tomu tak ale není. „Staletí jsme prožívali a přežívali – my Slováci doslova, vždyť jsme málem vyhynuli – proto, že jsme byli a cítili se být obětí. Být obětí a cítit se obětí jsou ale dvě věci. Skutečná oběť se obětí ani nemusí cítit, a naopak cítit obětí se můžete, i když obětí nejste. Zjistíte, že je to báječná životní strategie. Když jste oběť, nikdo po vás nic nechce. Nikdo nechce, abyste za něco převzala odpovědnost, všichni vás litují. A my jsme se v tom pocitu zabydleli," uvedla v rozhovoru.

Za morální vítěze v tomto případě považuje Němce, kteří si uvědomují svoji odpovědnost za rozpoutání obou světových válek, ale na oběti si nehrají. Jestli někdo nyní vychází z křesťanských hodnot, je to Angela Merkel, dcera pastora," dodává Vašáryová.

Vstupte do diskuze (33)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie nevrátí německým aktivistům loď, používali ji k záchraně uprchlíků

24.04.2018 14:10 Řím - Italská justice dnes odmítla vydat německé neziskové organizaci Jugend Rettet (JR) loď…

S jarmulkou na hlavě jde o život? Německá židovská obec vydala varování

24.04.2018 13:36 Berlín - Židé by ve velkých německých městech raději neměli na veřejnosti nosit tradiční pokrývku…

Pellegrini navrhl do funkce ministra vnitra Sakovou, spolupracovala s…

24.04.2018 13:28 Bratislava - Slovenský premiér Peter Pellegrini navrhl do funkce ministra vnitra nynější státní…

Merkelová přiznala chybu? Německo je plné uprchlíků a lidí arabského…

24.04.2018 12:48 Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová v rozhovoru pro izraelskou televizí Israel TV…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama