Šaría soudy v Evropě? Žádná novinka, v Británii jich fungují desítky. Deník odkrývá jejich neuvěřitelné praktiky

Londýn – V celé Velké Británii funguje podle odhadů asi 85 islámských soudů, které se řídí šaríou. Bulvární deník Daily Mail zmapoval některé případy, které tyto soudy v minulosti řešily, ve snaze ukázat, „co se pravdu děje za zavřenými dveřmi“.

Diskuse: 28

Šaría soudy v Evropě? Žádná novinka, v Británii jich fungují desítky. Deník odkrývá jejich neuvěřitelné praktiky - anotační foto
reklama

První případ se týká mladé muslimky, která si stěžovala na manželství s padesátiletým mužem. Jejich vztah prý není ideální. „Maximálně mě utlačuje. Fyzicky mi ubližuje a chová se ke mně jako k psovi," cituje deník ženu, která prý vypadá sotva na dvacet let. Když je její manžel na blízku, nutí ji nosit šátek. Když není, a to se stává často, bývá většinou v Tunisku. Dívka má podezření, že si tam manžel tajně vzal několik dalších žen. Podle informací, které má k dispozici, by jich mohl mít až deset. Muž s bílým plnovousem, na jehož stole i policích leží tlusté islámské spisy, se jí nezastal, jak očekávala. Místo toho se jí jen posměšně zeptal: „A proč jste si ho brala?"

Další žena, které je asi třicet, u soudu popisuje, že ji v devetenácti rodina přinutila vzít si ilegálního přistěhovalce z Bangladéše. Mají spolu sice dvě děti, jejich vztah je ale v troskách. „Hodně jsme spolu bojovali. Házel po mě věci. Kvůli němu mám dluhy," vysvětluje. Manžel, kterému v průběhu manželství dala asi 38 tisíc liber, se vrátil do Bangladéše a znovu se oženil. Žena ho už čtyři roky neviděla, žádá proto rozvod. Ani jí však soud nevyhověl, místo toho dostala přednášku na téma „veděckých důvodů pro polygamii".

Mladý duchovní Furqan Mahmood se zabývá případem mladšího páru, který už má několik dětí. Manželé vysvětlují, že mají obavy o platnost svého manželství. Na vině je formalita islámského práva – žena se soudně rozvedla se svým prvním manželem u britských soudů, jenže nedosáhla náboženského rozvodu. Pár se proto obává, že kvůli neúmyslnému porušení muslimského zvyku, se ze ženy mohla stát cizoložnice.

Klerik se netají svým znepokojením. „To bude těžký případ. Zeptáme se našich učenců, ti vám odpoví," řekne jim. O něco později se dozví výrok starších – podle islámského práva by pár měl podstoupit rozvod. Pak bude možný také náboženský rozvod s prvním mužem. Aby si svého manžela mohla opět vzít, musí se však mezitím vdát potřetí s jinou osobou, se kterou musí podstoupit i pohlavní styk. Pak se s ním může rozvést a po „třech menstruacích" se smí vrátit k druhému manželovi. Při řešení odkazují soudci na středoveký postup a Korán, podle kterého se „není přípustné", aby rozvedená žena spala se svým ex-manželem, pokud se mezitím neprovdala za jiného muže. Pár odešel naprosto vyděšený z představy, co by měl podle prýva podstoupit.

Právě tyto případy ve své knize zachytila holandská akademička Machteld Zeeová, které bylo v roce 2013 umožněno na tři dny pozorovat dění u dvou nejrušnějších britských šaria soudů. Podle výzkumu think tanku Civitas jich v celé Británii funguje asi 85. Zabývají se nejen rodinným právem, ale třeba i finančními spory. Nejčastěji však řeší žádosti žen o rozvody.

Podle některých tyto soudy poskytují jedinečnou a cennou službu muslimské komunitě tím, že pomáhají svým členům žít podle práva šaría. Kritici takových soudů jsou pak podle deníku Daily Mail nařknuti z porušováíní multikulturalismu a islamofobie.

„Jeden ze starších duchovních prohlásil, že by bylo špatné stíhat muže, kteří znásilňují své ženy. V posledních letech rostou obavy, že britské šaria soudy podporují extremismus, porušují lidská práva a vytváří paralelní justiční systém, jehož základy jsou v rozporu s právními předepisy země. Kvůli tomu už ministryně vnitra Theresa Mayová přislíbila přezkum šaría soudů, aby se zjistilo, jestli podporují 'britské hodnoty'." píše deník.

Minulý týden dostala vláda na stůl petici, kterou představilo asi 150 aktivistů za lidská práva. V ní žádají, aby byla zakázána slyšení o rozvodech a jiných rodinných otázkách, protože při nich dochází k tomu, že jsou zranitelnám ženám a dětem „odepírán přístup k rovnosti a lidským právům". Sněmovna lordů se také bude zabývat návrhem zákona, který by donutil šaria soudy vydávat rozsudky kompatibilní se zákonem o rovnosti.

Zeeová k tomu dodává, že „šaría soudy existují proto, aby islámští fundamentalisté mohli podporovat jejich ideologii, zatímco vydělávají na tom, že nutí ženy koupit si svobodu". Připomíná, že muž se může se ženou rozvést jen tím, že ji třikrát zapudí, zatímco žena musí o rozvod žádat duchovní a soud. Nevýhodou také je, že v drtivé většině případů o všem rozhodují soudci-muži, takže je pro ženu těžké se domoci svých práv.

Autorka studie přesto přiznává, že ne všichni soudci jsou zlí misogynové. „Problém není v tom, že by byli zlí, ale v tom, že základy svých výroků opírají o systém islámského práva šaría, který ženy považuje za závislé na svých manželích a klericích," říká Zeeová.

reklama
Klíčová slova: Velká Británie islám Muslimové

Diskuse

Šaría soudy v Evropě? Žádná novinka, v Británii jich fungují desítky. Deník odkrývá jejich neuvěřitelné praktiky

Počet příspěvků: , poslední 14.12.2015 21:14
(Zobrazeno posledních 10 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Uprchlíci už nebudou moci podvádět? Soud vydal přelomové rozhodnutí

30.05.2016 00:01 Londýn – Dva iráčtí teenageři musí podle britského soudu projít testem DNA, aby se mohli přidat ke své matce,...

Šíří se závažná choroba, nakažení uprchlíci mohou být v Evropě

29.05.2016 22:00 Aktualizováno Damašek – Velkou část Sýrie i celého Blízkého východu ohrožuje kožní leishmanióza, nemoc, kterou přenáší...

Když mi seberete statisícové dávky, porušíte má práva, zlobí se uprchlík. Do...

29.05.2016 22:00 Aktualizováno Kodaň – Už v pátek jsme psali o syrském migrantovi, který chce v Dánsku žít se svými třemi manželkami a 20...

Z Idomeni se ztratila polovina uprchlíků. Někteří mohou být nebezpeční, varuje...

29.05.2016 21:59 Aktualizováno Idomeni – Řecká policie úspěšně vyklidila provizorní uprchlický tábor v Idomeni. Autobusy odvezly uprchlíky...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Hlasovali byste pro vystoupení České republiky z Evropské unie?

Hlasovalo 22594 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama