Panika v Evropě: Tvrdá rána pro humanitu? Historik se pustil do politiků

V pondělí vstoupil v platnost nový švédský zákon, který poprvé po padesáti letech vyžaduje, aby osoby cestující přes dánsko-švédskou hranici předložily průkaz totožnosti s fotografií, konstatuje Andreas Önnerfors. Historik, který přednáší na univerzitě v Gothenburgu, v komentáři pro server The Guardian tvrdě zkritizoval omezování volného pohybu osob v Evropské unii pod záminkou posilování bezpečnosti.

Přidejte svůj názor 30 komentářů

Plot proti uprchlíkům na srbsko-maďarské hranici

Integrace je řešení, nikoliv problém

Centrum kontrol bude ležet v Kanstrupu, na dánském mezinárodním letišti, kde staví rovněž vlak spojující obě zmíněné země, připomíná historik. Dodává, že i most přes Öresund, který v posledních patnácti letech představoval hrdý monument integrace napříč státními hranicemi, nyní ztratí svou symboliku.     

"Region Öresund, který dělí Švédsko a Dánsko, byl ukazován světu jako úspěšný příklad toho, jak se obchod, občanská společnost a lidé mohou integrovat napříč národními a kulturními odlišnostmi," píše Önnerfors. Deklaruje, že vzdělanost, obchod, práce a láska učinily region smíšeným. Obává se, že kontrola průkazů totožnosti tuto vizi a realitu velmi poškodí.     

Lidé, kteří žijí v oblasti, nechápou, proč by se jejich životy měly náhle změnit, aby bylo dosaženo krátkodobých národních cílů v reakci na politickou krizi na evropské i světové úrovni, míní historik. Situace panující v regionu by dle jeho názoru měla posloužit jako inspirace pro řešení namísto toho, aby se podvazovaly žíly spojující dvě země a kultury, které si jsou mimořádně blízké. 

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Önnerfors poukazuje, že oficiálním důvodem pro opatření je zvyšující se příliv běženců vyvolaný mnoha konflikty a nestabilními vládami v různých částech světa. "Ale toto předstírání, že se jedná pro bezpečnost národa, stojí v ostrém kontrastu k základním hodnotám, na nichž je postavena naše politická komunita," kritizuje akademik. Varuje, že nejde o první případ, kdy jsou omezovány svobody občanů, aniž by státní moc měla jejich souhlas.

Správná je Evropa bez hranic

Integrace Švédska do Evropy a jeho mezinárodní pozice humanitárního útočiště je ničena panikou zasaženými politiky, myslí si historik. "Za podpory švédské krajní pravice, nedostatečné právní přípravy a chybějících analýz regionálních dopadů si švédský Riksdag (parlament, pozn. redaktora) podkopal vlastní kompetenční reputaci," píše expert.        

Za první krok směrem k znovuzískání politické autority Riksdagu označuje Önnerfors roztrhání uvedené legislativy a řešení problému, pravděpodobně na vyšší úrovni. Soudí však, že bude obtížné obnovit víru lidí v jejich vládu. Poukazuje, že normálně každodenní život stovek tisíc lidí v öresundském regionu závisí na svobodě, kterou před dvaceti lety přislíbila Evropská unie. Historik tvrdí, že je absurdní předpokládat, že lze nenadále posunou hodiny zpět do doby, kdy sjednocená Evropa neexistovala a izolace států se zdála logickou a pragmatickou alternativou. "Evropa bez hranic nemůže být snem omezeným jen na období úplného míru," dodává.     

Historik proto nepovažuje za překvapivé, že lidé v öresundském regionu protestují proti tomu, co je široce považováno za rozhodnutí učiněné z pohledu švédské metropole. Připomíná, že jen od 23. prosince uplynulého roku více než 22 tisíc lidí podpořilo facebookovou stránku nazvanou Öresundská revoluce.  

Švédská vláda podle Önnerforse navíc učinila krok směrem k politickému srázu, když uvedený zákon protlačila za podpory krajně pravicové populistické strany Švédští demokraté. "Ba co hůř, vláda se nikdy nesnažila o dialog s regionem. Nikdo nepřijel na jih Švédska a nepromluvil s námi, ani nám nevysvětlil, proč je údajná bezpečnost národa cennější než naše svobody," zuří historik.   

Önnerfors je spolu s dalšími lidmi pobouřen především tím, jak snadno je možné omezit svobodu pohybu a jak byla zpochybněna kosmopolitní humanita, která Švédsko na mezinárodní scéně reprezentovala. Jedinou možností je tak podle historika zastavení kontrol průkazů a naslouchání lidem, pro které hranice mezi dvěma zeměmi již dávno neexistuje. A takový stav označuje akademik závěrem za správný.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.  

Vstupte do diskuze (30)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Instagram nás velmi detailně sleduje. Tohle už je za hranou, stěžují si…

27.05.2018 09:21 Londýn - Instagram patří mezi nejpopulárnější sociální sítě dnešní doby. Účet na něm mají milióny…

Brexit zasahuje až do vesmíru. Co bude s navigačním systémem Galileo?

27.05.2018 08:39 Londýn/Brusel - Až na oběžnou dráhu zasahují spory mezi Londýnem a Bruselem při nynějším…

Mnichov děsil rozzuřený rotvajler. Pokousal pět lidí, policie ho zastřelila

27.05.2018 08:08 Mnichov - Policie v německém Mnichově zastřelila psa, který pokousal pět lidí.

Destruktivní krize? V Bruselu musí zaznít nepříjemné pravdy, nabádá vlivný…

27.05.2018 00:01 NÁZOR - Brexit není jen o vyjednávání mezi dvěma stranami, zdůrazňuje editorial serveru The…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama