Arogance Bruselu nám leze na nervy. Merkelová dostala ostrý dopis ze Slovenska

Bratislava - Slovenský spisovatel Jozef Banáš napsal německé kancléřce Angele Merkelové ostrý dopis. Uvádí v něm, že její politika je za hranicí únosnosti a podotýká, že arogance Bruselu začíná lidem lézt na nervy podobně, jako arogance Moskvy.

Přidejte svůj názor 28 komentářů

Arogance Bruselu nám leze na nervy. Merkelová dostala ostrý dopis ze Slovenska - anotační foto

"Milá paní spolková kancléřko Angelo Merkelová, čas vánoční je časem utišení duší a přemýšlení. Hraju si v tomto čase s mou vnučkou a přemýšlím, kde bude za pět, deset let. V jaké Evropě bude žít? Při přemýšlení nad budoucností Evropy nelze nemyslet i na Vás. Jste nejsilnější evropská osobnost, ve které rukou je do velké míry i budoucnost mé vnučky," píše úvodem dopisu, který zveřejnil server aktualne.sk, spisovatel.

"K oslovení Vás mě inspirovalo Vaše vystoupení na nedávném sjezdu CDU. Osobně se neznáme, ale jsem Jozef Banáš, ten slovenský spisovatel, kterému jste v květnu 2011 poslala dopis, ve kterém mi poděkujete za román Zóna nadšení (Jubelzone). Váš dopis mě upřímně potěšil a mám ho odložen jako vzácný artefakt. Zóna nadšení je příběh německého mladíka Thomase a jeho slovenského přítele Josefa. Thomas a já jsme přáteli dodnes, přestože naše přátelství bylo na třicet sedm let přerušeno. Přerušilo ho opětovné stažení železné opony, které následovalo po sovětské invazi do tehdejšího Československa. Obsadila nás nevítaná vojska, která byla v mé i ve Vaší zemi proti vůli jejich občanů," vysvětluje autor dopisu.

Banáš na dalších řádcích přiznává, že se obává nové železné opony, ke které svou politikou míří. "Po pádu komunismu jsem měl já, stejně jako Vy pocit, že začínáme budovat novou Evropu bez plotů. Vy nás však nutíte ploty stavět, neboť nám chcete vnutit nešťastníky, kteří opouštějí své domovy. Chcete nám vnutit migranty kvótami. Můžete nám říct, jak to chcete udělat? Máme snad postavit koncentrační tábory, v nichž budeme tyto lidí proti jejich vůli zadržovat? Vy byste zůstala dobrovolně v zemi, v níž dostanete podstatně nižší sociální podporu než v Německu? Chtít od slovenského důchodce, který se v zimě rozhoduje, zda si za tři sta eur koupí dřevo, nebo půjde s bolavými zuby k lékaři, aby se staral o "uprchlíky", kteří k nám přicházejí ve značkových oděvech s kreditními kartami, považuji za nehoráznost. Vy nám chcete takovou nehoráznost vnucovat!" píše spisovatel.

"Arogance Bruselu nám začíná lézt na nervy podobně jako kdysi arogance Moskvy. Vy - jako dítě socialismu dobře víte, jak se přitom cítíme. A tento nedobrý pocit mám navzdory "vroucímu" objetí a polibku, kterými spolu s Hollandem, Tuskem a Junckerem demonstrujete evropskou jednotu. Nevím, proč mi tyto objetí připomínají upřímnost známého polibku Honeckera s Brežněvem," pokračuje autor.

Podotkl, že Merkelová na sjezdu své strany sice sklidila potlesk, mimo sály ale už potlesk nezněl. Následně kancléřce vytkl některé body z jejího projevu a podotkl, že pokud najde odvahu, Evropané začnou z duše tleskat. "Zatím však k potlesku důvod nemám, ačkoli se snažíte vytvořit dojem, že Němci mají dobré srdce. Mě o laskavosti německých srdcí přesvědčovat nemusíte. Žil jsem a pracoval s Němci třináct let a mám Němce rád," svěřil se autor dopisu.  Merkelovou navíc považuje za mimořádně inteligentní dámu, která pro své postoje musí mít důvody. Ty se ale od ní nedozvídá. 

"Jste političkou, která má šanci stát se státnicí, jakou byli Charles de Gaulle či Konrád Adenauer. Byli to odvážní a velcí politici. Velikost politika se měří mimo jiné podle toho, že se vzepře násilí dříve, než ho povedou na popraviště. S Vaší zemí padá nebo září Evropa. Když jsem v roce 1990 debatoval ve Vídni s Vaším velkým předchůdcem Willy Brandtem na téma vyrovnávání se s minulostí, řekl mi: "Minulost každého poznáte podle toho, jak se chová dnes." Měl velkou pravdu. Nevím, jakou máte minulost, ale umím si představit, jakou skvělou můžete mít budoucnost, pokud se Vy a Němci zbavíte pocitu viny. Když jsem žil ve Vaší bývalé Německé demokratické republice, zašel jsem si občas do lesů pod Berlínem nedaleko Halbe Teupitz. Jsou od Vašeho úřadu vzdálené nějakých třicet kilometrů. Leží v nich pohřbených více než padesát tisíc mladých Němců a Rusů, kteří padli v bitvě o Berlín v dubnu 1945. K nenávisti je vyprovokovali politici. Vždycky, když jsem tam byl - plakal jsem. Nad mladými Němci a Rusy, kteří leží vedle sebe v pěkně vyrovnaných řadách. Jedna řadu ruská, jedna německá. Zajděte prosím do Halbe Teupitz is Obamou a Putinem, sedněte si na kameny mrtvých a vůbec spolu nemluvte. Jen mlčte," uvedl závěrem dopisu Banáš s tím, že v novém roce kancléřce přeje zdraví, štěstí, lásku, a především odvahu. "Ruce na potlesk máme s vnučkou připraveny," uzavřel.

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Arogance Bruselu nám leze na nervy. Merkelová dostala ostrý dopis ze Slovenska

Vstupte do diskuze (28)

Doporučujeme

V Melbourne vjelo auto do chodců, tři mrtví včetně malého dítěte. Těla létala vzduchem, popsal svědek - anotační foto

V Melbourne vjelo auto do chodců, tři mrtví včetně malého dítěte. Těla…

20.01.2017 08:25 Aktualizováno Melbourne - Řidič úmyslně vjel v centru australského Melbourne do davu lidí. Zemřely nejméně tři…

Thajsko vydá Pfeifera do Česka. Vědomě šířil HIV, hrozí mu vysoký trest - anotační foto

Thajsko vydá Pfeifera do Česka. Vědomě šířil HIV, hrozí mu vysoký trest

20.01.2017 08:03 Bangkok - Podle listu Bangkok Post bude zadržený Čech Zdeněk Pfeifer (49) dnes předán thajskému…

Rozděl a panuj? Jsme v tom společně, proti Trumpovi se musíme sjednotit, burcuje profesorka - anotační foto

Rozděl a panuj? Jsme v tom společně, proti Trumpovi se musíme sjednotit,…

20.01.2017 07:55 Aktualizováno Během pomoci zahraničním novinářům čelícím represi jsem se naučila, že nemilosrdní vůdci dokážou…

Ruský patriarcha má dostat "pravoslavný" mobil, jeho cena je závratná - anotační foto

Ruský patriarcha má dostat "pravoslavný" mobil, jeho cena je závratná

20.01.2017 07:47 Moskva - Ruská firma se sídlem ve Švýcarsku vyrábí luxusní mobily. Jeden z nich dostane také…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama