Nesmí do barů a nutí jim sexuální výchovu. Co ještě běženci nesmí?

Berlín - Zpočátku velmi tolerantní přístup k uprchlíkům se v poslední době pořádně vyostřuje. Více než milion běženců, kteří se do Evropy valí ze zemí severní Afriky, Sýrie, Afghánistánu a dalších, začínají evropským státům přerůstat přes hlavu a ty proto zavádějí přísná opatření.

Diskuse: 12

Nesmí do barů a nutí jim sexuální výchovu. Co ještě běženci nesmí? - anotační foto

Nejprve Evropané vítali uprchlíky takřka s otevřenou náručí, dnes se naplno ukazuje, že střet různých kulturu není procházka růžovým sadem. Nejenže se lidé bojí o vlastní bezpečí, ale množí se také otázky, jak uprchlickou krizi zvládnout finančně - uprchlíci totiž vyžadují ubytování, stravu a státy jim často poskytují kapesné.

Situace eskalovala během silvestrovských oslav v Kolíně nad Rýnem, kde několikasetčlenná skupina přistěhovalců sexuálně obtěžovala desítky žen a dopustila se mnoha krádeží. Některé státy potom z důvodu vlastní bezpečnosti přistoupily k přísným bezpečnostním opatřením.

Co všechno uprchlíci nesmí?

Dánsko

Jsou to zvláště skandinávské země, které jsou v poslední době na uprchlíky doslova alergické a dánská vláda proti běžencům hodlá vystupovat hodně ostře. V současnosti jedná o návrhu zákona, který by umožnil konfiskaci majetku migrantů.

Podle tohoto zákona by měli mít policisté možnost zabavit žadatelům o azyl majetek, aby jím pokryli náklady na stravu a ubytování. Výjimku mají tvořit šperky a věci, ke kterým mají lidé zvláštní citový vztah. Zabavený majetek ale nejspíš stejně náklady na pobyt zcela nepokryje. Někteří odpůrci zákon přirovnávají ke konfiskaci majetku Židů nacisty.

V Dánsku také uvažují o tom, že nově příchozí migranti budou muset povinně projít kurzem sexuální výchovy. Podle statistik mají totiž každé třetí znásilnění v zemi na svědomí přistěhovalci. Půjde především o to vysvětlit, že v Evropě neplatí stejná pravidla, jako v muslimských zemích a že sex je tady možný jen se ženami, které s ním dobrovolně souhlasí.

Dánové ale zašli ještě dál, kvůli přibývajícím sexuálním útokům zakázali někteří majitelé nočních podniků uprchlíkům vstup do barů. Pravidlo zní jasně, dovnitř mohou jen ti, kteří mluví dánsky, německy nebo anglicky a je tedy namířené právě proti příchozím migrantům.

Finsko

Ačkoli si uprchlíci stěžují, že je ve Finsku nuda a zima, už více než 30 tisíc jich tady požádalo o azyl. Jenže Finsko nehodlá poskytnout azyl jen tak někomu a dvě třetiny běženců hromadně deportuje do jiných zemí EU.

Kromě toho zakázalo uprchlíkům vstup do bazénu, a to konkrétně v městě Haukipudas na severu země. Mladíci z nedaleké ubytovny pro žadatele o azyl ve velkých skupinách chodili na plavecký stadion a okukovali plavkyně, jeden z nich dokonce vniknul do dámských sprch.

Psali jsme:  

Německo

Německo je po silvestrovských útocích v Kolíně nad Rýnem před přistěhovalci obzvláště obezřetné. Radnice města Bornheim nedaleko Kolína nad Rýnem zakázala vstup do bazénu všem mužům z nedaleké ubytovny pro uprchlíky. Osmnáctiletý syrský mladík tady začal ženu osahávat na intimních místech a snažil se ji líbat. Ženě naštěstí přiběhl na pomoc pár, který zaslechl její křik.

Problémy ale hlásí i z Mnichova. Dva Afghánci a Syřan mladší patnácti let obklíčili v bazénu sedmnáctiletou dívku, kterou začali osahávat. Jeden z nich jí dokonce strčil ruku do plavek, čímž se podle německých zákonů dopustil znásilnění.

Švýcarsko

Švýcaři se po vzoru Dánska také rozhodli zabavovat uprchlíkům majetek. Při příchodu do země musí odevzdat veškeré jmění, které přesahuje výši 1000 švýcarských franků (asi 25 tisíc korun). Po odevzdání majetku dostane potvrzení o přijetí platby, pokud ale do sedmi měsíců dobrovolně odejde, peníze mu vrátí. V případě, že ve Švýcarsku dostane azyl, bude muset odevzdávat 10 % svého platu, dokud nesplatí náklady ve výše 15 tisíc franků (asi 370 tisíc korun).

Švédsko

Také ve Švédsku laškují s myšlenkou zabavovat migrantům majetek, který by pokryl náklady spojené s jejich pobytem na území státu. Především se ale soustředí na bezpečí svých obyvatel a hodlá zavést povinnou sexuální výchovu pro dětské migranty. Švédsko se totiž nachází na předních příčkách žebříčku v počtu sexuálních útoků přepočtených na osobu.

Jde především o to vysvětlit mladým uprchlíkům, že muži a ženy jsou si rovni, poučit je o pohlavních chorobách či právu žen na potrat.

Norsko

Norové hodlají uprchlíky ve velkém vracet do členských států EU. Podle nich totiž není možné, aby si žadatel o azyl vybíral zemi, která bude jeho případ řešit. To by měla dělat první země, ve které byl zaregistrován. Ostře vystupuje také proti tisícům migrantů, kteří do Norska přijeli na kole z Ruska. Těm nakázalo, aby se stejným způsobem vrátili zpátky.

Ještě loni v prosinci se snažilo dostat uprchlíky ze země tím, že jim za odchod platilo. Nejenže jim zaplatilo letenku domů, ale přidalo v přepočtu až 230 tisíc korun.

Klíčová slova: uprchlíci EU

Diskuse

Nesmí do barů a nutí jim sexuální výchovu. Co ještě běženci nesmí?

Počet příspěvků: , poslední 21.01.2016 09:03
(Zobrazeno posledních 10 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Doporučujeme

Tchaj-wan bude potrestán kvůli Trumpovi. A ani USA nejsou v bezpečí před...

05.12.2016 13:19 Peking - Neočekávaný hovor Donalda Trumpa s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen může mít pro obě země...

Dopady italského referenda? Rusko doufá ve zrušení sankcí. Podle Bruselu a NATO...

05.12.2016 13:08 Aktualizováno Moskva/Řím/Brusel - Šéf zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu Leonid Sluckij dnes uvedl, že by...

Šinzó Abe navštíví Pearl Harbor, jako vůbec první premiér Japonska - anotační foto

Šinzó Abe navštíví Pearl Harbor, jako vůbec první premiér Japonska

05.12.2016 12:46 Tokio - Japonský premiér Šinzó Abe koncem měsíce navštíví přístav Pearl Harbor na Havaji, aby uctil památku...

Další ruská stíhačka havarovala na letadlové lodi, při přistání se přetrhlo...

05.12.2016 12:39 Moskva - Při pokusu o přistání na ruské letadlové lodi Admirál Kuzněcov ve Středozemním moři havarovala...

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte se zavedením elektronické evidence tržeb (EET)?

Hlasovalo 6872 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama