Nesmí do barů a nutí jim sexuální výchovu. Co ještě běženci nesmí?

Berlín - Zpočátku velmi tolerantní přístup k uprchlíkům se v poslední době pořádně vyostřuje. Více než milion běženců, kteří se do Evropy valí ze zemí severní Afriky, Sýrie, Afghánistánu a dalších, začínají evropským státům přerůstat přes hlavu a ty proto zavádějí přísná opatření.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Ilustrační foto

Nejprve Evropané vítali uprchlíky takřka s otevřenou náručí, dnes se naplno ukazuje, že střet různých kulturu není procházka růžovým sadem. Nejenže se lidé bojí o vlastní bezpečí, ale množí se také otázky, jak uprchlickou krizi zvládnout finančně - uprchlíci totiž vyžadují ubytování, stravu a státy jim často poskytují kapesné.

Situace eskalovala během silvestrovských oslav v Kolíně nad Rýnem, kde několikasetčlenná skupina přistěhovalců sexuálně obtěžovala desítky žen a dopustila se mnoha krádeží. Některé státy potom z důvodu vlastní bezpečnosti přistoupily k přísným bezpečnostním opatřením.

Co všechno uprchlíci nesmí?

Dánsko

Jsou to zvláště skandinávské země, které jsou v poslední době na uprchlíky doslova alergické a dánská vláda proti běžencům hodlá vystupovat hodně ostře. V současnosti jedná o návrhu zákona, který by umožnil konfiskaci majetku migrantů.

Podle tohoto zákona by měli mít policisté možnost zabavit žadatelům o azyl majetek, aby jím pokryli náklady na stravu a ubytování. Výjimku mají tvořit šperky a věci, ke kterým mají lidé zvláštní citový vztah. Zabavený majetek ale nejspíš stejně náklady na pobyt zcela nepokryje. Někteří odpůrci zákon přirovnávají ke konfiskaci majetku Židů nacisty.

V Dánsku také uvažují o tom, že nově příchozí migranti budou muset povinně projít kurzem sexuální výchovy. Podle statistik mají totiž každé třetí znásilnění v zemi na svědomí přistěhovalci. Půjde především o to vysvětlit, že v Evropě neplatí stejná pravidla, jako v muslimských zemích a že sex je tady možný jen se ženami, které s ním dobrovolně souhlasí.

Dánové ale zašli ještě dál, kvůli přibývajícím sexuálním útokům zakázali někteří majitelé nočních podniků uprchlíkům vstup do barů. Pravidlo zní jasně, dovnitř mohou jen ti, kteří mluví dánsky, německy nebo anglicky a je tedy namířené právě proti příchozím migrantům.

Finsko

Ačkoli si uprchlíci stěžují, že je ve Finsku nuda a zima, už více než 30 tisíc jich tady požádalo o azyl. Jenže Finsko nehodlá poskytnout azyl jen tak někomu a dvě třetiny běženců hromadně deportuje do jiných zemí EU.

Kromě toho zakázalo uprchlíkům vstup do bazénu, a to konkrétně v městě Haukipudas na severu země. Mladíci z nedaleké ubytovny pro žadatele o azyl ve velkých skupinách chodili na plavecký stadion a okukovali plavkyně, jeden z nich dokonce vniknul do dámských sprch.

Psali jsme:  

Německo

Německo je po silvestrovských útocích v Kolíně nad Rýnem před přistěhovalci obzvláště obezřetné. Radnice města Bornheim nedaleko Kolína nad Rýnem zakázala vstup do bazénu všem mužům z nedaleké ubytovny pro uprchlíky. Osmnáctiletý syrský mladík tady začal ženu osahávat na intimních místech a snažil se ji líbat. Ženě naštěstí přiběhl na pomoc pár, který zaslechl její křik.

Problémy ale hlásí i z Mnichova. Dva Afghánci a Syřan mladší patnácti let obklíčili v bazénu sedmnáctiletou dívku, kterou začali osahávat. Jeden z nich jí dokonce strčil ruku do plavek, čímž se podle německých zákonů dopustil znásilnění.

Švýcarsko

Švýcaři se po vzoru Dánska také rozhodli zabavovat uprchlíkům majetek. Při příchodu do země musí odevzdat veškeré jmění, které přesahuje výši 1000 švýcarských franků (asi 25 tisíc korun). Po odevzdání majetku dostane potvrzení o přijetí platby, pokud ale do sedmi měsíců dobrovolně odejde, peníze mu vrátí. V případě, že ve Švýcarsku dostane azyl, bude muset odevzdávat 10 % svého platu, dokud nesplatí náklady ve výše 15 tisíc franků (asi 370 tisíc korun).

Švédsko

Také ve Švédsku laškují s myšlenkou zabavovat migrantům majetek, který by pokryl náklady spojené s jejich pobytem na území státu. Především se ale soustředí na bezpečí svých obyvatel a hodlá zavést povinnou sexuální výchovu pro dětské migranty. Švédsko se totiž nachází na předních příčkách žebříčku v počtu sexuálních útoků přepočtených na osobu.

Jde především o to vysvětlit mladým uprchlíkům, že muži a ženy jsou si rovni, poučit je o pohlavních chorobách či právu žen na potrat.

Norsko

Norové hodlají uprchlíky ve velkém vracet do členských států EU. Podle nich totiž není možné, aby si žadatel o azyl vybíral zemi, která bude jeho případ řešit. To by měla dělat první země, ve které byl zaregistrován. Ostře vystupuje také proti tisícům migrantů, kteří do Norska přijeli na kole z Ruska. Těm nakázalo, aby se stejným způsobem vrátili zpátky.

Ještě loni v prosinci se snažilo dostat uprchlíky ze země tím, že jim za odchod platilo. Nejenže jim zaplatilo letenku domů, ale přidalo v přepočtu až 230 tisíc korun.

Témata: uprchlíci | EU
Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Merkelová míří do Bílého domu jen na skok, vztahy s USA dostávají trhliny

26.04.2018 14:36 Berlín - Přiblížit americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi evropský pohled na obchodní politiku,…

Kriminalita migrantů ? Problémy jsou především s mladými Afričany. Nemají…

26.04.2018 14:24 Berlín - Studie provedená německou federální policií (BKA) o kriminalitě migrantů zjistila, že…

NATO a Moskva na ostří nože. Je třeba posílit deštník vůči ruské agresi,…

26.04.2018 14:01 Aktualizováno Brusel/Washington - Vztahy Severoatlantické aliance a Ruska jsou nyní nejsložitější a nejnapjatější…

Rumunsko zachvátily protesty zdravotníků, do ulic jich vyšly tisíce

26.04.2018 13:56 Bukurešť - Tisíce rumunských zdravotníků protestovaly dnes před vládními budovami v Bukurešti kvůli…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama