Vraždu Litviněnka patrně schválil Putin. Je to otřesné, uvedl Cameron. Reakce Moskvy je ostrá

Londýn/Moskva - Podle britského soudce ruský prezident Vladimir Putin "patrně schválil" vraždu bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka. Ten v roce 2006 zemřel na otravu poloniem. Reakce Moskvy na závěry zprávy na sebe nenechaly dlouho čekat.

Diskuse: 127

Vraždu Litviněnka patrně schválil Putin. Je to otřesné, uvedl Cameron. Reakce Moskvy je ostrá - anotační foto

Litviněnko jako agent pracoval nejdříve pro SSSR a pak pro Rusko, později ale začal kritizovat vedení své země i poměry v rozvědce. Nakonec v roce 2001 získal politický azyl v Británii, přijal britské občanství a pracoval pro tajnou službu MI6. Umírající Litviněnko obvinil Putina, že jej nechal zabít. Kreml vždy popíral, že by byl do případu zapleten.

"Operace ruské kontrarozvědky FSB byla pravděpodobně schválena Patruševem a také prezidentem Putinem," uvedl dnes vyšetřující soudce Robert Owen. Nikolaj Patrušev byl tehdejším šéfem FSB a nyní předsedá ruské Bezpečnostní radě.

Vdova po bývalém agentovi Marina Litviněnková před budovou anglického vrchního soudu v Londýně řekla, že je "velmi ráda, že slova manžela vyřčená na smrtelné posteli, kdy obvinil Putina, potvrdil anglický soud". Podle agentury AFP vyzvala k uvalení sankcí vůči Putinovi a Rusku.

Psali jsme:  

Podle závěrů soudního vyšetřování, ze kterého prosákly informace již loni v červenci, měli Putin a členové jeho administrativy k zabití Litviněnka své důvody. Soudce Owen řekl, že FSB na Litviněnka pohlížela jako na zrádce a že "organizátoři a jednotlivci v ruském státě měli silné pohnutky k provedení akce proti Litviněnkovi, včetně jeho zabití".

Owen ve své zprávě o 326 stranách rovněž připomněl, že Litviněnko "opakovaně cílil na prezidenta Putina" se svou "silně osobní" veřejnou kritikou.

Zdroj: YouTube

Podle vyšetřování existují důkazy, že bývalí ruští agenti Dmitrij Kovtun a Andrej Lugovoj otrávili kritika Kremlu Litviněnka izotopem radioaktivního polonia 210. Podle Owena je jisté, že mu látku přimíchali do čaje během schůzky, která se v listopadu 2006 konala v londýnském hotelu Millennium. Podle něj je "vysoce pravděpodobné", že vraždu řídila FSB.

"Jsem si jistý, že pan Litviněnko nepožil polonium 210 náhodou nebo aby spáchal sebevraždu. Naopak jsem si jistý, že byl úmyslně otráven jinými," uvedl dále Owen.

Podle něj se Lugovoj a Kovtun pokusili Litviněnka otrávit už 16. října 2006 menším množstvím plutonia, ale smrtelnou dávku se jim podařilo dostat do jeho těla až při osudné další příležitosti 1. listopadu. Jed podle Owena mohl pocházet z jaderného závodu Avangard poblíž Nižného Novgorodu.

Cameron: Je to naprosto otřesné

Důkazy jsou podle britského premiéra Davida Camerona "naprosto otřesné". "Tato zpráva potvrzuje to, čemu jsme vždy věřili a čemu poslední labouristická vláda v době této strašné vraždy věřila, tedy, že šlo státní objednávku," reagoval Cameron ze švýcarského Davosu na dnešní závěry britské justice.

Cameron také nevyloučil další opatření proti Rusku, s nímž má Británie napjaté vztahy prakticky od Litviněnkovy smrti.

"Musíme s nimi (s Rusy) na určité úrovni mít nějaký vztah, protože potřebujeme vyřešit syrskou krizi? Ano, musíme," dodal nicméně britský premiér s nepřímým poukazem na to, že si Londýn nemůže dovolit styky s Moskvou zcela přerušit, upozornila agentura Reuters.

Moskva obvinění odmítá, důkazy prý byly zfalšované

"Obvinění na mou adresu jsou absurdní. Jak jsme očekávali, žádná senzace se nekonala. Dnes oznámené výsledky vyšetřování znovu potvrdily protiruský postoj Londýna, omezenost a neochotu Britů zjistit skutečnou příčinu smrti Litviněnka," reagoval podle Interfaxu Lugovoj.

Kovtun navíc tvrdí, že Britové důkazy zfalšovali. "Nebylo pochyb o tom, že soudce Robert Owen dospěje k takovýmto závěrům. Spočívají na zfalšovaném důkazním základu, který byl odhalen v rámci veřejných slyšení. Tím spíše nebylo pochyb o tom, že za zavřenými dveřmi budou předloženy zfalšované důkazy," řekl podle agentury TASS.

Druhý obviněný Kovtun tvrdí, že závěry vycházejí ze zfalšovaných důkazů. "Nebylo pochyb, že soudce Robert Owen dospěje k takovýmto závěrům. Spočívají na zfalšovaném důkazním základu, který byl odhalen v rámci veřejných slyšení," citovala ho agentura TASS.

Ruská pozice k tomuto případu je podle mluvčí ministerstva zahraničí Mariji Zacharovové dobře známá a nijak se nemění. "Litujeme, že čistě trestněprávní případ byl zpolitizován a zkalil celkové ovzduší dvoustranných vztahů," řekla Zacharovová novinářům podle agentury RIA Novosti.

"Je zjevné, že rozhodnutí zastavit vyšetřování koronera a zahájit 'veřejné slyšení' mělo jasné politické pozadí. Důvod je zřejmý - proces, přestože tak byl označován, nebyl transparentní ani pro ruskou stranu ani pro veřejnost vzhledem ke specifice uzavřeného projednávání materiálů pod záminkou 'tajnosti'," uvedla dále mluvčí ruské diplomacie.

"Vzhledem k tomu nebylo důvodu očekávat, že závěrečná zpráva zpolitizovaného a krajně neprůhledného procesu, probíhajícího podle předem stanoveného 'potřebného' rozhodnutí, bude najednou objektivní a nestranná," dodala Zacharovová.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov upozornil, že dokument může rusko-britské styky "otrávit". Peskov dnes opět tvrdil, že britské straně chybí "konkrétní důkazy". "Podobá se to asi nějakému vtipu. Očividně to můžeme dát do souvislosti s elegantním britským humorem," podotkl Putinův mluvčí s poukazem na to, že britská tvrzení se zakládají na důvěrných informacích blíže neurčených činitelů britské tajné služby.

Diskuse

Vraždu Litviněnka patrně schválil Putin. Je to otřesné, uvedl Cameron. Reakce Moskvy je ostrá

Počet příspěvků: , poslední 23.01.2016 08:41
(Zobrazeno posledních 10 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Doporučujeme

Zoo vyšetřuje záhadná utonutí tučňáků - anotační foto

Zoo vyšetřuje záhadná utonutí tučňáků

09.12.2016 04:01 Montreal - Sedm tučňáků Humboldtových se utopilo v zoologické zahradě v Calgary na západě Kanady. Oznámila to...

Zemřel John Glenn, první americký astronaut - anotační foto

Zemřel John Glenn, první americký astronaut

09.12.2016 02:29 Washington - Ve věku 95 let zemřel astronaut John Glenn, který v roce 1962 jako první Američan obletěl...

Imámové v Německu hledali pro Erdogana sympatizanty pučistů

09.12.2016 02:26 Berlín/Ankara - Turečtí muslimští duchovní v Německu pomáhali vládě v Ankaře s vytvářením seznamů údajných...

Ruská justice dokáže překvapit i ruského prezidenta - anotační foto

Ruská justice dokáže překvapit i ruského prezidenta

09.12.2016 02:24 Moskva - Některá rozhodnutí ruské justice dokážou zaskočit i prezidenta Vladimira Putina, soudě přinejmenším...

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte se zavedením elektronické evidence tržeb (EET)?

Hlasovalo 8346 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama