Evropská neschopnost zvládnout příliv uprchlíků? Profesor poukázal na zarážející skutečnost

Berlín - Má-li nastat mírové soužití mezi přistěhovalci a původním obyvatelstvem, musí Evropské státy zaujmout přísnější postoj vůči zločincům, domnívá se politolog Yascha Mounk z Harvardské univerzity. V komentáři pro server Foreign Policy kritizoval nepřiměřenou německou shovívavost ke kriminálníkům a poukázal na její neblahé následky.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Evropská neschopnost zvládnout příliv uprchlíků? Profesor poukázal na zarážející skutečnost - anotační foto

V úvodu komentáře autor poukázal na několik let starý případ, kdy se trojice palestinských žadatelů o azyl pokusila v jednom malém německém městě vypálit tamní synagogu. Když se pak německé úřady ptaly na motiv, pachatelé otevřeně prohlásili, že se jednalo o protest vůči izraelské vládě. Navzdory této skutečnosti nebylo na případ pohlíženo jako na zločin z nenávisti a viníci si vysloužili pouze několikaměsíční podmínku. Ve vězení přitom nestrávili jedinou noc.

"Tento druh soudní shovívavosti je pro Německo i mnohé další evropské země typický," domnívá se Mounk a dodává, že  shovívavost je uplatňována vůči migrantům páchajícím trestné činy, tak i ke všem ostatním zločincům, včetně pravicových extremistů dopouštějících se násilných činů na uprchlících.

Daným přístupem si Evropa podkopává vyhlídky na mírové soužití migrantů a původního obyvatelstva, upozornil autor a zdůraznil, že pokud mají Němci souhlasit, aby ukáznění migranti získali v jejich zemi nový domov, musí být ujištěni, že ti, kteří jejich pravidla dodržovat nebudou, budou patřičně potrestáni. A platit by to podle Mounka mělo i naopak a přistěhovalci by měli být zase na oplátku ujištěni, že německý systém nebude tolerovat xenofobní útoky na ně.

V současné době nicméně německý justiční systém selhává při obou těchto úkolech, tvrdí autor a v té souvislosti připomíná útoky na ženy, kterých se přistěhovalci dopouštěli v německých městech během silvestrovské noci. Mounk přitom poukázal na to, že s největší pravděpodobností většina těchto pachatelů nebude řádně potrestána.

Výsledkem takového přístupu je, že německá diskuze o uprchlících nabrala nesprávný směr: "Ze strachu ze zdánlivého rasismu, se řada médií zdráhala mluvit o problémech, jež by mohl příchod statisíců svobodných mladých mužů způsobit. Nyní se nálada zcela obrátila. Dokonce i levicoví politici a vědátoři otevřeně probírají otázku, zda syrští uprchlíci mohou vůbec někdy začít respektovat západní hodnoty," uvedl Mounk a poukázal na stále častější projevy diskriminace, kdy je přistěhovalcům upírán vstup do německých klubů či bazénů.

Německo má přitom za sebou letitou historii rezervovaného postoje cizincům. Pokud má projekt integrace více než milionu uprchlíků uspět, musí Německo začít akceptovat, že i ten, kdo je blízkovýchodního vzhledu, uctívá Alláha a mluví arabsky, se - v případě, že bude dodržovat místní pravidla -  může stát "pravým" Němcem.

To se nicméně vzhledem k silvestrovskému selhání stává stále méně dosažitelné. Útoky na ženy nahrávají populistům, kteří tvrdí, že migranti budou pro německé hodnoty vždy hrozbou. Úřady přitom nečiní dost, aby uprchlíky uchránily před útoky probouzejících se pravicových extremistů.

Je až zarážející, kolik málo pachatelů stane před soudem: "Podle rozsáhlé analýzy Die Zeit, byly v prvních 11 měsících roku 2015 uprchlické domy v Německu napadeny 222 krát. Nejvíce šokující je přitom fakt, že podezřelí byli zadrženi pouze ve 41 případech. K trestnímu stíhání došlo v osmi případech. A potrestáni byli pouze čtyři."

Psali jsme:  

Německé úřady jsou podle autora vůči obětem lhostejné a boj proti pravicovým extremistům probíhá pouze naoko. „Není divu, že mnoho přistěhovalců - dokonce i ti, kteří josu v Německu dlouho, či se zde narodili - se začíná cítit jako občané druhé kategorie."

Existují také pádné důvody, proč tak Evropa jedná a odpouští tresty, připouští Mounk. Vězení mnohdy povzbuzují recidivu, nenávist vůči zemi. A dlouhé pobyty ve vězení nejenže negativně ovlivňují  samotné kriminálníky, ale také jejich rodiny. Ani opačný přístup, který je uplatňován například v USA, kde jsou často i nenásilní pachatelé zavíráni na desítky let, se neukázal být funkční.

Podle autora by Evropa Spojené státy, jejichž soudní systém pěstuje u řady trestanců pomstychtivost, napodobovat neměla. Přesto je nezbytné, aby si uvědomila, že hrozba trestu může potencionální pachatele odradit a některé zločiny jsou natolik hanebné, že řádný trest je i v liberálních zemích nevyhnutelným opatřením.

Autor se domnívá, že Německo touto svou shovívavostí ochromilo své úsilí vybudovat vskutku liberální společnost: "Na jedné straně to umožnilo pravicovým extremistům v zemi, aby se stali mnohem nebezpečnější tím, že pachatele násilných trestných činů z nenávisti po několika měsících ve vazbě propustí  či je ušetří odnětí svobody zcela. Na straně druhé získali populisté možnost rozdmýchat strach tvrzením, že politický establishment je při trestání migrantů porušujících zákon až příliš korektní."

"Navenek je měkký přístup Německa k trestné činnosti motivován liberálními hodnotami. Tvrdý postoj k násilným zločincům, kteří porušují zákon - ať už jsou to Němci, Syřané, sexisté, islamofobé či antisemité - není zradou liberální společnosti. Naopak, jedná se o nezbytnou podmínku k tomu, aby stále různorodější populace mohla žít ve společném smíru," uzavřel svůj komentář Yascha Mounk.

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Evropská neschopnost zvládnout příliv uprchlíků? Profesor poukázal na zarážející skutečnost

Vstupte do diskuze (23)

Doporučujeme

Malajsie obviní dvě ženy z vraždy Kim Čong-nama, hrozí jim trest smrti - anotační foto

Malajsie obviní dvě ženy z vraždy Kim Čong-nama, hrozí jim trest smrti

28.02.2017 11:11 Aktualizováno Kuala Lumpur - Dvě ženy, které byli v Malajsii zatčené kvůli smrti bratra severokorejského…

Stal se Putin poslušnou loutkou Trumpa? S ruským vměšováním to mohlo být úplně jinak, tvrdí novinář - anotační foto

Stal se Putin poslušnou loutkou Trumpa? S ruským vměšováním to mohlo být…

28.02.2017 10:59 Moskva – Od doby, kdy důstojníci amerických zpravodajských služeb obvinili Rusko ze zasahování do…

Kandidát na francouzského prezidenta Macron zvyšuje náskok, socialisti paběrkují - anotační foto

Kandidát na francouzského prezidenta Macron zvyšuje náskok, socialisti…

28.02.2017 10:54 Paříž - Nový průzkum před prezidentskými volbami ve Francii ukázal, že favorit Emmanuel Macron (39)…

Česko je na tom špatně. Zahraniční organizace si posvítily na naše chování, patříme k nejhorším v Evropě - anotační foto

Česko je na tom špatně. Zahraniční organizace si posvítily na naše chování…

28.02.2017 10:28 Londýn - Češi nedbají o svoje životní prostředí a zamořují tím jak svou zemi, tak i celou Evropu.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama