Zvládneme uprchlíky? Schröder se zastal Merkelové, volil by ale jiná slova

Berlín - K uprchlické krizi, která má vážné dopady na německou politickou scénu, se vyjádřil bývalý kancléř Gerhard Schröder. Podle něj jeho nástupkyně v úřadu Angela Merkelová udělala správné rozhodnutí, když loni v září uprchlíkům otevřela hranice. s Rakouskem. Výhrady k ní ale má.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Angela Merkelová, německá kancléřka

"Neřekl bych: Zvládneme to," uvedl Schröder na čtvrtečním setkání sociálních demokratů v jihoněmeckém Stuttgartu. "Byl bych řekl: Můžeme to zvládnout, pokud jsme ochotni splnit určité předpoklady," dodal.

Podle Schrödera, který v čele spolkové vlády stál v letech 1998 až 2005, Merkelová udělala dobře, že se krátkodobě povznesla nad právní předpisy. "Chybou bylo, že v případě této mimořádné situace vyvolala dojem, že je to nová normalita," uvedl bývalý kancléř. Teď se podle něj politická reprezentace snaží tuto chybu napravit, ale moc se jí to nedaří.

Po určitou dobu bude podle Schrödera vysoký počet uprchlíků pro Německo zátěží, pokud se ale podaří je integrovat, budou naopak obrovskou šancí do budoucna.

Schröder se poprvé k azylové politice kancléřky Merkelové vyjádřil v polovině ledna. Její vstřícnost tehdy kritizoval. "Kapacity při příjmu, zásobování a integraci uprchlíků v Německu jsou omezené," uvedl tehdy Schröder s tím, že myslet si cokoli jiného je iluze. Merkelová má srdce, ale nemá plán, uvedl někdejší kancléř.

Podpory v uprchlické politice se Merkelové nedávno dostalo od dalšího bývalého vysoce postaveného politika a člena Schröderovy vlády. Vůdčí postava strany Zelených a exministr zahraničí Joschka Fischer vstřícnost kancléřky vůči uprchlíkům ocenil. "Taky jsem si nikdy nemyslel, že budu jednou veřejně obhajovat Angelu Merkelovou," uvedl. "Ale musím tak učinit," dodal. Za svůj postoj si podle něj kancléřka zaslouží respekt a podporu napříč politickými stranami.

S pozitivním hodnocením zvládání migrační krize souhlasí mezitím stále méně obyvatel Německa. Podle průzkumu pro televizní stanici ARD souhlasí s tvrzením, že vláda nemá situaci pod kontrolou 81 procent dotázaných.

Všeobecně je mezi Němci souhlas s nutností přijímat uprchlíky z válkou postižených oblastí ale stále velmi vysoký (94 procent). Ekonomické migranty by ale v Německu chtěla přijímat jen čtvrtina dotázaných.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Teroristické útoky pomocí nožů se množí, letos tak zahynula i Češka v…

19.08.2017 12:34 Helsinky - Při teroristických útocích se kromě výbušnin stále častěji objevují automobily, ale i…

Řidič dodávky z Barcelony je naživu? Policie má nového hlavního podezřelého

19.08.2017 12:22 Aktualizováno Madrid - Řidič dodávky, který ve čtvrtek při teroristickém útoku v Barceloně zabil 13 lidí, je…

Průlomové jednání v Salcburku? Sobotka bude s Macronem řešit mzdy i…

19.08.2017 12:07 Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) bude ve středu 23. srpna jedna v Salcburku s francouzským…

Co chystá Islámský stát? Barcelona ukázala důležitou věc, soudí expert

19.08.2017 12:04 Aktualizováno NÁZOR - Navzdory pravděpodobnému dalšímu nárůstu teroristických útoků Islámský stát (IS) riskuje,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama