Muslimský kazatel a učenec promluvil o islámu a terorismu. Něco takového byste nečekali

Paříž – Muslimové by měli znovu kriticky přezkoumat své chápání islámu. Musíme odmítnou ideologii propagovanou teroristy a prosazovat pluralistické myšlení, vyzývá muslimskou komunitu turecký islámský učenec, myslitel, intelektuál, aktivista, teolog, autor a emeritní kazatel Muhammed Fethullah Gülen ve francouzském deníku Le Monde. Český překlad přinesl server platformdialog.cz.

Diskuse: 28

Muslimský kazatel a učenec promluvil o islámu a terorismu. Něco takového byste nečekali - anotační foto
reklama

„Slova nestačí, abych vyjádřil svůj hluboký smutek a odpor tváří v tvář masakrům páchaným teroristickými skupinami jako je tzv. Islámský stát v Iráku a Levantě," uvedl na úvod muslimský kazatel. „Sdílím hlubokou frustraci s miliardou a půl muslimů po celém světě ze skutečnosti, že tyto skupiny páchají zločiny a své zvrácené ideologie vydávají za náboženství. My muslimové máme mimořádnou odpovědnost nejen, abychom společně s ostatními lidmi ochránili náš svět od terorismu a násilného extremismu, ale také abychom pomohli očistit pošpiněný obraz naší víry," domnívá se Gülen.

Přihlásit se k nějakým abstraktním symbolům je podle něj příliš snadné. Opravdovým testem víry pak prý nejsou hesla nebo způsob oblékání, ale život podle principů, které jsou „společné všem velkým světovým náboženstvím, jako je zachování nedotknutelnosti života a respektování důstojnosti všech lidských bytostí".

I proto je třeba kategoricky odmítnout ideologii propagovanou teroristy a namísto ní prosazovat pluralistické myšlení. „Před naší etnickou, národní nebo náboženskou identitou stojí naše společná lidská identita, která utrpí pokaždé, kdy je spáchán barbarský čin. Francouzští občané, kteří přišli o život v Paříži, šíitští muslimové v Libanonu, kteří přišli o život v Bejrútu den před tím, a desítky sunnitských muslimů, kteří byli zabiti stejnou teroristickou skupinou, byli především lidské bytosti. Naše civilizace se neposune kupředu, dokud nebudeme utrpení lidí vnímat se stejnou lítostí bez ohledu na jejich náboženství a etnickou příslušnost a odpovídat na ně se stejnou rozhodností," volá do světa Gülen.

Muslimové podle jeho slov musí odmítnout konspirační teorie, které jen odvádí od řešení sociálních problémů. „Namísto toho se musíme vypořádat s otázkou: Poskytují naše komunity živnou půdu pro získávání nových členů skupinám s totalitárním myšlením díky nerozeznanému totalitarismu mezi námi samými, domácímu násilí, přehlížení mládeže a nedostatku vyváženého vzdělávání? Vedlo naše selhání v ustanovení základních lidských práv a svobod, svrchovanosti práva a pluralistického myšlení v našich komunitách ty, kteří o ně usilují k hledání náhradních cest?" ptá se na zásadní věci muslimský učenec.

Odmítnutí a odsouzení útoků, jako byl ten v Paříži, je podle něj jen začátek. Muslimové by prý měli  bojovat proti rekrutování uvnitř muslimských komunit a spolupracovat se státními orgány. „Naši mladí by měli být učeni, jak vyjadřovat podporu nebo nesouhlas demokratickými prostředky. Začlenění demokratických hodnot do učebních osnov je zásadní pro vštípení kultury demokracie mladým myslím," tvrdí kazatel.

Podotýká také, že při různých tragédiích se objevují silné reakce. „Proti-muslimská a proti-náboženská nálada stejně jako bezpečnostní opatření proti muslimům bývají však kontraproduktivní. Muslimští obyvatelé Evropy chtějí žít v míru a pokoji," myslí si Gülen a dodává, že i přes negativní nálady by muslimové měli usilovat o vyšší zapojení v rámci místních a národních vlád.

Také je prý třeba kriticky zhodnotit jejich chápání a praktikování islámu s ohledem na současnou dobu i historickou zkušenost. Marginalizováno by pak mělo být to chápání islámských náboženských textů, které jsou odtrženy od dobového kontextu a které byly využity ke službě „zvráceným ideologiím". „Muslimští myslitelé a intelektuálové by měli podpořit holistický přístup a přehodnotit právní verdikty středověku, které byly vydány během přetrvávajícího konfliktu, kde se náboženské vyznání často prolínalo s politickou příslušností. Jádro víry je třeba odlišit od dogmatismus," volá turecký učenec po renesanci islámu.

Odsoudil také teorii o střetu civilizaci, které podle něj slouží pouze teroristrickým sítím k náboru nových členů. „Chci jasně uvést, že to, čeho jsme svědky, není střet civilizací, ale spíše střet lidství s barbarstvím v naší společné civilizaci," říká rázně Gülen.

reklama
Klíčová slova: Muslimové Terorismus

Diskuse

Muslimský kazatel a učenec promluvil o islámu a terorismu. Něco takového byste nečekali

Počet příspěvků: , poslední 08.02.2016 22:20
(Zobrazeno posledních 10 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Žádná výjimka pro muslimy, rozhodlo Švýcarsko. Veřejný zájem je důležitější než...

25.05.2016 21:58 Aktualizováno Basilej – Muslimští studenti ve Švýcarsku nemohou mít výjimku a budou tak muset svým učitelkám potřásat...

Němci se snaží ovládnout celou EU? Chystá se mocenský převrat, zní z Bruselu

25.05.2016 21:57 Aktualizováno Brusel – Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz se podle některých kritiků pokouší převzít kontrolu nad...

E.T. je skutečný? Obama se rozhodl zveřejnit detaily o mimozemšťanech

25.05.2016 21:57 Aktualizováno Washington - Americký prezident Barack Obama hodlá potvrdit existenci mimozemských civilizací, kterou Bílý...

Islámský stát se mění. Analytik předvídá děsivou budoucnost

25.05.2016 21:57 Aktualizováno Pondělní série koordinovaných útoků ve třech městech v Sýrii a Jemenu, kterou zosnoval Islámský stát (IS),...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Hlasovali byste pro vystoupení České republiky z Evropské unie?

Hlasovalo 20748 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama