Muslimský kazatel a učenec promluvil o islámu a terorismu. Něco takového byste nečekali

Paříž – Muslimové by měli znovu kriticky přezkoumat své chápání islámu. Musíme odmítnou ideologii propagovanou teroristy a prosazovat pluralistické myšlení, vyzývá muslimskou komunitu turecký islámský učenec, myslitel, intelektuál, aktivista, teolog, autor a emeritní kazatel Muhammed Fethullah Gülen ve francouzském deníku Le Monde. Český překlad přinesl server platformdialog.cz.

Přidejte svůj názor 28 komentářů

Muslimové poslouchají projev Bakr al-Baghdádího

„Slova nestačí, abych vyjádřil svůj hluboký smutek a odpor tváří v tvář masakrům páchaným teroristickými skupinami jako je tzv. Islámský stát v Iráku a Levantě," uvedl na úvod muslimský kazatel. „Sdílím hlubokou frustraci s miliardou a půl muslimů po celém světě ze skutečnosti, že tyto skupiny páchají zločiny a své zvrácené ideologie vydávají za náboženství. My muslimové máme mimořádnou odpovědnost nejen, abychom společně s ostatními lidmi ochránili náš svět od terorismu a násilného extremismu, ale také abychom pomohli očistit pošpiněný obraz naší víry," domnívá se Gülen.

Přihlásit se k nějakým abstraktním symbolům je podle něj příliš snadné. Opravdovým testem víry pak prý nejsou hesla nebo způsob oblékání, ale život podle principů, které jsou „společné všem velkým světovým náboženstvím, jako je zachování nedotknutelnosti života a respektování důstojnosti všech lidských bytostí".

I proto je třeba kategoricky odmítnout ideologii propagovanou teroristy a namísto ní prosazovat pluralistické myšlení. „Před naší etnickou, národní nebo náboženskou identitou stojí naše společná lidská identita, která utrpí pokaždé, kdy je spáchán barbarský čin. Francouzští občané, kteří přišli o život v Paříži, šíitští muslimové v Libanonu, kteří přišli o život v Bejrútu den před tím, a desítky sunnitských muslimů, kteří byli zabiti stejnou teroristickou skupinou, byli především lidské bytosti. Naše civilizace se neposune kupředu, dokud nebudeme utrpení lidí vnímat se stejnou lítostí bez ohledu na jejich náboženství a etnickou příslušnost a odpovídat na ně se stejnou rozhodností," volá do světa Gülen.

Muslimové podle jeho slov musí odmítnout konspirační teorie, které jen odvádí od řešení sociálních problémů. „Namísto toho se musíme vypořádat s otázkou: Poskytují naše komunity živnou půdu pro získávání nových členů skupinám s totalitárním myšlením díky nerozeznanému totalitarismu mezi námi samými, domácímu násilí, přehlížení mládeže a nedostatku vyváženého vzdělávání? Vedlo naše selhání v ustanovení základních lidských práv a svobod, svrchovanosti práva a pluralistického myšlení v našich komunitách ty, kteří o ně usilují k hledání náhradních cest?" ptá se na zásadní věci muslimský učenec.

Odmítnutí a odsouzení útoků, jako byl ten v Paříži, je podle něj jen začátek. Muslimové by prý měli  bojovat proti rekrutování uvnitř muslimských komunit a spolupracovat se státními orgány. „Naši mladí by měli být učeni, jak vyjadřovat podporu nebo nesouhlas demokratickými prostředky. Začlenění demokratických hodnot do učebních osnov je zásadní pro vštípení kultury demokracie mladým myslím," tvrdí kazatel.

Podotýká také, že při různých tragédiích se objevují silné reakce. „Proti-muslimská a proti-náboženská nálada stejně jako bezpečnostní opatření proti muslimům bývají však kontraproduktivní. Muslimští obyvatelé Evropy chtějí žít v míru a pokoji," myslí si Gülen a dodává, že i přes negativní nálady by muslimové měli usilovat o vyšší zapojení v rámci místních a národních vlád.

Také je prý třeba kriticky zhodnotit jejich chápání a praktikování islámu s ohledem na současnou dobu i historickou zkušenost. Marginalizováno by pak mělo být to chápání islámských náboženských textů, které jsou odtrženy od dobového kontextu a které byly využity ke službě „zvráceným ideologiím". „Muslimští myslitelé a intelektuálové by měli podpořit holistický přístup a přehodnotit právní verdikty středověku, které byly vydány během přetrvávajícího konfliktu, kde se náboženské vyznání často prolínalo s politickou příslušností. Jádro víry je třeba odlišit od dogmatismus," volá turecký učenec po renesanci islámu.

Odsoudil také teorii o střetu civilizaci, které podle něj slouží pouze teroristrickým sítím k náboru nových členů. „Chci jasně uvést, že to, čeho jsme svědky, není střet civilizací, ale spíše střet lidství s barbarstvím v naší společné civilizaci," říká rázně Gülen.

Témata: Muslimové | Terorismus
Vstupte do diskuze (28)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vévodkyně Kate porodila. Třetí dítě je chlapec

23.04.2018 19:32 Aktualizováno Londýn - Vévodkyně Kate dnes porodila třetího královského potomka. Chlapec se narodil dnes v 11:01.…

Rýsuje se v Itálii vláda? Fico to prověří

23.04.2018 19:29 Řím 23. dubna (ČTK) - Italský prezident Sergio Mattarella dnes pověřil předsedu dolní komory…

OBRAZEM: Manželka prince Williama Kate porodila chlapce, váží 3,8 kg.…

23.04.2018 19:22 Londýn - Manželka britského prince Williama dnes v londýnské porodnici přivedla na svět svého…

William a Kate ukázali světu novorozeného syna

23.04.2018 18:57 Londýn - Princ William a vévodkyně Kate ukázaly světu své třetí dítě. Dnes v londýnské porodnici…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama