Radši se zabiju, než abych se vrátil. Británie řeší závažný problém s navracením uprchlíků

Velká Británie – Londýn vrátil v uplynulých letech do válkou zničených zemí tisíce bývalých dětských žadatelů o azyl, kteří hledali v Británii útočiště. Některé dokonce vrátil přímo do míst ovládaných Islámským státem nebo Talibanem. Zjistila to Kancelář investigativní žurnalistiky (TBIJ).

Diskuse: 9

Radši se zabiju, než abych se vrátil. Británie řeší závažný problém s navracením uprchlíků - anotační foto
reklama

Ministr pro integraci James Brokenshire přiznal, že za posledních 9 let ministerstvo vnitra deportovalo celkem 2748 mladých lidí, z nichž mnozí strávili formativní léta ve Velké Británii, kde měli přátele a chodili do školy, zpátky do zemí jako Afghánistán, Írán, Libye nebo Sýrie.

Většina z nich – 2018 – byla navrácena do Afghánistánu, při vyšetřování ale vyplynulo, že 60 teenagerů bylo deportováno do Iráku od roku 2014, tedy v době, kdy se tu začal rychle rozšiřovat vliv Islámského státu.

Objev uskutečnila TBIJ ve spolupráci s labouristickou poslankyní Louise Haighovou. Podle investigativních novinářů to vyvolává otázku, co se stane s dětskými žadateli o azyl, když překročí hranici 18 let. Obzvlášť ve chvíli, kdy je Británie tlačena k tomu, aby pomohla tisícům sirotků ze Sýrie.

Problém spočívá ve faktu, že dětem, které do Británie přichází bez doprovodu, je často poskytnuto pouze dočasné povolení k pobytu, které nenabízí stejné ochrany jako status uprchlíka Toto povolení je pak zrušeno ve chvíli, kdy teenager dosáhne věku 18 let.

Údaje o počtu navrácených mladých lidí byly zveřejněny tento týden poté, co rezort vnitra v listopadu nejprve zveřejnil nepřesnou statistiku. Původně totiž uvedl, že bylo deportováno jen 1040 lidí. „Ministerstvo podcenilo rozsah deportací o 250 procent," uvedli novináři.

„Tato čísla jsou šokující, ukazují ostudnou realitu našeho azylového systému," komentovala nové údaje poslankyně Haighová, která se spolu s investigativci zasloužila o zveřejnění správných čísel.

Utíkají ze zemí zpustošených válkou, pak se tam ale musí vrátit

„Děti, které utíkají ze zemí zpustošených válkou za těch nejděsivějších okolností, získají bezpečné útočiště a začnou si budovat život tady ve Velké Británii, ale ve věku 18 let mohou být donuceni sednout na charterový let a vrátit se zpět do nebezpečné země, kde nemají žádné vazby a o které si nepamatují nic nebo jen velmi málo," vysvětluje politička.

„S mnoha nejzranitelnějšími dětmi, které mají dorazit v průběhu dalších pěti let do Velké Británie, vláda potřebuje zodpovědět závažné otázky a poskytnout železné záruky, že tito ohrožení mladí lidé nebudou posláni zpět do válečné zóny," dodala Haighová, která chce o tématu mluvit i v britském parlamentu.

I když byl od roku 2007 do Sýrie navrácen jen jeden osmnáctiletý uprchlík – a to v roce 2011, kdy v zemi teprve začínala občanská válka – je otázka toho, jak Londýn zachází s mladými uprchlíky již dlouho předmětem zájmu aktivistů.

Ti, co se vrátí, čelí pronásledování

TBIJ už dva roky zkoumá osudy některých navrátilců. Loni se novináři zabývali případy několika afghánských teenagerů, kteří bojovali proti rozhodnutí o deportaci. Někteří z těch, kteří byli navráceni do země, skončili na ulici, byli pronásledováni Talibanem, uneseni nebo zbiti. Jen v roce 2015 bylo do Afghánistánu podle ministerstva vnitra navráceno 57 bývalých dětských uprchlíků.

Nové opravené údaje také ukazují, že do Iráků bylo od roku 2007 vráceno 657 mladých migrantů - v roce 2014, kdy v regionu vypukly ostré boje, jich bylo 38, loni dalších 22. Vrcholu dosáhly deportace v roce 2009, kdy bylo navráceno 153 Afghánců.

Ministerstvo zahraničí všem radí, aby občané omezili cesty do téměř poloviny Iráku, do severozápadních oblastí by prý neměli cestovat vůbec. Ministerstvo vnitra uvedlo, že v zemi zuří vážný konflikt, ale že je i nadále bezpečné vracet lidi do Bagdádu.

Děti při příjezdu do Británie mohou podat žádost o azyl, ale šance, že získají status uprchlíka je v tu chvíli velmi malá, konkrétně 17 procent. Šance afghánských nebo iráckých dětí na udělení azylu je podle analýzy vládních údajů dokonce nižší, než je průměr. Britská vláda sice děti bez doprovodu většinou nedeportuje, ale dá jim pouze dočasné povolení k pobytu, které trvá do doby než jim je 17 a půl roku.

Radši se zabiju, než abych se tam vrátil zpět

Děti jsou pak umíněny pod péči státu nebo umístěny do pěstounských rodin a jsou vyzvány, aby se začlenily do britské společnosti. Mnohé děti uvedly, že si myslely, že v zemi budou žít už natrvalo. Jenže jakmile překročí hranici 18 let, musí požádat o prodloužení k pobytu. A podle analýzy v tomto bodě uspěje jen jeden z pěti afghánských teenagerů. Ostatní jsou po letech života v Británii deportováni.

Podle mluvčího ministerstva vnitra jsou všechny žádosti posuzovány individuálně, hodnotí se věk žadatele, doba, kterou v zemi strávil, schopnost integrace i rodinné okolnosti. Podle dětské psycholožky Gillian Hughesové, která s dětskými žadateli o azyl pracuje, může mít takový vývoj na mladého člověka zničující vliv.

„Tyto děti přicházejí do Velké Británie a začnou bolestivě přestavovat jejich životy, často neuvěřitelně dobře, ale pak vše ztratí podruhé, je to prostě nesnesitelné," uvedla. „Slyšela jsem lidi říkat: já se prostě nevrátím, radši se zabiju, než bych to udělal," vysvětluje.

reklama
Klíčová slova: Velká Británie uprchlíci

Diskuse

Radši se zabiju, než abych se vrátil. Británie řeší závažný problém s navracením uprchlíků

Počet příspěvků: , poslední 10.02.2016 15:54
(Zobrazeno posledních 9 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Islámský stát před porážkou? Optimismus není na místě, varuje expert - anotační foto

Islámský stát před porážkou? Optimismus není na místě, varuje expert

01.06.2016 00:01 Irák je zmítán velkou bitvou proti takzvanému Islámskému státu (IS), když se snaží dobýt zpět Fallúdžu, druhé...

Zachovejte zdravý rozum, vyzval Erdogan německé politiky. Co se děje?

31.05.2016 22:05 Aktualizováno Ankara/Berlín – Němečtí politici by si měli zachovat zdravý rozum. Takový vzkaz dnes poslal turecký prezident...

Německo ve vztahu s Ruskem otočilo? Něco se chystá, tvrdí německý deník

31.05.2016 22:05 Aktualizováno Berlín/Moskva – Vztahy mezi Západem a Ruskem se s událostmi na Ukrajině a na Krymu značně vyostřily, o čem...

Blíží se v Sýrii bod zvratu? USA se hádají s Tureckem, Rusko má velké plány

31.05.2016 22:05 Aktualizováno Damašek - Konflikt v Sýrii se stal bojištěm, na kterém se střetává velké množství mocností a skupin s různými...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Hlasovali byste pro vystoupení České republiky z Evropské unie?

Hlasovalo 23608 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama