Z Antarktidy se utrhla ledová kra velká jako New York

Münster - Za uplynulý měsíc se podle münsterské univerzity v Německu na kry rozdrolil kus antarktického ledového šelfu velký jako New York. Informoval o tom server The Independent.

Přidejte svůj názor

371

"Severní část Wilkinsova ledového šelfu je velmi nestabilní a první kry se již utrhly," řekla Angelika Humbertová, odbornice na ledovce na Münsterské univerzitě.

Za uplynulý měsíc tak odpadlo 700 čtverečních kilometrů ledu, což je plocha větší, než jakou zabírá Singapur a téměř srovnatelná s New Yorkem. Za posledních několik dnů se odlomilo 370 čtverečních kilometrů a šelf se tak přidal k devíti dalším, které se postupně rozpadají nebo již zmizely. Podle Humbertové může šelf ve výsledku ztratit osm set až tři tisíce čtverečních kilometrů plochy. Již v současné době je ale o třetinu menší, než byl, když byl před několika desítkami let poprvé spatřen. Tehdy měl rozlohu asi 16 tisíc čtverečních kilometrů.

Již počátkem měsíce se utrhlo 330 čtverečních kilometrů poté, co se rozbil ledový most, který šelf držel na místě. Za posledních 50 let se podobně rozpadlo devět dalších šelfů.

Jejich ústup se přičítá globálnímu oteplování. Na Antarktidě stoupla průměrná teplota za minulé století až o tři stupně.

Témata: oteplování
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Teror v Manchesteru: Profesor analyzoval pozadí útoku a klade důležitou…

24.05.2017 00:01 Jak vyšetřovatelé pátrají po klíčových stopách manchesterského atentátu, jedna z nejdůležitějších…

Země EU schválily plán k potlačení nenávisti na internetu

23.05.2017 23:53 Aktualizováno Brusel - Zástupci členských zemí Evropské unie dnes v Bruselu schválili plán, který má přimět…

V Manchesteru útočil 22letý Salman Abedi, úřady jej znaly z dřívějška

23.05.2017 23:53 Aktualizováno Washington/Londýn – Atentátníkem, který v pondělí večer zaútočil v Manchesteru, byl 22letý Salman…

Policie evakuovala obchodní centrum v Manchestru

23.05.2017 23:53 Aktualizováno Manchester - Jen několik hodin po útoku v Manchesteru evakuovala policie nedaleké obchodní centrum…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama