Uprchlická krize se obrací proti médiím, v Německu roste počet útoků na novináře
Berlín - Sociolog Martin Hoffmann z lipského Střediska pro svobodu tisku dnes upozornil, že v Německu roste nepřátelství vůči médiím a přibývá útoků na novináře. Některé redakce už si dokonce najímají ochranku.
doporučujeme
Plánujete letos dovolenou v zahraničí? Naučte se jednu velmi důležitou věc, bude se vám hodit
3 základní otázky při výběru obalů do skladu
Chorvatský ministr nesmí do Srbska v odvetě za to, že srbský ministr nesmí do Chorvatska
Chcete prodat nemovitost sami? 6 mýtů o prodeji, které musíte znát
Pronajímáte byt? Mohou nastat děsivé problémy
Řecké ostrovy nebudou kvůli turistům již přijímat uprchlíky. Je to voda na mlýn pašerákům
Sečete (ne)ochotně sekačkou trávu? Pozor, tohle všechno se může stát
"K útokům na novináře docházelo i v minulosti. Byly to však útoky na konkrétní autory nebo média a byly reakcí na konkrétní články, zpravidla o činnosti krajní pravice," řekl Hoffmann. "Nyní tyto útoky mají novou kvalitu. Nepřátelství je směřováno obecně proti všem novinářům, bez ohledu na to, pro koho pracují," řekl.
"Zatímco v roce 2014 bylo celkem deset útoků na novináře, v roce 2015 jich bylo přinejmenším 49, a toto číslo ještě není konečné," řekl Hoffmann. Ke zvýšení počtu útoků podle něj přispělo hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida).
Většina útoků se stala v Sasku, kde je Pegida nejsilnější, podle Hoffmanna k nim ale dochází i v jiných částech Německa. Obětí jsou nejčastěji kameramani a fotografové, protože se mnoho lidí nechce dostat do zpráv jako jedna z tváří v davu na protiislámské demonstraci.
Na útoky už reagovala některá německá média. Televizní a rozhlasová stanice MDR, která působí především v Sasku a v Durynsku, posílá novináře na demonstrace pouze v doprovodu ochranky.
Útoky na novináře jsou podle Hoffmanna extrémní formou vyjádření nespokojenosti části německé společnosti s obsahem zpravodajství. Ta podle něj vyplývá i z toho, že v části společnosti se v souvislosti s uprchlickou krizí posunuly názory, média však zastávají stále stejný postoj. "Lidé chtějí, aby noviny, které čtou, potvrzovaly jejich názory. Když to nedělají, začnou jejich obsah považovat za lživý," řekl Hoffmann.
Přiznal však, že zejména loni na podzim obsahovalo zpravodajství německých médií o uprchlické krizi chyby. "Názory nebyly v článcích dostatečně odlišeny od zpravodajství. Navíc se možná až příliš akcentovaly pozitivní stránky imigrace, zpravodajství nebylo neutrální," řekl.
Kriminalita migrantů? Mladí Afričané dělají problémy. Nemají co ztratit,…
26.04.2018 21:57 Aktualizováno Berlín - Studie provedená německou federální policií (BKA) o kriminalitě migrantů zjistila, že…
V Itálii se možná rýsuje vláda, PD bude jednat s Hnutím pěti hvězd
26.04.2018 20:49 Řím - Vedení italské Demokratické strany (PD) bude za týden jednat o možné vládní koalici s…
Fico opět v ráži. Napadl Kisku, média i protestující
26.04.2018 18:31 Bratislava - Po vraždě slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky nastal…
Trump v červenci poletí do Velké Británie, setká se s Mayovou
26.04.2018 18:28 Washington - Americký prezident Donald Trump přijede 13. července na pracovní návštěvu Británie,…