Debaty jsou u konce. EU se dohodla s Británií

Brusel - Dohoda o reformě vztahů Británie se zbytkem Evropské unie je na světě. Na twitteru to dnes večer oznámil český premiér Bohuslav Sobotka. Je to podle něj kompromis, který pomůže udržet Londýn v unii. Předseda Evropské rady Donald Tusk vzápětí na twitteru uvedl, že návrh dohody má jednomyslnou podporu unijního summitu. Britský premiér David Cameron napsal, že ujednání dává Británii v EU zvláštní postavení.

Diskuse: 25

Debaty jsou u konce. EU se dohodla s Británií - anotační foto
reklama

"Máme dohodu! Je to slušný kompromis, který, jak doufám, pomůže udržet Británii v EU," napsal Sobotka. Visegrádská čtyřka (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) podle premiéra k dosažení tohoto výsledku hodně pomohla.

"Je to důležitá chvíle. Evropa projevila obrovskou vůli pokračovat jako silné společenství. Snad to vydrží při řešení dalších problémů," napsal rovněž český premiér.

Už před Sobotkou o dohodě informovala litevská prezidentka Grybauskaiteová. "Dohoda je hotová. Je po dramatu," oznámila na twitteru. Totéž později potvrdil i dánský premiér Lars Lökke Rasmussen.

Zmatek do informací o jednání summitu EU na okamžik vnesl Tuskův mluvčí Preben Aamann, který vzápětí po Sobotkově tweetu rovněž na twitteru uvedl, že na "britské večeři" ještě k dohodě nedošlo. Samotný Tusk ovšem pár minut poté napsal, že návrh má jednomyslnou podporu prezidentů a premiérů zemí osmadvacítky.

Cameron na twitteru napsal, že domluvený text v sobotu předloží své vládě. Nové nastavení vztahů s EU slíbil Britům dojednat před tím, než v zemi vyhlásí referendum o setrvání v unii. To by se velmi pravděpodobně mohlo uskutečnit ještě před letošními prázdninami.

Cameronovým deklarovaným cílem bylo před vyhlášením referenda dosáhnout dohody o efektivnější, akceschopnější a byrokracií méně zatížené EU, v níž nemají všechny země povinnost dále a hlouběji se integrovat shodným způsobem. Jednání lídrů EU se však od čtvrtka protahovala kvůli čtyřem oblastem, mnohdy velmi konkrétním.

Sobotka, který během summitu vyjednával jménem zemí V4, odmítal britskou snahu o co největší omezení některých sociálních dávek vyplácených Británií zaměstnancům z jiných zemí EU. Například zaměstnaneckých benefitů či přídavků na děti vyplácených lidem z jiného státu osmadvacítky, jejichž děti ovšem žijí ve své původní zemi.

Omezení zaměstnaneckých výhod má nakonec vyřešit "záchranná brzda", která v případě zátěže systému umožní Britům omezit jejich vyplácení nově příchozím na pracovní trh nejvýše na čtyři roky.

Dlouhá diskuse se od dnešního rána vedla o době, po kterou bude moci tato brzda platit. Cameron žádal 13 let, výsledný kompromis podle diplomatů počítá se sedmi lety bez možnosti prodloužení.

Spor o příspěvky na děti, kdy Cameron trval na indexaci jejich výše podle životní úrovně v zemi původu pro všechny, zatímco státy V4 chtěly indexaci jen pro nově příchozí na pracovní trh, byl nakonec vyřešen zavedením přechodného období, uvádějí diplomatické zdroje.

Pravidlo - poté co bude podle unijních postupů přijato - bude do roku 2020 platit jen pro děti, jejichž rodiče na pracovní trh v jiné zemi EU nově vstoupí. Od roku 2020 už se bude indexace týkat všech těchto případů.

Dalším bodem, u kterého byl Londýn ve sporu s Francií, byly neshody ohledně míry, ve které může Británie jako země mimo eurozónu zasahovat do řízení této skupiny států sdílejících euro. Paříž odmítala "právo veta" pro Londýn a jeho finanční centrum. Výsledná dohoda podle diplomatických zdrojů umožňuje každému státu, aby spornou otázku dostal na program summitu EU, tedy, aby se jí zabývali vrcholní představitelé všech členských zemí unie. Podmínkou je, aby takový postup "zbytečně neohrožoval" rozhodování eurozóny.

Vyřešen je také spor o interpretaci formulace o "stále těsnější unie" ze základních unijních smluv. Podle textu, který se dostal do rukou novinářům a který zveřejnil list Financial Times, bude při příští úpravě dáno v základních unijních smlouvách jasně najevo, že odkazy na stále užší unii se Británie netýkají.

reklama
Klíčová slova: EU Velká Británie

Diskuse

Debaty jsou u konce. EU se dohodla s Británií

Počet příspěvků: , poslední 20.02.2016 07:42
(Zobrazeno posledních 10 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Když mi seberete statisícové dávky, porušíte má práva, zlobí se uprchlík. Do...

29.05.2016 00:29 Aktualizováno Kodaň – Už v pátek jsme psali o syrském migrantovi, který chce v Dánsku žít se svými třemi manželkami a 20...

Mladá kurdská bojovnice (23) zabíjela džihádisty i Asadovy vojáky. Kdyby mě...

29.05.2016 00:29 Aktualizováno Kodaň – Mladá Dánka Joanna Palaniová uprchla ze své vlasti, aby mohla bojovat nejen s džihádisty z Islámského...

Muslimský dav zaútočil na křesťany. Žena (70) byla zbita a nucena nahá...

29.05.2016 00:29 Aktualizováno Káhira – Krutý trest si vysloužila starší křesťanka z Egypta, kterou rozzuřený dav svlékl, zbil a nechal...

Migrant na dávkách dostane statisíce. Nemůžu pracovat, jsem nemocný. Ale chci...

29.05.2016 00:29 Aktualizováno Kodaň – Britský server Express přinesl příběh syrského migranta, který do Evropy přijel už před dvěma roky...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Hlasovali byste pro vystoupení České republiky z Evropské unie?

Hlasovalo 22092 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama