Rozkol v Cameronově vládě: Ministři se hádají kvůli brexitu. Přehled názorů

Londýn - Vláda britského premiéra Davida Camerona je rozpolcena v otázce odchodu Spojeného království z Evropské unie. List The Guardian přináší přehled názorů jednotlivých ministrů. Sám šéf kabinetu se včera vyslovil proti brexitu. Referendum se bude konat 23. června.

Diskuse: 2

Rozkol v Cameronově vládě: Ministři se hádají kvůli brexitu. Přehled názorů - anotační foto
reklama

Ministryně vnitra Theresa Mayová: Původně byla považovaná za stoupenkyni odchodu, po Cameronově návratu z Bruselu ale oznámila, že podpoří setrvání země v EU. Dohoda přináší "významné reformy, které skoncují se zneužíváním svobodného pohybu" osob a "posilují možnost deportovat nebezpečné cizince".

Mninistr zahraničí Philip Hammond: Stoupenci odchodu ho považují za přeběhlíka, v minulosti se řadil k euroskeptikům a říkal, že bude hlasovat pro vystoupení z EU, protože daný stav je "nepřijatelný".

Ministr financí George Osborne: Cameron vyjednal Británii "speciální status" v EU a brexit (britský odchod z unie) by byl "skokem do tmy".

Ministryně pro mezinárodní rozvoj Justine Greeningová: "Premiér dosáhl dobré dohody pro udržení Británie v reformované unii. Nadešel čas, aby se miliony Britů vyslovily v referendu."

Ministryně školství Nicky Morganová: Neumí si představit hlasovat pro vystoupení Británie z unie, chce vést pozitivní kampaň za setrvání.

Ministr zdravotnictví Jeremy Hunt: Chtěl hlasovat pro vystoupení, pokud nebude dojednaná dobrá dohoda. "Premiérova dohoda znamená nezávislost a ochranu libry. Když zůstaneme, posílí to britský hlas pro svobodu, demokracii a lidská práva. Podporuji reformu unie," sdělil.

Ministr dopravy Patrick McLoughlin: Vyzývá vládu i média, aby se soustředily na pozitivní aspekty setrvání v EU a nevyzdvihovaly ty negativní.

Ministryně životního prostředí Liz Trussová: "Podporuji setrvání, protože věřím, že je to v ekonomickém zájmu Británie a že nám to umožní zaměřit se na domácí ekonomické a sociální reformy."

Ministr pro místní vlády Greg Clark: "Podporuji setrvání. Znamená to lepší budoucnost při zachování svobodného obchodu s Evropu a zároveň uchování kontrol na hranicích a udržení měny."

Psali jsme:  

Ministr pro záležitosti Walesu Stephen Crabb: Velšský obchod podle něj těží ze členství Británie v EU. "Nebude těsnější unie. To je velký argument pro setrvání."

Ministr pro záležitosti Skotska David Mundell: "Pro Skotsko je členství Británie v unii výhodné."

Státní tajemnice pro malé podnikání Anna Soubryová: Euroskeptiky považuje za lidi posedlé nezdravou tendencí podřídit "život, jídlo, pití i spánek" kampani za vystoupení z unie.

Ministr obrany Michael Fallon: Loni řekl, že k euroskeptikům patří celá vláda. Je ale věrným Cameronovým spolupracovníkem a čeká se, že ho podpoří.

Ministr obchodu Sajid Javid: V minulosti řekl, že pokud Británie odejde z EU, neuroní slzu. Zachová ale zřejmě loajalitu Osborneovi, je si také vědom rizik souvisejících se špatným stavem globální ekonomiky.

Generální prokurátor Jeremy Wright: Podle BBC velmi rozpolcený, po sobotní schůzi vlády ohlásil odchod do tábora brexitu, nyní se ale vrátil variantě k setrvání.

Odchod Británie z EU chtějí prosazovat:

Londýnský starosta Boris Johnson: Konzervativní politik, který má velký vliv na veřejné mínění, svůj postoj oznámil až dnes v podvečer. Řekl, že má obavy, že se unie může vymknout demokratické kontrole a že ohrožuje suverenitu Británie. "Po třiceti letech, co o tom jen píšeme, máme šanci něco udělat. Rád bych viděl nový vztah více založený na obchodu a spolupráci," prohlásil s tím, že chce nicméně ocenit Cameronovu práci při vyjednávání nových podmínek.

Ministr spravedlnosti Michael Gove: Přítel Camerona i Osbornea, ale vyzdvihuje slabost dohody. Cameron už potvrdil, že Gove bude před referendem v opačném táboře.

Zdroj: YouTube

Vůdce Dolní sněmovny Chris Grayling: Dlouhodobě euroskeptik, vystoupení z EU se podle něj není třeba obávat. "Nevěřím, že při setrvání v EU budeme schopni správně hájit své národní zájmy."

Ministr pro zaměstnanost a penzijní reformu Iain Duncan Smith: Zanícený euroskeptik. "Setrvání v EU vydá Británii napospas teroristickým útokům, jako byl ten v Paříži."

Ministryně pro Severní Irsko Theresa Villiersová: Dlouhodobá odpůrkyně členství v EU, nenechá si ujít šanci podpořit brexit.

Státní tajemnice pro zaměstnanost Priti Patelová: Britové si podle ní přejí méně Evropy a více Británie. I když premiér referendum prohraje, neměl by podle ní odstoupit. "Poskytl nám možnost vybrat si, a to je úžasná věc. Tvrdě vyjednával, vážím si ho, ale je to závažné téma a já se s ním názorově rozcházím."

Ministr kultury John Whittingdale: Dlouhodobý euroskeptik, v sobotu se sešel se stoupenci brexitu.

Úřadující ministryně energetiky Andrea Leadsomová: Bude hlasovat pro vystoupení z EU. "Toto rozhodnutí jsem neudělala rychle ani snadno, protože jsem mnoho let prosazovala reformu uvnitř Evropy."

reklama
Klíčová slova: Velká Británie EU Cameron, David

Diskuse

Rozkol v Cameronově vládě: Ministři se hádají kvůli brexitu. Přehled názorů

Počet příspěvků: , poslední 21.02.2016 19:32
(Zobrazeno posledních 2 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Autoritářství, pokrytectví, iluze... Mezi Budapeští a Vídní se strhla přestřelka kvůli migraci - anotační foto

Autoritářství, pokrytectví, iluze... Mezi Budapeští a Vídní se strhla...

25.05.2016 00:50 Aktualizováno Budapešť - Šéf maďarské dilomacie Péter Szijjártó si dnes postěžoval, že v Rakousku nedošlo po příchodu...

Maďarský boj proti migrantům skončil? V zemi se vyskytl nečekaný problém

24.05.2016 22:59 Aktualizováno Budapešť - Maďarská vláda nesouhlasí s přijímáním migrantů na základě kvót Evropské komise a iniciovala...

Podvod při rakouských volbách? V zemi to vře. Hofer poslal svým příznivcům...

24.05.2016 22:59 Aktualizováno Vídeň - Ve snaze uklidnit napětí po porážce v prezidentských volbách v Rakousku požádal neúspěšný kandidát...

Chceme konec migrační krize, rozhodlo Německo. Tohle je jeho plán

24.05.2016 22:59 Aktualizováno Berlín – Evropská unie akutně potřebuje řešení migrační krize. Gerd Müller, německý ministr pro ekonomickou...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Hlasovali byste pro vystoupení České republiky z Evropské unie?

Hlasovalo 20141 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama