Pokud selže integrace muslimů, nastane katastrofa. Profesor promluvil

Německo musí integrovat muslimy, protože v opačném případě zde vznikne paralelní společnost, která vede ke vzniku městských čtvrtí, jež jsou líhní terorismu. Tvrdí to alespoň Lászlo Marácz, maďarský profesor přednášející humanitní studia na amsterdamské univerzitě. S uvedeným názorem vystoupil v rozhovoru pro server rt.com.

Přidejte svůj názor 77 komentářů

Migrační vlna zasáhla Evropu. Ilustrační foto

Separace ve společnosti

V Německu se v posledních dnech dostala na přetřes otázka menu ve školních jídelnách. Část politiků bojuje o to, aby se v nich nadále podávalo vepřové maso bez ohledu na možné pobouření ze strany muslimské populace. Zaznívají nicméně i hlasy, že složení školních menu v rámci integrace běženců ve státech EU není nutné vůbec řešit a tyto tendence pouze ohrožují německou kulturu.     

"Můžete si myslet, že otázka masa je jen malým problémem, ale mě se zdá, že jde o součást mnohem širšího přístupu, který nutí úřady přizpůsobovat se především islám vyznávajícím lidem, kteří přicházejí do Evropy. Takže to problém je," odpovídá Marácz na otázku, co soudí o výše popsané situaci.

Sdílí profesor obavy, že se Evropa jako celek se tváří v tvář přílivu muslimských běženců změní? Mnozí navíc v rámci uvedené diskuze poukazují na skutečnost, že Německo uprchlíky pozvalo. Nebylo by za dané situace logické alespoň částečně se přizpůsobit lidem, kteří byli pozváni?

"Ano, to je pravda, ale máme také evropský způsob života, máme naše vlastní zákony a zvyky," namítá Marácz. Připomíná, že v posledních letech se vyskytly například případy v rámci zdravotní péče, kdy lidé muslimského vyznání odmítají nechat se vyšetřit a léčit lékaři, případně existuje oddělená výuka plavání pro ženy a dívky islámské víry. To podle experta vytváří v rámci společnosti větší separaci.

  • Rozhovor v originálním znění si můžete přečíst zde.  

"Myslím si, že je to velmi špatný vývoj a myslím si, že za to mohou naše úřady," kritizuje akademik, když se ztotožňuje s pohledem, že muslimské uprchlíky a migranty do Evropy fakticky pozvaly místní politické elity.

Politici nevědí, co dělají

Německá kancléřka Angela Merkelová přitom před časem sama prohlásila, že multikulturalismus selhal. Nyní však sama vítá příchozí běžence. Jaký má podle Marácze plán na jejich umístění do německé společnosti?   

"Nejsem přesvědčen o skutečnosti, že by si naši politici byli plně vědomi věcí, které dělají," nebere si servítky profesor. Politická elita podle něj vždy činila značné přehmaty. Marácz také nevěří tomu, že by bylo možné integrovat lidi pocházející ze zcela odlišné kultury. "Takže nemůžeme změnit náš styl života, nemůžeme skoncovat s našimi zvyky," deklaruje akademik.

Plná asimilace lidí není dle Maráczova názoru možná, jelikož žijeme v moderní době plné technologií a internetu, kdy mnoho lidí má nadnárodní identitu. Domnívá se však, že je nutná alespoň rámcová integrace běženců, jelikož v opačném případě vznikne paralelní společnost, jejímž důsledkem jsou pak například nechvalně proslulé čtvrti, které se stávají "líhní pro zítřejší terorismus".  

Zatímco místní představitelé vynakládají upřímné úsilí přizpůsobit Německo muslimům, objevují se též útoky na uprchlická centra a tento fenomén se šíří. Jak polarizovaná je podle profesora aktuálně společnost ve státech EU? Kam může současná situace vyústit?

"Domnívám se, že budeme mít paralelní společnosti, což je podle mě extrémně špatné, protože to povede k anarchii, fragmentaci, zaseje to nedůvěru ve společnosti," předjímá Marácz. Konstatuje, že společnost může správně fungovat pouze v případě, že si lidé vzájemně důvěřují a věří i svým úřadům a politikům. Ke vzniku paralelní společnosti podle experta povede, pokud začneme povolovat jisté zvyky, které nejsou v souladu v evropskými zákony. Život v paralelních společnostech pak závěrem Marácz označuje za "velmi nepohodlný".

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.     

Témata: Německo | uprchlíci | islám
Vstupte do diskuze (77)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nepoučujte nás, naštval se na Česko a další země kvůli migrantům italský…

21.07.2017 22:26 Aktualizováno Řím - Italský premiér Paolo Gentiloni vzkázal zemím visegrádské skupiny (V4), že jeho země se…

Diana nebyla blázen, byla jen hysterická a vypočítavá, tvrdí spisovatelé a…

21.07.2017 22:25 Aktualizováno Londýn - Lady Dianu Británie milovala. Princezna z lidu působila mile a dobrosrdečně, na veřejnosti…

Polský senát dnes jednal o kontroverzním zákonu o nejvyšším soudu

21.07.2017 21:16 Varšava - Polský senát dnes celý den jedná o kontroverzním zákonu o nejvyšším soudu. Před budovou…

Hitler měl před válkou jiné plány. Tisíce lidí pro něj stavěly obří projekt

21.07.2017 21:06 Nacistický vůdce Adolf Hitler je je neodmyslitelně zapsán do historie jako osoba, která vyvolala…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama